Tworzenie stron www i Slackware

Problemy dotyczące programowania.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

ktos_125
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2008-12-21, 21:44

Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: ktos_125 »

Chciałbym tworzyć strony www. Mam Slackware 12.1. Szukam dobrego narzędzia (tzn takiego, które umożliwia kodowanie znaków w utf8 i wersja html strict)
W prawdzie w kde jest Quanta Plus, ale nawet gdy ustawię dtd jako strict to i tak w tagach używa dużych liter, co jest zabronione.

Podoba mi się strona www.slackware.pl. I tu pytanie do autorów. Jakich narzędzi użyto przy tworzeniu strony?
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: largo3 »

Google pisze:Wyniki 1 - 10 spośród około 361,000 dla zapytania edytor+html
Możesz używać VIM-a, a mina86 pewnie Emacsa poleci, ale IMHO na początek za dużo kłopotow z samym edytorem. Jeśli używasz KDE spróbuj Kate, jeśli wolisz coś na GTK to polecam Geany.

Narzędzia to... tylko narzędzia. ;) Ktoś użyje bardzo zaawansowanego edytora a ktoś inny osiągnie to samo używając jakiegoś notatnika.
Poprawność kodu sprawdzasz walidatorem.

--edit--
Tak mi się przypomniało http://xkcd.com/378/
Ostatnio zmieniony 2008-12-21, 22:34 przez largo3, łącznie zmieniany 1 raz.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
wojtekor
Użytkownik
Posty: 434
Rejestracja: 2007-08-24, 00:28
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: wojtekor »

wyprobuj NVU Kompozer...
linux registered user # 447967
linux registered machine # 354787
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: largo3 »

Jeśli ktoś chce nauczyć się tworzyć strony www to faktycznie edytor WYSIWYG świetnie się nadaje...

--edit--
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami pragnę poinformować, iż powyższe zdanie jest ironią, co oznacza, że w mojej (i jak widać z poniższych postów nie tylko mojej) opinii edytory WYSIWYG są złe.
Ostatnio zmieniony 2008-12-21, 23:24 przez largo3, łącznie zmieniany 1 raz.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
Grucha
Administrator
Posty: 1681
Rejestracja: 2004-05-21, 14:24
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: Grucha »

Jeszcze jest gnomowy BlueFish.
"Touch my car and i will touch your girl"
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: mina86 »

largo3 pisze:jeśli wolisz coś na GTK
To jak najszybciej zejdź z tej błędnej drogi!
largo3 pisze:Jeśli ktoś chce nauczyć się tworzyć strony www to faktycznie edytor WYSIWYG świetnie się nadaje...
To jest ironia? Bo jeśli nie to powinna być. Edytory WYSIWYG niczego nikogo nie nauczą, a na pewno nie tworzyć dobre strony WWW.

Jeśli chodzi o wybór edytora to oczywiście, że Emacs. Na github.org/mina86 w repozytorium dot-files (obecnie mają jakiś remont więc nie mogę dać bezpośredniego linka) możesz znaleźć mój plik konfiguracyjny dla Emacsa, a w nim kilka "sztuczek" odnośnie edycji plików XML, które możesz zastosować.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na jakiś gorszy edytor, no to trudno -- byle nie WYSIWYG, bo jak już wspomniałem wątpię w możliwość nauki jakichś dobrych praktyk.

Jak sam poznawałem HTML-a, to korzystałem z Windowsowego ezHTML-a, który miał różne fajne i nienachalne kreatory i przyciski ułatwiające pracę dla początkującego, ale gdy język się już pozna stają się one raczej zbędnym bajerem.

Jeśli chodzi o narzędzia, to tak jak podał largo walidator, walidator i jeszcze raz walidator! I od razu zacznij od XHTML-a 1.1 bez zabawy w cokolwiek innego. Rzecz jasna, nie rób układu strony na tabelkach, tylko na warstwach z użyciem styli. :)
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: ondreyos »

largo3 - czy mi sie wydaje, czy wyczulem troszke ironii ;)
swoja droga - chyba najlepszym sposobem nauki jest (przynajmniej ja tak robilem) sciagniecie jakims programem (przykladowo teleportPro dla windows) calej stronki (opcja "zapisz strone jako" z przegladarki nie daje tego samego efektu) na dysk i analizowanie co i jak autor zrobil. plus oczywiscie czytanie (ksiazki albo net) o html/xhtml oraz css.
Ostatnio zmieniony 2008-12-21, 23:13 przez ondreyos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: mina86 »

ondreyos pisze:sciagniecie jakims programem (przykladowo teleportPro dla windows) calej stronki (opcja "zapisz strone jako" z przegladarki nie daje tego samego efektu) na dysk

Kod: Zaznacz cały

wget -m -np -k adres-strony
Tylko, że wzorowanie się na cudzym kodzie nie zawsze daje dobre efekty. Nie każda strona jest zrobiona sensownie.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: ondreyos »

Nie każda strona jest zrobiona sensownie
oczywiscie. ale po pierwsze - jak juz kilka razy bylo wspomniane - istnieja walidatory, wiele edytorow wysiwyg ma rowniez opcje sprawdzania skladni oraz (chociazby dreamweaver - chociaz to pod win, ale podaje jako przyklad) wykrywania sytuacj, ktore w roznych przegladarkach moga sie niepoprawnie wyswietlac etc.

poza tym mozna przyjac zalozenie, ze np. strona wp czy onetu jest zrobiona raczej poprawnie. oczywiscie nie ma co sie uczyc na podstawie strony "pan heniu - zaklad slusarski" trzymanej na republice :twisted:
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: largo3 »

mina86, tak to była ironia.
ondreyos, nie mam pojęcia co wyczułeś, ale patrz linijkę wyżej. :P
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: ondreyos »

a tak jeszcze w kwestii "ktory edytor jest lepszy" - http://xkcd.com/378/ :D
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: largo3 »

ondreyos, a tak w kwestii uważnego czytania... http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?p=168834#168834 (dopisek na dole). :P
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: ondreyos »

:oops:
tak jest jak sie otwiera kilkanascie okienek - z googla, forum i jakis innych zrodel. latwo sie pogubic :rotfl: bardzo prosze o wybaczenie :razz:
Awatar użytkownika
wojtekor
Użytkownik
Posty: 434
Rejestracja: 2007-08-24, 00:28
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: wojtekor »

largo3, a ja sie zorientowalem :)

i zgadzam sie z Toba... osobiscie uwazam z najlepszy edytor www to kwrite. jednak mam swiadomosc ze zazwyczaj ludzie wola wysiwyg bo prosciej i nie wymagaja wiele. ewentualnie gdy chca rozwinac swa wiedze i poznac dzialanie korzystaja z podgladu kodu w edytorach wysiwyg...
linux registered user # 447967
linux registered machine # 354787
Awatar użytkownika
Paul999
Użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 2006-04-06, 16:19

Re: Tworzenie stron www i Slackware

Post autor: Paul999 »

kiedys uzywalem BlueFish, nawet nawet...

ale i tak tworzenie stron www zalecalbym na windows bo musisz wziasc pod uwage, ze css jak i ajax innaczej dziala pod IE,FireFox i jeszcze innaczej na operze, dlatego piszac strone musisz ja sprawdzac na przegladarkach.
ODPOWIEDZ