Graficzny interface do administrowania serwera

Problemy dotyczące programowania.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
boras86
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 2007-08-09, 15:23

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: boras86 »

Troszke poczytałem i to już raczej taka bardziej kosmetyka .. szczególnie że REST nie jest żadnym ratyfikowanym standardem a zestawem ogolnoprzyjętych norm które mają kilka subtelnych zalet.

Cały czas mam problem ze zwięzłym jednoznacznie pasującym tematem .... jakies propozycje ?:)


Kolejna sprawa to zaczynam już kombinować w kierunku zakresu zagadnien jakie praca powinna zawierać

według mnie głównie sieciowe sprawy (bo na takim jestem kierunku) czyli

-iptables -tc czyli reguly filtrowania, logowania , znakowania pakietów i kolejkowanie i podział łącza

-drugi plan to napisany interface w php zarządzający tymi regułami

- bezpieczeństwo procesu komunikacji miedzy skryptem servera www a plikami systemowymi oraz bezpieczeństwa całej sieci




--- pewnie każdy porządny server dostępowy powinien posiadać jakiś server buforujący np squida ? tak ?
--- przydatną rzeczą są też oczywiście statystyki ( wyznaje sie w Hotsanicu i nieco w MRTG)

czy to już waszym zdaniem zbytnie rozciąganie tematu ?

Co jeszcze warto by bylo poruszyć ?
Ostatnio zmieniony 2009-03-12, 21:11 przez boras86, łącznie zmieniany 1 raz.
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: miszmaniac »

Hotsanic to już od ładnych paru lat nie jest rozwijany. Zobacz sobie programik munin, w tym samym stylu tyle, że oparty o system pluginów, w ten sposób możesz sobie różne rzeczy dodawać, np. wykresy mysqla.

Co prawda ja pisałem tylko jedną pracę, ale moim zdaniem to trochę masz za dużo rzeczy jak na magisterkę. Powinieneś chyba się skupić na jednym wybranym zagadnieniu. Jeśli będziesz chciał napisać porządnie pierwsze 2 punkty + rozdział o bezpieczeństwie to już spokojnie wystarczy Ci na napisanie pracy. Prawda jest taka, że już samego iptables nie opiszesz w pracy wyczerpująco, bo... http://iptables-tutorial.frozentux.net/ ... orial.html
A niestety nie nastawiaj się, że w magisterce zrobisz więcej praktyki niż teorii, bo w praniu potem wychodzi, że każą Ci rozwijać teorię, bo to 'zostaje na uczelni'.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
boras86
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 2007-08-09, 15:23

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: boras86 »

Po raz kolejny dziekuje za kontakt i chciałbym dopowiedzieć że jest to praca inżynierska dlatego nie jest to temat tylko teoretyczny ale i w sporej mierze praktyczny.

Nie zamierzam w niej pisać kompendium iptables czy kolejkowania ruchu (htb,tc itd) lecz zrobić przedewszystkim łatwy w obsłudze i bardzo prosty do wdrożenia Panel dostępny w przeglądarce z opisaniem i zachowaniem bezpieczeństwa.



ostatecznie wykombinowałem temat :

"Interfejs webowy do zarządzania zaporą systemową i podziałem pasma na serwerze dostępowym (Linux)."

i myślałem już nad rozdziałami ...... wstępnie coś takiego:



1. Wstęp
2. Protokoły sieciowe
3. Zasady działania zapór sieciowych
4. Podział łącza i algorytmy kolejkowania
5. Budowa interfejsu w oparciu o PHP/MySQL
6. Analiza i testy
7. Podsumowanie
8. Bibliografia


Ma to sens ?:):)
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: miszmaniac »

O ile nie podoba mi się nazwa 'interfejs webowy' to reszta jak na mój gust wygląda ok. Jeśli chodzi o rozdziały, to nam się trudno będzie wypowiadać, bo co uczelnia to inny sposób formułowania. U mnie było w skrócie:
1. Wprowadzenie,
2. Teoria (+kilka podrozdziałów)
3. Badania (+kilka podrozdziałów)
4. Podsumowanie...
Ale tym to się nie zajmuj teraz, wyjdzie Ci to w praniu.

