swap i Slackware 12.0 (muli)

Te, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach, a mają coś wspólnego ze Slackware.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
eMCe
Użytkownik
Posty: 216
Rejestracja: 2005-11-04, 18:30
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

swap i Slackware 12.0 (muli)

Post autor: eMCe »

Acer Aspire 3690, 1GB RAM, procesor 1.6Ghz. Partycja swap 2GB. Korzystam z vmplayer (przydzielone 512 pamięci). I czasem - zarówno przy włączonym jak i wyłączonym vmplayer np. tylko przy Firefox - zaczyna strasznie mulić. Conky wskazuje na zajęcie powiedzmy 50% RAMu, zaczyna coś rzęzić na dysku i skacze poziom użycia parytcji wymiany. Nigdy nie miałam tego problemu przy identycznym użytkowaniu przy Slackware 11. Używam KDE 3.5. Niby ma jeszcze 50% ramu... W Slackware 11 wszystko elegancko chodziło, nawet WinXP odpalany pod VMplayer chodził nadzwyczaj szybciutko. Teraz czasem chodzi szybko a czasem tak muli, że trzeba resetować... (mniej więcej raz dziennie). Co to może być?

Inna sprawa, to instalacja Slackware 11. Więc próbowałam wywalić Slacka 12, bo coś mnie wkurza ;-) Odpalam instalator Slackware 11 i niestety nie mogę sformatować partycji / (ext3 i żadne inne). Wisi i już. Próbowałam sformatować poprzez instalator Slackware 12 i potem zainstalować 11, to totalnie system się zwalił już na dzień dobry. X-y leżały miliony błędów. Próbowałam zrobić to dwukrotnie z różnych nośników - ten sam efekt. Na innych komputerach z tych samych płyt instalacja przebiega bez problemów. Slackware 12 zainstalował się bez problemu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
qpalzm
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 2006-12-10, 18:07
Lokalizacja: Zabrze

Re: swap i Slackware 12.0 (muli)

Post autor: qpalzm »

ja bym zaczął od sprawdzenia pamięci np. memtestem oraz dysku na obecność bad sektorów. W sumie nie wiem czy w tym jest problem przecież to w miarę nowy komputer.
www.xfce.daxa.pl
Awatar użytkownika
zgola
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 2005-08-12, 10:30
Lokalizacja: leszno
Kontakt:

Re: swap i Slackware 12.0 (muli)

Post autor: zgola »

j.w. sprawdz to co mowil qpalzm, z tym ze sproboj odpalic jakies live cd - moze sie tez wysypac, jesli dysk bedzie ok to masz sypniety kontroler sata, w acerach czesto wlasnie psuja sie plyty i ahhhh ta wysylka do Czech....
Jeśli chcesz pomóc biednemu studentowi nie wahaj się ani chwili, przelej co łaska, sam wiesz jak teraz ciężko jest o kieliszek chleba nr konta: 52 1140 2004 0000 3102 4349 6053
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: swap i Slackware 12.0 (muli)

Post autor: mina86 »

eMCe pisze:Acer Aspire 3690, 1GB RAM, procesor 1.6Ghz. Partycja swap 2GB.
O wielki modemie... Co Ty dziewczyno robisz na tym komputerze? Zajmujesz się obróbką filmów HD, że potrzebujesz tyle pamięci. Przy 1GiB RAM-u w większości przypadków swap można wywalić. Ja mam połowę tego i swapu nie mam.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
eMCe
Użytkownik
Posty: 216
Rejestracja: 2005-11-04, 18:30
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: swap i Slackware 12.0 (muli)

Post autor: eMCe »

mina86 pisze:
eMCe pisze:Acer Aspire 3690, 1GB RAM, procesor 1.6Ghz. Partycja swap 2GB.
O wielki modemie... Co Ty dziewczyno robisz na tym komputerze? Zajmujesz się obróbką filmów HD, że potrzebujesz tyle pamięci. Przy 1GiB RAM-u w większości przypadków swap można wywalić. Ja mam połowę tego i swapu nie mam.
Prowadzę kursy i na nich używam tylko VMware, stąd potrzebuję dużo pamieci. Przy 1GB WinXP na VMware (VMplayer) chodzi bardzo płynnie.
zgola pisze:j.w. sprawdz to co mowil qpalzm, z tym ze sproboj odpalic jakies live cd - moze sie tez wysypac, jesli dysk bedzie ok to masz sypniety kontroler sata, w acerach czesto wlasnie psuja sie plyty i ahhhh ta wysylka do Czech....
Chodzi bez zarzutu na LiveDVD, bez zarzutu pod WinXPHome, chodził bez zarzutu pod Slackware 11, tylko pod Slackiem 12 czasem muli.
Ostatnio zmieniony 2007-09-27, 05:29 przez eMCe, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: swap i Slackware 12.0 (muli)

Post autor: kazalot »

Chodzi bez zarzutu na LiveDVD
to formatuj z livedvd
Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Re: swap i Slackware 12.0 (muli)

Post autor: VoyciecH »

Jak chcesz ograniczyć używanie swapa, zmniejsz wartość w:

/proc/sys/vm/swappiness

Warością domyślną jest 60.
Wartość minimalna to 0 (korzysta tylko, jeśli niezbędne), maksymalna 100 (agresywnie przenosi dane z ramu).
Wartość domyślną można zmienić wpisując w konsoli np tak:

Kod: Zaznacz cały

echo 10 > /proc/sys/vm/swappiness
albo

Kod: Zaznacz cały

sysctl vm.swappiness=10
.
Można też utworzyć plik sysctl.conf - patrz: tutaj.

P. S. Wprawdzie odkopałem to, ale sam miałem dokładnie ten sam problem i znalazłem ten wątek bez rozwiązania. Więc wybaczcie... :-)
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: swap i Slackware 12.0 (muli)

Post autor: m00n »

pierwsza i podstawoa rzecz to vmstat, wrzuć wynik.
Ostatnio zmieniony 2010-02-10, 20:03 przez m00n, łącznie zmieniany 1 raz.
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
ODPOWIEDZ