Podłączanie twardziela gdy power on

Te, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach, a mają coś wspólnego ze Slackware.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Barca
Użytkownik

Podłączanie twardziela gdy power on

Post autor: Barca »

Witam. Mam pytanie raczej niezwiązane ze Slackiem, przynajmniej co do zasady ;)
Kupiłem niedawno płytę MSI opartą na chipsetach Intela z serii 865PE/848P + ICH5 (seria 865PE Neo2-V / 848P NeoV). Kumpel, posiadacz jakiejś dość nowej płyty chwalił się, ze podłącza dysk twardy (zn. i tasiemkę i zasilanie) podczas włączonego kompa i wszystko dzieje się jak w przypadku USB - Windows ( :oops: ) wykrywa mu dysk i pokazuje jako nową literkę itd. Bardzo by mi taki feature pasował i u mnie, ale:

a) nie wiem jak to się nazywa, więc nawet nie wiem czego szukać ;)
b) nie wiem czy jest to także w przypadku mojej płyty i jak (czy) jest to obsługiwane przez Linuksa

Może ktoś coś wie więcej na ten temat? HotPlug PCI to to nie jest :lol:
Awatar użytkownika
kruszek
Użytkownik

Re: Podłączanie twardziela gdy power on

Post autor: kruszek »

wloz dysk, a potem sprobuj go zamontowac... nigdy tak nie probowalem, ale powinno dzialac... pamietaj tylko, zeby sie nie pomylic w ustawieniu zworek na hdd... :)
"Java jest jak kobieta, na poczatku czlowiek nie jest do niej przekonany, ale potem zycie go zmusza, aby sie przekonal"
BeteNoire
Użytkownik

Post autor: BeteNoire »

Barca pisze:(...)HotPlug PCI to to nie jest :lol:
No na pewno nie jest, bo większość dysków w tym kraju to urządzenia IDE, których sie 'na gorąco' nie podłącza. Jedyny w miarę bezpieczny sposób jaki znam to przez kieszeń USB albo przejściówkę ide-usb sprzedawaną na allegro za ok. 60 zł.
A może kolega ma dysk SATA?
Awatar użytkownika
Barca
Użytkownik

Post autor: Barca »

Nie wiem co ma kolega, wiem, że ja mam Ultra-ATA - o ile się zorientowałem, ta technologia nie pozwala na taki fajny myk z podłączaniem? :)
Awatar użytkownika
dedido
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: dedido »

Barca pisze:Nie wiem co ma kolega, wiem, że ja mam Ultra-ATA - o ile się zorientowałem, ta technologia nie pozwala na taki fajny myk z podłączaniem?
Tia pozwala, tylko że zwykle jest to rozwiązanie jednokrotne ;) albo kilkukrotne, do czasu spalenia dysku/płyty.
[size=75]Dzisiaj życie to nie sen
Jednak trzeba bawić się
No bo co innego pozostaje
W takim chorym kraju ... [/size]
Awatar użytkownika
Radek_R
Moderator
Kontakt:

Post autor: Radek_R »

Moim zdaniem potrzebna będzie jeszcze pomoc hdparm.
W manualu możemy doszukać się informacji o opcjach -R i -U.
Służą one do rejestrowania i odrejestrowywania urządzeń IDE pracujących w technologii hot-swap, czyli tak jak chce Barca. Jednak z doświadczen kumpla wiem, że po podłączeniu dysku Linuks mu się wiesza (przestaje reagować). Oczywiście jego płyta nie obsługuje tego mechanizmu.

Barca: Mozesz sprobować, jednak może się to skończyć uszkodzeniem płyty lub dysku. Najlepiej przejżyj manual hdparm i zainteresuj się tymi opcjami, może to coś pomoże.
Co do jądra to wydaje mi się, że wystarczy wkompilować opcję

Kod: Zaznacz cały

General Setup -> Support for hot-pluggable devices
Ficzer ten wymagany jest własnie dla dyskow, kart PCMCIA lub USB.
Podkreślam jednak ze nie miałem okazji, aby pobawić się płytą z opcją podłączania dysków podczas pracy i wszelkie informacje tutaj zawarte oparte są na mojej teoretycznej wiedzy, jednak nie są poparte praktyką. Jak to sie mówi: Use at your own risk. :wink:
Pzdr.
http://www.prook.net
Awatar użytkownika
Rush
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Rush »

Kolega ma/mial taka fajna kieszen do HDD, bynajmniej nie na USB, ktora wlasnie pozwala na podlaczanie i odlaczanie dysku w dowolnym momenciei, wydaje mi sie, ze sama w sobie jest wykrywana jako urzadzenie, ale pewien nie jestem ...
log_out
Użytkownik

Post autor: log_out »

Ja bym tego nie próbował, kiedyś prawie spaliłem dysk bawiąc się w hot-swapa, komputer nie chiał się włączyć, iskry poszły... nie warte zachodu, lepiej kupić kieszeń USB, sam o czymś takim myśle ;)
Awatar użytkownika
mf
Użytkownik

Post autor: mf »

Jesli jest to SATA ze wsparciem hotswap (hotplug PCI?) to normalnie podpinasz, startuje i jest.
ODPOWIEDZ