Router dla sieci bezprzewodowej z laptopa.

Te, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach, a mają coś wspólnego ze Slackware.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

yet1
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 2006-05-31, 11:04
Lokalizacja: poludnie Polski
Kontakt:

Router dla sieci bezprzewodowej z laptopa.

Post autor: yet1 »

Witam wszystkich,
mam teoretyczne pytanie, z rodziny - "czy da sie to zrobic?". A jako ze niemozliwe nie istnieje, to przewiduje ze powinno sie dac ;)
Chcialbym zrobic, cos w stylu routera dla sieci bezprzewodowej.

Mam laptopa, a w nim 2 gniazda PCMCIA. Mam tez 2 karty wifi, pod PCMCIA.
Na laptopie oczywiscie linux. Internet do komputera dostarczany przez LAN.
I teraz: jako ze na jednej karcie wifi, dzialajacej ad-hoc, wiemy ze wiecej niz 4 komputery raczej nie powinno sie podlaczac, gdyz karta nie wydala i drastycznie spada przepustowosc sieci. Ale ja bym to zrobil tak:

przyklad polaczenia:
host1 laczy sie z laptopem-routerem, jedna karta wifi na laptopie odbiera polaczenia, nastepnie ruch danych jest przekierowywany na wyjscie do drugiej karty (przy okazji jest filtrowany), ktora je wysyla w eter [; Laptop-router dziala tak jak zwyczajny sprzetowy acces point. Lecz jest praktycznie nieograniczony w konfiguracji.

Co o tym myslicie?
Logicznie myslac jest to do zrobienia, chyba ze cos przeoczylem ;)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
xbigos
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 2007-07-05, 22:44
Lokalizacja: Jarocin

Re: Router dla sieci bezprzewodowej z laptopa.

Post autor: xbigos »

Czyli z tego co zrozumiałem to tam gdzie jesteś tam chcesz mieć ruter tak? Pewnie da się to zrobić ale czy to ma jakiś większy sens?
Był królem tego miasta. Z papierosem zamiast berła...
yet1
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 2006-05-31, 11:04
Lokalizacja: poludnie Polski
Kontakt:

Re: Router dla sieci bezprzewodowej z laptopa.

Post autor: yet1 »

Mysle ze ma sens. Komputery teraz tanie (nie tylko laptopy), wiec duzo taniej wyjdzie niz zakup profesjonalnego routera (access point'a), ktorego mozna dowoli konfigurowac.

A moze sie myle?
[b]IMPOSSIBLE IS NOTHING[/b]
Awatar użytkownika
marco70
Moderator
Posty: 1110
Rejestracja: 2006-10-26, 19:03
Lokalizacja: K...l
Kontakt:

Re: Router dla sieci bezprzewodowej z laptopa.

Post autor: marco70 »

Wystarczy chyba jedna karta wifi,udostępniasz tej karcie połączenie i stawiasz ją w tryb master.
Ostatnio zmieniony 2007-08-24, 17:58 przez marco70, łącznie zmieniany 1 raz.
slackware64-15.0
mpier
Użytkownik
Posty: 1002
Rejestracja: 2005-10-01, 13:24
Lokalizacja: Blachownia||Cz-wa

Re: Router dla sieci bezprzewodowej z laptopa.

Post autor: mpier »

Witam, z tego co zrozumiałem, chcesz, żeby jedną kartą ruch wchodził, a drugą wychodził? Tylko w jaki sposób zmniejszy to obłożenie kart?
yet1 pisze:I teraz: jako ze na jednej karcie wifi, dzialajacej ad-hoc, wiemy ze wiecej niz 4 komputery raczej nie powinno sie podlaczac, gdyz karta nie wydala i drastycznie spada przepustowosc sieci. Ale ja bym to zrobil tak:
Możesz podłączyć 4 do jednej i 4 do drugiej :) Napisz jakie to karty są, może master mode działa?
yet1
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 2006-05-31, 11:04
Lokalizacja: poludnie Polski
Kontakt:

Re: Router dla sieci bezprzewodowej z laptopa.

Post autor: yet1 »

No tak, nie zmniejszy oblozenia ;). Bo przeciez nie przeprogramuje karty, zeby "nie zwracala uwagi" na sygnaly przychodzace, tylko wysylala dane.

Tryb master, czyli tryb AP ?
[b]IMPOSSIBLE IS NOTHING[/b]
Awatar użytkownika
marco70
Moderator
Posty: 1110
Rejestracja: 2006-10-26, 19:03
Lokalizacja: K...l
Kontakt:

Re: Router dla sieci bezprzewodowej z laptopa.

Post autor: marco70 »

Kawałek man iwconfig

Kod: Zaznacz cały

mode   Set the operating mode of the device, which depends on the network topology. The mode
              can be Ad-Hoc (network composed of only one cell and without Access  Point),  Managed
              (node  connects  to  a  network composed of many Access Points, with roaming), Master
              (the node is the synchronisation master or acts as an Access  Point),  Repeater  (the
              node  forwards  packets  between other wireless nodes), Secondary (the node acts as a
              backup master/repeater), Monitor (the node is not associated with any cell  and  pas-
              sively monitor all packets on the frequency) or Auto.
              Example :
                   iwconfig eth0 mode Managed
                   iwconfig eth0 mode Ad-Hoc
slackware64-15.0
ODPOWIEDZ