Odzyskanie danych ntfs

Te, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach, a mają coś wspólnego ze Slackware.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

mitek
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 2006-09-20, 09:13

Odzyskanie danych ntfs

Post autor: mitek »

witam,

wiem, ze jest to temat na pograniczu windows/linux, jednak jestem użytkownikiem tego forum i tutaj chciałbym zadać pytanie.

Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje możliwość odzyskania danych z partycji ntfs, a dokładniej:

na dysku była partycja z ntfs z systemem i danymi
partycja została skasowana, została utworzona nowa partycja, na której został zainstalowany nowy system

czy z poziomu linuxa jest możliwość odzyskania danych, jeśli tak to jakimi narzędziami
jeśli ktoś zna takie narzędzie pod windowsa także prosiłbym o podanie

wiem, że tego typu narzędzi jest dużo, jednak interesują mnie sprawdzone programy
chimi
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 2005-05-01, 15:49

Re: Odzyskanie danych ntfs

Post autor: chimi »

Na LiveCD PartedMagic jest PhotoRec (który wbrew nazwie nie tylko zdjęcia wyciąga z dysku).
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Odzyskanie danych ntfs

Post autor: Lizard »

Polecam foremost.

Zarówno foremost jak i PhotoRec operują bezpośrednio na partycji, więc są w stanie wyciągnąć dane z dowolnego systemu plików.
Error 404 - footer not found
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Odzyskanie danych ntfs

Post autor: Pajaczek »

mitek pisze:na dysku była partycja z ntfs z systemem i danymi
partycja została skasowana, została utworzona nowa partycja, na której został zainstalowany nowy system
Czarno to widzę, nie słyszałeś że jak się chce coś odzyskać domowymi metodami, to się na ten nośnik niczego nie zapisuje?? NICZEGO. No chyba że ta reinstalacja to nie Twój pomysł.
Lizard, a czy to przypadkiem nie grzebie szans na skuteczne użycie narzędzi tego typu? Lepsze było by coś grzebiącego bezpośrednio na dysku.
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: Odzyskanie danych ntfs

Post autor: Flash »

Sam miałem taką sytuację i udało mi się odzyskać 90% danych. Te 10% to były właśnie dane na które zostały zapisane dane zainstalowanego systemu. Wszystko przez zmęczenie i pomyłkę w literkach.
Która partycja została skasowana z tych dwóch -> system i dane? Tylko system, tylko dane czy może obie i na ich miejsce utworzona została jedna?
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Odzyskanie danych ntfs

Post autor: Lizard »

Pajaczek pisze:Lizard, a czy to przypadkiem nie grzebie szans na skuteczne użycie narzędzi tego typu? Lepsze było by coś grzebiącego bezpośrednio na dysku.
To zależy. Jeśli pliki były mocno pofragmentowane, to szanse są nikłe. Programy pokroju foremost czy photorec skanują dysk sektor po sektorze w poszukiwaniu nagłówków plików. Nie wiem jak photorec, ale foremost po znalezieniu nagłówka szuka odpowiadającej mu "stopki" dzięki czemu powinien być skuteczniejszy. Efektem ubocznym jest znalezienie plików, które zostały skasowane umyślnie przez użytkownika. Po użyciu tych programów problemem są nazwy plików, które wyglądają jakby je kto wyciągną z /dev/random. ;-)
Error 404 - footer not found
ODPOWIEDZ