Strona 1 z 1

Linux i obsługa dwurdzeniowych procesorów

: 2006-03-08, 14:23
autor: Ondraszek
Witam szacowne grono

Powoli zaczynam nosić się z zamiarem wymiany domowego "parku maszynowego"
(nie, nie chodzi mi o AGD) ;-) w związku z tym, pojawiło sie kilka pytań, otóż:

1.Jak Linux radzi sobie z obsługą procesorów dwurdzeniowych (czy trzeba w jajku uaktywniać obsługę 2 procków ?) czy ewentualnie ktoś porównywał szybkość i wydajność z OS-em którego nazwy przez czystą grzeczność nie wymienię ;-)
2. Czy jest możliwa obsługa wszelkich "dobrodziejstw" płyty głównej np: intel memory pipeline, natywna obsługa pamięci itd - dla przykładu podam płytę z tzw. wypasem - Asus P5WD2 Premium i 955X
3.Czy ktoś posiada już sprawdzony zestaw motherboard + procek dwurdzeniowy (obojętnie AMD czy P4) + pamięci + ... i mógłby opisać swoje "boje" ze sprzętem ewentualnie polecić taki zestaw.

Pozdrawiam

Re: Linux i obsługa dwurdzeniowych procesorów

: 2006-03-08, 15:48
autor: benetnash
Ondraszek pisze:1.Jak Linux radzi sobie z obsługą procesorów dwurdzeniowych (czy trzeba w jajku uaktywniać obsługę 2 procków ?)
z tego co wiem to nie ma problemów - jedyny problem polega na tym, że jeden proces nie może zajmowac obu rdzeni jednoczesnie ale i tak poprawa wydajnosci jest znaczna
Pozdrawiam!

Re: Linux i obsługa dwurdzeniowych procesorów

: 2006-03-08, 16:29
autor: peteer
Ondraszek pisze:ktoś porównywał szybkość i wydajność z OS-em którego nazwy przez czystą grzeczność nie wymienię
Nie robiłęm tego - niestety jeszcze nie posiadam maszyny kilkurdzeniowej. Jaki jest sens porównania procesora w zupełnie różnych systemach? Większość benchmarków wykonywana jest na garch, jeśli by iść za ich przykładem, to pod linuxem wydajność pewnie była by dużo gorsza.
Ondraszek pisze:Jak Linux radzi sobie z obsługą procesorów dwurdzeniowych (czy trzeba w jajku uaktywniać obsługę 2 procków ?)
Linux często znajduje się na serwerach, a z tego co się orientuję, to tam jako pierwsze występowały systemy kilkurdzeniowe -> powinno wszytsko ślicznie śmigać :)
Co do jądra, to nawet jeśli nie wkąpilujesz SMP to system ruszy, tyle tylko, że będzie wykorzystywał jeden rdzeń, dla pełnej wydajności trzeba przekompilować jajco ;)
Jeśli się mylę to mnie poprawcie :)