Ja pisałem pracę magistersko-inżynierską i też miała być praktyka:) Mi promotor jak pisałem aplikację powiedział jak skończyłem jakieś jej 1/3, w momencie kiedy aplikacja raczej niekoniecznie robiła coś mądrego, że już starczy i teraz mam się skupić na teorii.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
boras86
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 2007-08-09, 15:23

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: boras86 »

Właśnie najwieksze problemy mam z poprawnym i jednoznacznym nazwaniem samego programu i znalazłem w necie chyba 3 tematy prac gdzie użyto właśnie takiegonazewnictwa toteż zaimportowałem to do swojej pracy.

Z tym podziałem pracy jest raczej wszędzie podobnie tylko że jeszcze według mnie za wcześnie żeby podawać spis treści choć promotor już by chciał ją dzisiaj widzieć na seminarce.

Co do Twojego promotora to mnie podobna sytuacja spotkała gdy tworzyłem sklep internetowy ...... strasznie mnie takie rzyczy drażnią szczególnie że jak coś robie to staram sie to zrobić na 120% ...


pozdrawiam
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: ondreyos »

zrobić przedewszystkim łatwy w obsłudze i bardzo prosty do wdrożenia Panel
a powiedz mi - bo chyba zauwazylem jeszcze jeden szczegol ktory pominales - czy sama instalacja tego panelu tez bedzie stanowila czesc pracy (tym bardziej, ze sam wspomniales o latwym wdrozeniu) - czyli instalacja jakiegos serwera www, jego konfiguracja, kopiowanie odpowiednich skryptow panelu, nadawanie uprawnien itp, czy bedzisz pisac z zalozeniem, ze uzytkownik siedzi przed gotowa maszynka posiadajaca w pelni skonfigurowany system i panel?

wg mnie dobrze byloby opisac caly proces instalacji - po pierwsze moga ci sie pozniej podczas oceny pracy doczepic ze nie ma tego opisanego - czyli opisujesz obsluge w sumie nie-wiadomo-czego i skad-to-sie-tutaj-wzielo ;) a po drugie - opisujac proces przygotowania serwera do pracy masz dodatkowy rozdzial i kilka(nascie) stron wiecej pracy przy stosunkowo niskim nakladzie pracy :twisted:
Awatar użytkownika
boras86
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 2007-08-09, 15:23

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: boras86 »

dziekuję za cenną uwage.

Tak planuje opisać te wszystkie rzeczy o ktorych piszesz jednak jakby to powiedzieć ... dość pobierznie choć zawsze jest to dobry zwiększacz objętości pracy :)


Tak czy owak najbardziej martwi mnie bezpieczeństwo odnośnie ingierowania w pliki systemowe serverem www :( tu mam najwieksze braki wiedzy i nawet niezabardzo wiem gdzie szukać informacji w tym zakresie ...

czy bardziej w info o php czy może apache'u albo i w artykulach o bezpieczeństwie samego OS :???:
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: topdolar »

.htaccess + haslo i masz pierwsze zabezpieczenie katalogu z panelem(glowny katalog serwera) + oddzielny serwer www, to ktorego tylko osoba uzywajaca penelu bedzie miala dostep, ew mozesz dorobic jeszcze logowanie przez php

jesli uruchomisz dwa serwery www produkcyjny i pod panel, to tylko na tym z panelem php bedzie mialo mozliwosc uruchamiania polecen systemowych (oddzielne php.ini dla dwoch serwerow, bo z tego co pamietam jest to mozliwe)
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: ondreyos »

moze to co napisze nie bedzie zbyt odkrywcze, ale na temat samych zabezpieczen moglbys rownie dobrze napisac osobna prace, i to nie tylko licencjat ale spokojnie magisterska ;)

ja widze w tej chwili takie dwa aspekty:
1) zastanow sie, przed czym chcesz sie zabezpieczyc - czy przed umyslnym dzialaniem (cos w stylu hakerstwa ;) ), przed dziwnymi skutkami wpisywania jakis glupot przez usera, przed uajwianiem osobom korzystajacym szczegolowych info dot. serwera i skryptow (zwlaszcza w razie problemow - czyli np. wylaczanie wyswietlania komunikatow o bledach itp) czy czyms jeszcze innym
2) proponuje - na razie zajmij sie pisaniem samego panelu. wiele spraw wyplynie podczas - wtedy widzac, ze np. do danego skryptu parametry sa przekazywane w taki sposob, bedziesz mogl sie zastanowic, jak to w tym konkretnym przypadku poprawic itd. ciezko jest tak na sucho pisac. w ogole planujesz do tego podczepic sql'a? mam nadzieje, ze nie ;)
Awatar użytkownika
boras86
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 2007-08-09, 15:23

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: boras86 »

Bardzo wszystkim dziekuje za rzeczową pomoc i to już jest moment gdzie wiem skąd i w jakim kierunku isć .
Jak coś stanie mi na drodze opisze problem

Niestety jedynie moge sie odwdzieczyć poprzez "pomógł" i tak też sie stanie!

Jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam

PS:Co do sql'a moge ale niemusze jednak wolałbym skorzystać z dobrodziejstw baz danych bo w nich też sie dobrze czuje a w planach miałem możliwość zapisania schematu ustawien itp
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: topdolar »

zakladajac ze to ma byc dla ruterow to przewaznie nie udostepnia sie www/mysql jako produkcyjnych uslug, wiec mozna mysql uzyc, jesli mysql mial by byc udostepniony mozna rozwazyc tak samo jak z serwerem www inna baze danych obok glownej
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: ondreyos »

no a przede wszystkim dodajac coraz to nowe skladniki, niedlugo dojdziemy do drugiego/nowego LMS'a :D

dodajac sql'a bedzie musial sie tym zajac porzadnie - inaczej prawdopodobnie sie doczepia podczas oceny pracy, ze pelno jest dziur itp. a majac okreslona ilosc czasu, lepiej poswiecic go na dopieszczenie kwestii stanowiacej meritum sprawy, czyli tematow sieciowych. bo naprawde - jak juz cos zacznie sie robic, to trzeba zrobic porzadnie. lepiej nie dawac sql'a, niz jakas jego kulawa obsluge tylko po to, zeby byla ;)
Awatar użytkownika
boras86
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 2007-08-09, 15:23

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: boras86 »

Na pewno po częsci funkcjonalnie pokryje sie z LMS'em.

Jak już zostało zauważone będzie to server dostępowy a nie server usług więc w teorii z bazy i servera www bedzie korzystał tylko administrator danej sieci na np specyficznym porcie ... choć nie wiem czy to jest sensowne zabezpieczenie.

Zastanawiam się też cały czas nad serverem proxy bo chyba każdy sensowny server dostępowy powinien z niego korzystać lecz to raczej skomplikuje filtrowanie pakietów i zarządzanie pasmem ....

Kolejna sprawa to coraz czesciej wykorzystywany Layer7 i na koniec dylemat - zarządzać statycznie pasmem czy dynamicznie

pozdrawiam
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: miszmaniac »

Nie wiem tak naprawdę co zamierzasz trzymać w tej bazie. Jeśli np. tylko dane użytkowników, to możesz to zrobić równie dobrze na plikach, czy jeśli chcesz mieć SQL to sqlite. Nie ma po co obciążąć serwera działaniem MySQLa chyba.

O proxy to możesz wspomnieć, bo w pracy w którymś miejscu powinieneś napisać, to jeszcze można z tym zrobić, jak rozwijać itd...

Co do layer7, to to już jest chyba pierdoła raczej, jak będziesz miał porobione kolejki tc to jak będziesz chciał to wrzucisz klasyfikację z layer7, ale nie jest to konieczne.

Zarządzanie pasmem, zależy od wielkości sieci, sposobu naliczania opłat itd... Jeśli chcesz zapewnić gwarantowane przepustowości, to musisz to uwzględnić. Jeśli zależy Ci na maksymalnym możliwym transferze chwilowym, to robisz dynamicznie. Raczej robi się to w ten 2 sposób. Ale nikt nie mówi, że Ty masz tak robić:)
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
boras86
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 2007-08-09, 15:23

Re: Graficzny interface do administrowania serwera

Post autor: boras86 »

SQL'a chciałem do zapamiętywania np szablonów ustawień firewalla i podziału pasma i poprostu znacznie wygodniej operuje mi sie na bazach niż na plikach jednak sqlite tez ogarniam i bedzie to chyba bezpieczniejsze niż Mysql ..czy sie myle?


Co do proxy to jeszcze nie miałem czasu niestety nad pracą pożądnie przysiąść ale w zależności czy działa na serverze czy nie to inaczej chyba wyglądają sprawy z filtrowaniem ruchu i kolejkowaniem .. wiec i cały program.

Jeżeli chodzi o layer7 to masz racje jednak tak poprostu sie pytam czy w ogóle wypadało by się z tym bawić ?

Problem jest poprostu w tym że do profesjonalny server powinien mieć wiele elementów natomiast znowu praca niepowinna być zbyt ogólna .... gdziuesz jest ten złoty środek :/


pozdrawiam
ODPOWIEDZ