pomoc w rozgryzieniu numerów seryjnych

Problemy dotyczące programowania.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

pomoc w rozgryzieniu numerów seryjnych

Post autor: ondreyos »

Witam.

Sprawa dość nietypowa. Czy ktoś z was bawił się już kiedyś / kojarzy programy mogące pomóc albo ma jakąś wizję, jak się zabrać za następujące zadanie:

Mam listę kilkudziesięciu (w razie potrzeby mogę załatwić tego więcej) kodów, które zawierają zapisane w sobie w jakiś sposób dane (data produkcji, numer partii, typ produktu). Mam zestaw - gotowy kod oraz dane, które są w nim zawarte. Pytanie - czy ktoś może podrzucić pomysł (nie chcę gotowca, ale raczej proszę o wskazówki), jak to ugryźć? Obiło mi sie kiedyś o uszy, że są programy do analizy danych - daje się dane wejściowe, wyjściowe, a on sam sobie chodzi i szuka zależności - ktoś może wie coś więcej na ten temat?

A może jakiś pomysł, jak to ugryźć z perspektywy programisty? teoretycznie mógłbym próbować dane wejściowe przemielić jakimś algorytmem, ale opcji są tysiące (najprostsze - modulo itp, potem jakies CRC, AES, MD5 i Bóg wie co jeszcze). problemem jest nie tylko to, że opcji jest zbyt wiele, ale że nie wiem, w jakiej kolejności dane wejściowe są podawane, czy np. nie jest dodawany do tego jakis numer seryjny, zmienny dla każdego numeru (i jakiej on jest dlugości) itp.

Bardzo proszę o jakieś sugestie/wskazówki.
Osobie która się przyczyni do sukcesu, oprócz punktu Pomógł, moge obiecać duuużą skrzynkę piwa (albo coś do kompa ;) ) w realu.
Ostatnio zmieniony 2010-12-23, 23:24 przez ondreyos, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: pomoc w rozgryzieniu numerów seryjnych

Post autor: dienet »

ondreyos, to pokaż chociaż jedną parę.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: pomoc w rozgryzieniu numerów seryjnych

Post autor: ondreyos »

Słuszna uwaga Dienet.

Nie dawałem na razie konkretów, bo nie wiedziałem, czy w ogóle będzie jakiekolwiek zainteresowanie. Zwłaszcza, że sprawa nie dotyczy ściśle Linux'ów, w ogóle jest dość nietypowa i odjechana :D

Informacje zaszyfrowane w kodach to:
typ: 445RD
data: kwiecień 2011
numer partii: 904555 lub 93356 (to jeszcze muszę wyjaśnić - dostałem dwie sprzeczne informacje, ale raczej wersja pierwsza - tak mam na skanie, a drugie jest pisane ręcznie więc pewnie ktoś się pomylił)

i przykładowe kody to: 6990386975, 7929148563, 7499148543, 2332305899, 2344957117

jeszcze co do numeru partii - to też mogą być wartości tylko liczbowe albo same litery.
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: pomoc w rozgryzieniu numerów seryjnych

Post autor: dienet »

Czyli w:

Kod: Zaznacz cały

6990386975, 7929148563, 7499148543, 2332305899, 2344957117
trzeba jakoś znaleźć wartości:

Kod: Zaznacz cały

445RD
kwiecień 2011 (napis kwiecień czy może 04 czy może 4 czy może 04.2011 czy może 4.2011? musisz być konkretny)
904555
?
Czy może w jednym kodzie są aż te trzy informacje?
Ja prosiłem też o parę:

Kod: Zaznacz cały

{kod, dane z kodu}
a nie dane i 10 kodów i pytanie z którego kodu są ten dane.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
joi
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2004-10-12, 20:32
Lokalizacja: raczej nie stąd ;)
Kontakt:

Re: pomoc w rozgryzieniu numerów seryjnych

Post autor: joi »

jesteś pewny że istnieje w ogóle związek pomiędzy tymi wartościami?
te numery seryjne są za krótkie i mają zbyt wąski zakres znaków (same cyfry) żeby zawierały typ (literowo-numeryczny), datę, numer partii i jeszcze numer w obrębie tych danych

być może istnieje mapowanie tych danych na krótkie liczby, ale znalezienie związków będzie bardzo trudne i razem z pojawianiem się nowych typów będzie wymagało aktualizacji słownika...
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: pomoc w rozgryzieniu numerów seryjnych

