ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Te, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach, a mają coś wspólnego ze Slackware.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

kemro
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2004-06-16, 12:44

ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: kemro »

Witam !

Poszukuje czegos w stylu RamCleaner, SuperRam itd. windowsowe pod linuksa..

Ostatnio sie bawilem troche w gimpie, kilkadziesiat minut pracy... i tak patrze w ktoryms momencie.. strasznie mi zamula..., zwinalem do paska i patrze (torsmo), a tu ram uzycie 240/250, swap 258/258 (mam 256 ramu i tyle samo na swap prawie.. ). No to szybko wylaczylem wszystko co mialem.. gimpa, opere i xmmsa i ekg.. zostaly mi same, czyste x'y ... ciut zeszlo z ramu i swapu.. ale dalej cienko.. bo zostalo chyba na ram 200/250 i swap 220/258, a byly TYLKO x'y odpalone !, wchodze w htopa, pusciotko... tylko x'y cos tam zzeraly..

Wiec po tym domyslam sie, ze cos tam sobie w tym ramie i swapie siedzialo... jak to.. "uwolnic" ? (bo wtedy to po prostu kompa zrestartowalem..)


I drugie pytanko... jak zrobic, zbye swap troche "pozniej" przejmowal od ramu.. jak zauwazylem to mniej wiecej jak ram zostaje zuzyty tak okolo 150/250 to zaczyna juz zrzucac.. da sie jakos (a jak tak to gdzie) ustawic, zeby zrzucal np. dopiero jak zezre 200 ramu ?
Awatar użytkownika
Hannibal
Moderator w st. spocz.
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-06-08, 16:03
Lokalizacja: Łódź

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: Hannibal »

Lepiej nic nie kombinować. Linux lepiej wie co robić z pamięcią. Lepiej trzymać w niej czesto używane bufory dyskowe niż jakiś uśpiony program.
[size=75]Hannibal@current@2.6.X[/size]
kemro
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2004-06-16, 12:44

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: kemro »

No to co mam w koncu zrobic ;[ ?

Wracac do niemiliych wspomnien windowsowych, ze musze restarta robic.. ?

No bo mowie... z godzinka pracy w gimpie i mi zamula wszystko... pozniej wylaczam wszystko, ze zostaje przy czystych x'ach, a ramu ani swapu prawie nic nie ma, jest na tyle, ze sie sam system nei zacial, ale wszystko tnie i zamula tak masakrycznie, ze sie zyc nie da ?

Musze jakos ten ram i swap wyczyscic... przeciez jak wszystko wylaczylem i zostalem przy czystych x'ach to chyba tam jakies pierodly sa, typu operacje z gimpa czy cos...

Nie wiem co.. ale cos trzeba z tym zrobic.. ;[

Wiec.. ?
Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik
Posty: 1052
Rejestracja: 2004-05-28, 18:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: darjerz »

tak sie tylko zastanwaim co sie stanie po swapoff i swapon
i sprawdziłem po swapoff -a i swapon -a jest swap 0mb ale to chyba nie jest to o co chodziło?
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.
kemro
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2004-06-16, 12:44

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: kemro »

hehe.. no, nie jest to moze jakies "wyczyszczenie" go, ale wazne sa skutki... a sa takie, jakie chcialem.. :)

Na razie jesli chodzi o swap to sprawa rozwiazana.. ale macie moze jakies pomysly, jak go wlasnie "wyczyscic", a nie wylaczac i wlaczac ?

No i ciagle zostaje najwazniejsza kwestia ramu...
Awatar użytkownika
kB_a
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 2004-06-11, 16:38
Lokalizacja: Włocławek

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: kB_a »

hmm... skoro w systemie GNU LINUX pamięć (i nie tylko) jest traktowana jako plik.... ;)
...to swoją drogą, pewnie gdzieś w /dev jest taki plik którego szukamy..:D
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: KLAPEK »

Mi tez to przeszkadza na maszynie w pracy chodzącej non stop...
Jest nawet gdzieś wątek - w każdym razie ja raz na jakiś czas wychodzę z X i startx i resetuje ram i swap, ale to nie jest wyjście ;/
Zaraz zobaczę z tym swapem - to można w crona na noc zapuścić....
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
kemro
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2004-06-16, 12:44

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: kemro »

KLAPEK pisze:resetuje ram i swap
a jak resetujesz ?

I czyli ogolnie nie da sie jakos po rpostu go "wyczyscic" z juz zbednych informacji (jak wlasnie np. operacje gimpowskie...)

Nie chce nic mowic, ale tutaj jakos windows mi sie bardziej podoba... RamCleaner, se daje optimize i mi jakos (nie wiem co on dokladnie robi..) czysci...

A tutaj sie tak w takim razie chyba nie da.. ;[
Awatar użytkownika
Gogiel
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 2004-06-13, 10:58
Lokalizacja: Gliwice

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: Gogiel »

W kernlu mozna wlaczyc osbie ram file system i podmontowac ram :)
http://www.linux.com.pl/forum
http://urloogle.com/fa
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: KLAPEK »

kemro pisze:
KLAPEK pisze:resetuje ram i swap
a jak resetujesz ?
Tak jak napisałem, wylogowuje się z X i loguję znowu i wystarcza :)
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
michal_p
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 2004-07-17, 16:54
Lokalizacja: Chorzów

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: michal_p »

ludzie to nie jest windows 98 żeby miał takie fatlne zarządzanie pamięcią, jak wyłączysz program cała pamieć jaką zajmował ten program jest zwalniania, a wiesz może co taki program do "optymalizowania" pamięci robi ? ja wiem i z takim czymś jest więcej szkody niż korzyści, to po prostu zajmuje dużą cześc pamięci a potem ją zwalnia.
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: KLAPEK »

No niestety nie zwalnia do końca - owszem parę % spadnie.
Ale wyłącze wszystko - czyste KDE i nadal mam kilkadziesiąt % zajetę - robię logout z X i znowu login i już swap czysty, a ram na poziomie kilku, zamiast kilkudziesięciu %....
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
kemro
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2004-06-16, 12:44

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: kemro »

michal_p pisze:jak wyłączysz program cała pamieć jaką zajmował ten program jest zwalniania
No to jak mi wyjasnisz wlazone tylko x'y i zzarte 240 MB ramu i 256 swapu (podczas startu systemu mam zajete 30 ramu i 0 swapu..)

?
michal_p
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 2004-07-17, 16:54
Lokalizacja: Chorzów

Re: ram.. swap.. cos do czyszczenia.. ?

Post autor: michal_p »

a wiesz o tym że linux buforuje dane z dysku w pamięci ?
asasyn
Użytkownik
Posty: 192
Rejestracja: 2004-09-07, 16:21

Bufor

Post autor: asasyn »

Sporo pamięci jest zabierane dla tzw bufora dyskowego, jeżeli się bawisz w tapety lub efekty specjalne to zawsze system to odczuje. Co do programów zwalniających pamięć, nie wiem czy są pod Linuxa, niemniej nic nie zastąpi fizycznych kości pamięci, możesz się pobawić procesami i próbować je wyłączać ale nie wiem czy warto.
Co do gimpa, to jest jak się domyślam odpowiednik Photoshopa. W gimpie zauważyłem jest przydzielane w sekcji enwiroment bodajże 64 mb na pamięć cache, spróbuj tę wielkość zmienić, i patrz na zachowanie systemu
Konfucjusz mówi: obraz to nie windows, sam się nie zawiesi
ODPOWIEDZ