Jaka dystrybucja Linuxa?

Te, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach, a mają coś wspólnego ze Slackware.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Arucard
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2008-03-17, 16:36

Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: Arucard »

No cóż - próbowałem opanować slackware 12, ale nici z tego. Powiedziano i napisano mi że jak dopiero zaczynam to jestem głupi, że wziąłem linux Slackware... Mam teraz dylemat...

Otóż chcę zmienić linucha na innego, ale obawiam się o drugi system, który mam zainstalowany (winda XP). Czy jeżeli dla windowsa mam wydzielony jeden obszar dysku i dla linucha drugi to zmiana systemu na tym linuxowym może zaszkodzić XP'kowi? Płyta z windą została w domu a ja jestem "na wyjeździe" i nie chciał bym sobie nic zrąbać teraz (w domu bym experymentował).

Drugie pytanko brzmi: Na jakiego linuxa najlepiej wymienić Slack'usia? Najważniejsze żeby dał radę obsłużyć kartę atheros AR5007EG bez zmiany jądra (bo na tym padam zawsze jak na razie), ale żeby to nie był znowu jakiś linuch dla początkujących :P Jak na razie miałem wiecznie problem ze sterownikami.
W chwili obecnej mam pod ręką Kubuntu 8.04 lub Fedora 9. Ewentualnie jeszcze openSUSE 10.3 albo Fedora 8.
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: largo3 »

http://jakilinux.org

Dziwi mnie trochę pisanie na forum konkretnej dystrybucji jaką dystrybucję (oprócz tej o której jest forum) wybrać...
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Arucard
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2008-03-17, 16:36

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: Arucard »

Zrobiłem to tutaj ponieważ ludzie na tym forum są normalni i znają się na Linuxie (na pozostałych sami przemądrzali gnoje co tylko potrafią napisać "lepiej w ogóle się za linuxa nie bierz jak jądra nie potrafisz przeinstalować" albo na stwierdzenie "[nazwa sterownika] niestety mi nie działa. Czy są jakieś alternatywne sterowniki do [nazwa urządzenia]" odpowiadają "szukaj w google noobku"). Sami na pewno korzystaliście z różnych dystrybucji zanim "wyspecjalizowaliście się" w slackware, więc wiecie, która wersja jest łatwiejsza do okiełznania dla kogoś kto chce mieć wprawkę zanim się weźmie za slacka.

Jak sam widzisz largo dobrze trafiłem bo bardzo szybko pomogłeś mi znaleźć rozwiązanie na jeden z problemów za co bardzo dziękuję :) O slacku nie mam zamiaru zapominać i to też jest powód, dla którego napisałem właśnie tutaj :)

Myślę, że ten pierwszy problem z partycjami jest jednak ogólny i prosiłbym również o uświadomienie mnie :P
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: largo3 »

Arucard pisze:Sami na pewno korzystaliście z różnych dystrybucji zanim "wyspecjalizowaliście się" w slackware, więc wiecie, która wersja jest łatwiejsza do okiełznania dla kogoś kto chce mieć wprawkę zanim się weźmie za slacka.
Ja tylko Mandrive zepsułem. Czyli można powiedzieć, że Slackware jest pierwszą dystrybucją, której używałem na poważnie. Teraz Gentoo.

Mogę Ci zaproponować Ubuntu lub Kubuntu (różnią się domyślnym środowiskiem graficznym), ostatnio spotykałem się z pozytywnymi opiniami o openSUSE, ale sam nie używałem, więc nie będę się wypowiadał... Może jednak spróbujesz ponownie Slackware.

Co do partycji to jeśli w instalatorze systemu nie zaznaczysz aby użyto całego dysku, tylko wskażesz mu partycję (tę właściwą oczywiście) to Windows nie zostanie uszkodzony. Po prostu radzę zapoznać się z procesem instalacji wybranego systemu, aby później uniknąć problemów.

Możliwe, że system sam wykryje obecność Windowsa na dysku i doda go do menu bootloadera (programu umożliwiającego wybór systemu do uruchomienia). Jeśli nie to będziesz musiał zrobić to ręcznie. Nic trudnego, ale przeczytaj o tym wcześniej, bo jeśli nie będzie tego automatu nie będziesz mógł uruchomić Windowsa żeby dowiedzieć się co i jak...