Post autor: mina86 »

Wydaje się, że ten kod seryjny nie jest jakoś szczególnie długi, zatem można próbować tak jak sam zasugerowałeś zastosować algorytmy to klasyfikacji danych. Konkretnie, dla każdego atrybutu, uczysz jakiś algorytm klasyfikacji jak klasyfikować kody i wówczas, może udo Ci się odkryć, która część kodu odpowiada za co. Oczywiście, może też być jakoś tak, że to wszystko jest jakoś zavalanchowane i wówczas wszystkie bity kodu zależałyby od każdego atrybutu.

Istnieją też algorytmy redukujące zbiór atrybutów. Tzn. kod seryjny należałoby potraktować jako wektor bitów i wówczas takie algorytmy mogłyby być w stanie wyszukać jakieś zależności i zredukować liczbę bitów w kluczu. Problemem może być niestety, że algorytmy takie często nie dają żadnych sensownych informacji.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: pomoc w rozgryzieniu numerów seryjnych

Post autor: ondreyos »

Dzięki chłopaki za zainteresowanie.

Już odpowiadam:

Dienet - chyba się nie zrozumieliśmy. w KAŻDYM z podanych kodów zawierają się wszystkie trzy informacje. Ponieważ takie dane jak numer partii czy data są niezmienne, więc różne kody mogą zawierać te same informacje.

co do sposobu kodowania daty - nie mam pojęcia, jak jest zapisywana. Może być 042011, 411 albo np. ilość miesięcy od jakiejś daty - np. styczeń 2000... nie wiem tego.

joi - tak, jest to pewne, że jest jakiś związek między podanymi danymi i kodami. tylko my musimy dojść do tego, jak to wszystko jest powiązane ;)

mina86 - to, co napisałeś brzmi trochę obiecująco. a czy mozesz podać jakieś konkrety? chętnie poszukam, ale musze wiedzieć trochę dokładniej, czego mam szukać.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: pomoc w rozgryzieniu numerów seryjnych

Post autor: mina86 »

Klasyfikacja dokumentów, natural language processing -- powinieneś znaleźć masę materiałów.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
kazek3018
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 2006-12-10, 14:27

Re: pomoc w rozgryzieniu numerów seryjnych

Post autor: kazek3018 »

Zazwyczaj numery seryjne nie są trudne do odczytania. Jeżeli znasz producenta to powinieneś odnaleźć jak czytać te numery, gdzieś po internecie zapewne krąży informacja na ten temat.

Jeżeli wszystkie kody które podałeś zawierają informacje o typie (5 znaków), numer partii (5 lub 6 znaków), plus data (co najmniej 3 znaki [zakładając, że rok może być reprezentowany także przez literę np. A - 2000, B - 2001]), to masz już więcej niż 10 cyfr z których składają się te numery.

Więc być może jest stosowana jakaś funkcja skrótu, a potem może być też jeszcze szyfrowanie. Pytanie brzmi tylko poco?


Jeżeli możesz podać jakieś konkretne informacje na temat producenta i produktu, to powinno się coś znaleźć w internecie. Przede wszystkim powinieneś podać jakieś pary: serial number --> dokładne dane zawarte w tym numerze. Bez tego to tylko zgadywanie, a w dodatku numery są totalnie różne od siebie więc nie będzie to łatwe.
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: pomoc w rozgryzieniu numerów seryjnych

Post autor: ondreyos »

Klasyfikacja dokumentów, natural language processing -- powinieneś znaleźć masę materiałów.
Mina - a możesz podać troszkę więcej konkretów? Żeby nie było - szukałem, nawet dużo. Ale to tak ogólny temat, a do tego to, co udało mi się znaleźc nie do końca pasowało do mojego pytania - i zastanawiam się, czy nie do końca skierowałeś mnie w dobrą stronę, czy ja mam kłopoty ze znalezieniem tego, co miałeś na myśli.

Albo inaczej - czy ktoś wie, w jaki sposób działają ludzie łamiący klucze do Windowsów i innych programów? Nie chce robić żadnych kraków, ale zasada powinna być podobna. A czasem jakies tutoriale w necie się znajdują - może komuś coś świta.

pozdr.
ODPOWIEDZ