tworzenie obrazów dyskow ?

Te, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach, a mają coś wspólnego ze Slackware.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

krycha
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 2004-06-11, 18:32

tworzenie obrazów dyskow ?

Post autor: krycha »

Witam,

Mam pytanko czy znacie jakies oprogramowanie pod linuksa ktore pozwoli na zrobienie obrazu partycji tak jak to robi Norton Ghost tak zebym mogl zgrac obraz partycji ntfs, i oczywiscie zeby plytka byla botoowalna aby moc pozniej z niej odtworzyc np winNT?:> czy jest ktos kto juz cos takiego robil albo znaj jakies oprogramowanie bede bardzo wdzieczny za jaka kolwiek podpowiedz

pozdr,
Slackware-current && Kernel 2.6.11.3 && KDE 3.3.2
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: tworzenie obrazów dyskow ?

Post autor: mina86 »

Obraz partycji możeszs robić doprawdy trywialnie:

Kod: Zaznacz cały

cp /dev/hda1 /data/hda1.img
Stworzy to obraz partycji /dev/hda1 w pliku /data/hda1. Przed tworzeniem obrazu wartoby odmontować partycje, której obraz się tworzy coby rzaden prog w między czasie nic nie zmienił tam. O ile wiem, nie będzie to dokładnie to samo co robi Duch, bo on w obrazie zapisuje tylko istniejące pliki, a tutaj pusta przestrzeń też będzie zapisana. Aby Zapisać tylko pliki można po prostu użyć tar-a:

Kod: Zaznacz cały

tar zcf /data/hda1.img.gz /mnt/win-C
Żeby móc to potem wykożystać trzebaby było przygotować jakąś mała dystrybucję live na płytkę lub zrobić sobie dyskietkę z Linuksem. Jak się poszuka to dyskietową dystrybucję Linuksa na pewno się znajdzie, wówczas żeby odzyskać obraz wystarczy odpalić taką dystrybucje, zamontować CD z obrazem (rzecz jasna obraz musi się mieścić na CD) i wykonać odpowiednio:

Kod: Zaznacz cały

cp /mnt/cdrom/hda1.img /dev/hda1 # lub
mkdir -p /mnt/tmp && mount /dev/hda1 /mnt/tmp && tar zxf /mnt/cdrom/hda1.img.gz
Aby móc dzielić obraz na płytki to jeszcze by trzeba było trochę poczarować i może jakiś skrypt napisać nawet, ale też dałoby się to zrobić ;)
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
Hannibal
Moderator w st. spocz.
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-06-08, 16:03
Lokalizacja: Łódź

Re: tworzenie obrazów dyskow ?

Post autor: Hannibal »

mina86 pisze:

Kod: Zaznacz cały

cp /dev/hda1 /data/hda1.img
Stworzy to obraz partycji /dev/hda1 w pliku /data/hda1. Przed tworzeniem obrazu wartoby odmontować partycje, której obraz się tworzy coby rzaden prog w między czasie nic nie zmienił tam.
Wystarczy przemontować ją na read-only.
[size=75]Hannibal@current@2.6.X[/size]
makron
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2007-05-30, 21:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: tworzenie obrazów dyskow ?

Post autor: makron »

Odświeżam temat, gdyż mam pytanie w tej kwestii. Czy tak zrobiony obraz partycji:

Kod: Zaznacz cały

cp /dev/hda1 /data/hda1.img
można podmontować do folderu w celu przeglądania jego zawartości? Gdyż padła mi partycja ntfs z systemem MS na dysku w stacjonarnym komputerze, i zależy mi na odzyskaniu chociaż części danych które na niej były. Z góry dzięki za odpowiedz.
[quote]UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.[/quote]
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: tworzenie obrazów dyskow ?

Post autor: mina86 »

Chodzi o mount -o loop /sciezka/do/pliku /katalog?
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
makron
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2007-05-30, 21:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: tworzenie obrazów dyskow ?

Post autor: makron »

O właśnie brakowało mi tego :) Zapewne będe musiał sobie tylko wkompilować w jądro obsługę loop device. Już sie za to zabieram. Dziękuje bardzo.
[quote]UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.[/quote]
ODPOWIEDZ