Powodzenia. ;]
Ostatnio zmieniony 2008-07-23, 18:25 przez largo3, łącznie zmieniany 2 razy.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
tomtom
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 2007-10-29, 10:13

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: tomtom »

jak rozumiem, masz problem ze sterownikami w Slackware oraz atmosfera na forach innych dystrybucji. jesli tak, to zamiast sie od razu poddawac, daj wynik lspci oraz lsusb, cos sie poradzi.
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: Flash »

Bez sensu będzie z twojej strony wymienić dystrybucję tylko z powodu nie działającego sterownika do wifi. Jak zainstalujesz inną dystrybucję i coś innego nie będzie działać to też ją zmienisz? Linux to Linux i na każdej dystrybucji jeżeli ma działać to będzie działać.

W pierwszym wyniku w google znalazłem rozwiązanie dla Xubuntu ((AR5007EG linux) co nie znaczy, że nie zadziała na Slackware czy innej dystrybucji).
Ostatnio zmieniony 2008-07-24, 16:10 przez Flash, łącznie zmieniany 1 raz.
Arucard
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2008-03-17, 16:36

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: Arucard »

Hmmm... chyba racja... spróbuję jeszcze raz z tym co mam :) W końcu nie ma co się poddawać :D
Dzięki ;)
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: Flash »

Jak nie masz internetu na Slackware po instalacji to zapisz sobie tą stronę ręcznie lub do pliku, sciągnij pliki tam podane i ognia. Jak czegoś nie ma to reboot do Windowsa sciągasz i znów walczysz. Powodzenia.
nikkay
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 2007-09-22, 08:23

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: nikkay »

Ja wybrałbym Gentoo. Sam zrezygnowałem ze Slackware (moja pierwsza dystrybucja) kosztem Gentoo i jestem zadowolony - system idealny w moich oczach, jednak jeśli masz problemy ze skonfigurowaniem Slackware'a, z Gentoo możesz mieć te same.

Co do problemów ze sterownikami - jeśli szukasz w Internecie pomocy, nie zwracaj uwagi na dystrybucję, bo to jest raczej najmniej istotne (może poza typem instalatora, paczki etc.)

Ubuntu czy inne takie "łatwe" dystrybucje o tyle mogą pomóc, że insalują się z całą masą sterowników do różnego sprzętu, stąd pewne problemy pojawiające się w np. Slackware znikają. Ale jak ktoś pisał - jeden problem ominiesz, inny się pojawi. Lepiej poczytać o tym, w jaki sposób pokonywać przeszkody bez zmiany systemu. Ja np. swego czasu walczyłem ze sterownikiem do karty sieciowej - Attancis L2 w notebooku Asusa. Sporo się naszukałem w Sieci informacji o nim, ale w końcu się udało. A ile się człowiek przy tym nauczy...
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: largo3 »

Ha! A ja podtrzymuję swoją pozytywną opinię o Ubuntu. Zainstalowałem dziś 8.04 na laptopie i działa lepiej niż Windows XP z zainstalowanymi wszystkimi sterownikami. Kamera, klawisze funkcyjne... Polecam Ubuntu jeśli ktoś chce mieć dobrze działający system bez wielu skomplikowanych zabiegów.
Pozdrawiam.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
pawelq
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 2006-12-03, 08:36
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: pawelq »

hej! nie wiem dlaczego wszyscy odradzaja Slackware na starcie... Pierwszą dystrybucją z jaką miałem kontakt i jaką zainstalowałem był właśnie Slackware, przyznam że na początku było ciężko, ale miałem wtedy straszny zapał do poznania tego systemu i wogóle Linuksa. Dziś po ponad 1.5 roku nadal wiem niewiele, ale dla mnie już sukcesem jest, że udało mi się skonfigurować Slackware do moich potrzeb, mam wszystko czego mógłbym oczekiwać od systemu, nic się nie psuje, nie zawiesza, chodzi szybko, płynnie oraz znalazłem darmowy odpowiednik każdej windowsowej aplikacji jakiej używałem. Zdarzało się, że spędzałem całą noc nad błahym problemem i znerwów musiałem 4 razy myszkę wymieniać, ale doceniam Slackware za to, ze nie ma w sobie zbędnych bajerów i po prostu działa:) Jeżeli masz czas i zapał nie poddawaj sie, ale jeżeli nie masz czasu na wgłębianie się w tajniki tego systemu wybierz coś łatwiejszego np. Ubuntu bo Slackware może skutecznie zrazić do używania Linuksa:P
Obrazek
Arucard
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2008-03-17, 16:36

