Wieloplatformowość softu i przenoszenie kodu

Problemy dotyczące programowania.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

raphael
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2006-12-10, 22:40

Wieloplatformowość softu i przenoszenie kodu

Post autor: raphael »

To mój pierwszy post tutaj. Witam wszystkich!

I od razu z pytankiem: czy jest możliwość automatycznego tłumaczenia kodu pisanego w CPP (w Windowsowym Delphi) na kod przeznaczony dla Linuksa + GTK / QT ? oczywiście programik jest "okienkowy"

i druga sprawa, która się z tym wiąże, a mianowicie jak powstają programy wieloplatformowe ? taki Firefox przykładowo? Bo nie wierzę, że komuś się chce pisać dwa oddzielne programy - jeden dla realiów windowsowych, drugi dla linuksowych (nie liczac MacOS itd)
Ostatnio zmieniony 2006-12-10, 22:47 przez raphael, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Wieloplatformowość softu i przenoszenie kodu

Post autor: mina86 »

raphael pisze:kodu pisanego w CPP (w Windowsowym Delphi)
Że czego?
raphael pisze:na kod przeznaczony dla Linuksa + GTK / QT ? oczywiście programik jest "okienkowy"
Możesz pisać w GTK/QT i wówczas kod będzie przenośny.
raphael pisze:i druga sprawa, która się z tym wiąże, a mianowicie jak powstają programy wieloplatformowe ? taki Firefox przykładowo? Bo nie wierzę, że komuś się chce pisać dwa oddzielne programy - jeden dla realiów windowsowych, drugi dla linuksowych (nie liczac MacOS itd)
A czym niby te platformy tak się różnią? W głównej mierze API do wyświetlania okienek, zatem wystarczy użyć/napisać samamu bibliotekę do tego służącą, która będzie wyglądać różnie na różnych platformach, ale API będzie miała ciągle to samo (np. GTK czy QT jest taką biblioteką).
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
raphael
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2006-12-10, 22:40

Re: Wieloplatformowość softu i przenoszenie kodu

Post autor: raphael »

mina86 pisze:
raphael pisze:kodu pisanego w CPP (w Windowsowym Delphi
Że czego?
chodzi o to ze dostalem zrodla programu Windowsowego i potrzeba go przeniesc na linuksa.
i mam to w plikach z rozszerzeniami: cpp,h, ddp, dfm
DDP -> Delphi Diagram Portfolio (m.in taki tekst zawieraja pliki z rozszerzeniem ddp)
stad wnioskuje ze Delphi. A przecież CPP == C++
A ja nie mialem nigdy nic wspolnego z windowsem w programowaniu, tylko C, C++, PHP - na uniksach.
to jakieś pomysły jak to rozwiązać? skompilowanie + wine nie wchodzi w grę
Ostatnio zmieniony 2006-12-11, 08:42 przez raphael, łącznie zmieniany 2 razy.
Lone_wolf

Re: Wieloplatformowość softu i przenoszenie kodu

Post autor: Lone_wolf »

Zajrzyj na www.4programmers.net tam chyba coś było o przenośności .
Mefju
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 2005-11-02, 15:47
Lokalizacja: Białystok

Re: Wieloplatformowość softu i przenoszenie kodu

Post autor: Mefju »

raphael pisze:hodzi o to ze dostalem zrodla programu Windowsowego i potrzeba go przeniesc na linuksa.
i mam to w plikach z rozszerzeniami: cpp,h, ddp, dfm
DDP -> Delphi Diagram Portfolio (m.in taki tekst zawieraja pliki z rozszerzeniem ddp)
stad wnioskuje ze Delphi. A przecież CPP == C++
Na pewno program pisany był w Borland Builder C++, kiedyś sam tego używałem. Przeniesienie kodu może być trochę uciążliwe, ale na dłuższą metę opłacalne. Proponuję wykroić kod niezwiązany z wyświetlaniem GUI i przerobić/przepisać go w czystym c++ z własnym API. Wtedy możesz napisać wiele wersji interfejsu użytkownika, np. w GTK, QT, ncurses.
Fbz
Użytkownik
Posty: 234
Rejestracja: 2005-04-14, 18:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Wieloplatformowość softu i przenoszenie kodu

Post autor: Fbz »

Mefju pisze:Wtedy możesz napisać wiele wersji interfejsu użytkownika, np. w GTK, QT, ncurses.
proponuje uzyc GLUT'a ;)
raphael
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2006-12-10, 22:40

Re: Wieloplatformowość softu i przenoszenie kodu

Post autor: raphael »

A może tak próbować ruszyć te źródła jakoś w Borland C++ Builder X ? no i w końcu byłoby jeszcze bardzo miło gdyby ktoś miał jakiś link do artykułu (bądź czegoś podobnego) pokazujący różnice (w kodzie) między Windowsowym API (VCL) a budowaniem okienek s QT bądź w jakimkolwiek innym dla Linuksa.

pzdr
Ostatnio zmieniony 2006-12-14, 10:34 przez raphael, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Re: Wieloplatformowość softu i przenoszenie kodu

Post autor: VoyciecH »

Linuksowym odpowiednikiem Delphi i C++Builder jest Kylix (Borland stworzyło nawet biblioteke (nie pamietam jej nazwy, ale funcjonalnie bardzo podobna do VCL - brak w niej paru funkcji typowych dla windy), ktora byla ponoc w pelni przenosna pomiedzy winda i linuksem, ale projekt Kylix nie jest juz wspierany).

Jesli napiszesz program uzywajac tej biblioteki, albo zmodyfikujesz program tak aby tylko jej uzywal no to jestes w domu (to dotyczy tylko programow okienkowych napisanych w Delphi lub C++Builder).
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wieloplatformowość softu i przenoszenie kodu

Post autor: miszmaniac »

W moim odczuciu Kylix to było jedno wielkie nieporozumienie. Borland zdecydowanie nie przyłożył się wystarczająco do tego projektu.
Ostatnią wersję jaką mam w pracy dostarczoną z deplhi jest wersja która wymaga jądra 2.2 i jakiegoś mega starego QT. Próbowałem to uruchomić, ale odpuściłem sobie, bo po kilku godzinach walki stwierdziłem, że nie mam ochoty instalować jakiegoś archaicznego systemu.

Teoretycznie jest lazarus, open source'owy projekt, całkiem niezły... proste programy można śmiało próbować na tym pisać i kompilować. Ale niestety nie wszystkie biblioteki mają swoje odpowiedniki.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
ocean
Użytkownik
Posty: 165
Rejestracja: 2006-12-12, 16:49

Re: Wieloplatformowość softu i przenoszenie kodu

Post autor: ocean »

Delphi pod linuxa to Lazarus. Smiga jak ta lala. Instalowanie komponentów Indy itp. bez najmniejszego problemu. Mi smiga od roku juz aplikacja z mysql'em napisana pod lazarusem. Bez najmniejszych problemow. Lazarusa mozna tez pod winde zainstalowac - chociaz sam Lazrus ma zdaje sie mozliwosc generacji kodu pod Delphi. Super "urzadzonko" ten Lazarus.
Delphi i pascala mam "we krwi" jak zaden inny jezyk programowania - stary, dobry obiektowy pascal, ktory sie praktycznie nie zmienia. A rok termu czytalem, ze LAzarus wspiera ARM'a - nie sprawdzalem bo nie potrzebuje a byc moze juz mozna pod PDA pisac apliakcje
ODPOWIEDZ