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: Arucard »

więc tak - jako jedną z pierwszych rzeczy które chciałbym wykonać jest załadowanie jądra 2.6.26 do mojego slacka, ale nie mogę znaleźć zrozumiałej instrukcji - kiedyś udało mi się znaleźć, ale teraz chyba złe słowa-klucze w google wpisuję. Gdzie znajdę takie coś opisane krok po kroku?

A może jeżeli ktoś mógłby mnie po raz pierwszy poprowadzić przez taki proces? Chodzi mi o powiedzenie co mam konkretnie ściągnąć, jak zrobić backup działającego jądra i jak w razie czego odzyskać panowanie i uratować Pingwina po crash'u... bo już raz tak miałem.

Czytałem instrukcję z manuala essentials, ale ja mam paczkę tar.bz2 z jądrem i nie wiem co z nią zrobić :/

Myślę, że to by była również dobra instrukcja dla innych bo ciągle znajduję w necie tylko cząstkowe informacje o pewnym fragmencie kompilacji i nic więcej...
Jeżeli nie na forum to może chociaż ktoś korespondencyjnie poprowadzi mnie przez przeszkody wewnątrzjajowe. To byłoby najlepsze. Mój e-mail to kotusvip@poczta.fm

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi związane z moimi problemami :)
Awatar użytkownika
ulises
Użytkownik
Posty: 314
Rejestracja: 2006-02-10, 20:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: ulises »

http://czlug.icis.pcz.pl/materialy/kernel/howto/

pierwsze co znalazłemm, jak masz tar.bz2 i nie wiesz co zrobić to przeczytaj rozdział Rozpakowanie źródeł

a jak bedziesz miał wątpliwości, to pytaj dalej ;)
Ostatnio zmieniony 2008-07-28, 21:14 przez ulises, łącznie zmieniany 1 raz.
This is Linux land. In silent nights you can hear the Windows machines rebooting.
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: Flash »

Jajko kopiujesz do /usr/src i tam tar xvf jajko.tar.bz2 i tworzy Ci się katalog o nazwie linux-2.6.26 wchodzisz do niego i make menuconfig i sobie lecisz i konfigurujesz. Pamiętać trzeba o dodaniu wsparcia dla (nie wiem jak to napisać :-]) dysków, wsparcie dla systemu plików i framebuffera, reszta to już pod siebie co chcesz a co nie. Do tego trzeba posiadać już jakąś wiedzę o Linuksie i wiedzieć co do czego służy w jajku, co można wyłączyć a co włączyć. Potem make i make modules_install. Kopiujesz jajko z katalogu arch/x86/BzImage (tutaj nie jestem pewien katalogu, ja kopiuję z x86_64) i dodajesz wpis w /etc/lilo.conf. I tutaj jest najważniejsza sprawa, że dodajesz wpis a nie zmieniasz istniejący bo nawet jak źle skonfigurujesz jajko to uruchomisz sobie bezboleśnie system ze starego a tak to będziesz walczył przy pomocy CD/DVD instalacyjnego.
Sajmon
Moderator
Posty: 1215
Rejestracja: 2004-05-22, 23:19
Lokalizacja: Graz
Kontakt:

Re: Jaka dystrybucja Linuxa?

Post autor: Sajmon »

largo3 pisze:Ha! A ja podtrzymuję swoją pozytywną opinię o Ubuntu. Zainstalowałem dziś 8.04 na laptopie i działa lepiej niż Windows XP z zainstalowanymi wszystkimi sterownikami. Kamera, klawisze funkcyjne... Polecam Ubuntu jeśli ktoś chce mieć dobrze działający system bez wielu skomplikowanych zabiegów.
Pozdrawiam.
Potwierdzam, sam używam kubuntu już od 6 tygodni, w międzyczasie miałem openSUSE,BW64(mam na innym kompie),Fedora, Archlinux.
Wyjdzie stabilen openSUSE 11.x przesiadam się na te distro, jest super. :)

regards,
Sajmon a'ka pepemelone
ODPOWIEDZ