Tcl i tbcload (procomp)

Problemy dotyczące programowania.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
nasser1603
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 2004-06-21, 19:37
Lokalizacja: jozefow

Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: nasser1603 »

Witam!!

Mam problem!
Pisze skrypty w tcl'u .........
Proste banalki do liczenia it.


Wiem ze istnieje mozliwosc zakodowania skryptu po przez biblioteke tbcload13.dll.
z tym ze nie wiem jak to zrobic. W necie nie moglem nic znalezc na ten temat. Owszem bylo sporo info w jezyku angielskim......nie udalo mi sie tego przetlumaczyc - COSMOS-


Dokladniej rzecz biorac chce zrobic cos takiego ze:
- pisze sobie skrypt
- koduje ten skrypt
- i robie drugi ktory to dekoduje i odrazu wykonuje pierwszy


Jezeli wiecie cos o tcl wiecej niz ja to odpiszcie!!!!!!

PROSZE!!!
Awatar użytkownika
dozzie
Użytkownik
Posty: 855
Rejestracja: 2004-06-01, 13:15
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: dozzie »

Wiem cos wiecej o Tclu. Jednak nie zrozumialem, o czym ty w ogole mowisz. Sprobuj podkrecic jasnosc wypowiedzi.
Temat tez kretynski wybrales: "POMOCY_______________TCL__________POMOCY". I od razu wszystko jasne dla przegladajacego forum.
-zsh
#!/bin/bash
#!/usr/bin/perl -w
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: KrzychuG »

http://sourceforge.net/project/showfile ... p_id=13969
Sciagnij i zainstaluj sobie wersje 1.5 dla Suse7 badz skompiluj i zainstaluj wersje z CVS'a. Pliki Tcl kompilowane sa za pomoca procomp. Biblioteka tbcload jest tylko loaderem.
It's time to quit the game...
Awatar użytkownika
Googie
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2004-05-23, 08:35
Kontakt:

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: Googie »

TclPro bazuje na Tcl 8.3.2, więc to trochę niefajne, jeśli skrypt używa czegoś, czego Tcl 8.3 niezna i chciało by się go skompilować (za pomocą procomp). Nowszy kompilator znajduje się w pakiecie Tcl Dev Kit, ale niestety jest on płatny (ewentualnie dostępna jest 3 tygodniowa wersja próbna).

tcbload służy do ładowania już skompilowanych skryptów. Działa to tak:
1) piszesz skrypt
2) kompilujesz go przez procomp (z pakietu TclPro lub Tcl Dev Kit)
3) ładujesz skompilowany (zakodowany) skrypt przy pomocy biblioteki tbcload.

Każdy kto będzie chciał użyć skompilowanego skryptu musi mieć tbcload.

Innym wyjściem jest napisanie bardzo, bardzo prostego programiku w C, używającego biblioteki Tcl. Wpisujesz na sztywno w takim programie jakiegoś stringa, który będzie stanowił hasło. Następnie kompilujesz statycznie ten program. Potem Twój skrypt Tcl, który napisałeś, kodujesz alorytmem szyfrowania, jak np SHA1, lub coś podobnego, podając za klucz stringa którego wkompilowałeś w program C. Teraz: Program napisany w C powinien być uruchamiany przez końcowego użytkownika i powinien być napisany tak, że wczytuje on zakodowany skrypt i dekoduje przy pomocy wkompilowanego hasła, a następnie przekazuje go do interpretera Tcl (którego sam tworzy) i w ten sposób wykonuje skrypt.

Ot sposób, na napisanie własnego tbcload (nie dokładnie, ale efekt podobny).
Googie [ http://scripts.one.pl ]
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: Sad Mephisto »

/me delikatnie przypomina o idei Open Source, która nam wszystkim łaskawie przyświeca. :D
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: KrzychuG »

Googie pisze:TclPro bazuje na Tcl 8.3.2, więc to trochę niefajne, jeśli skrypt używa czegoś, czego Tcl 8.3 niezna i chciało by się go skompilować (za pomocą procomp). Nowszy kompilator znajduje się w pakiecie Tcl Dev Kit, ale niestety jest on płatny (ewentualnie dostępna jest 3 tygodniowa wersja próbna).
O ile mi wiadomo do odpalenia skryptu skompilowanego za pomoca procomp powinien wystarczy Tcl w wersji 8.2 badz nowszej. Poza tym, czy jest sens uzywac starych wersji, skoro nowe dodaja kolejne przydatne polecenia, rozszerzaja i zawieraja optymalizacje do starych? Tcl nie jest akurat tak wielkim pakietem, ze jego instlajacja/kompilacja zajmuje sporo czasu i miejsca na dysku, mozna sie nawet pokusic o instalacje wlasnej wersji we wlasnym katalogu domowym.
Ot sposób, na napisanie własnego tbcload (nie dokładnie, ale efekt podobny).
No nie zupelnie, w tym przypadku latwiej dobic sie do tego hasla, a przy odrobinie szczecia nawet tego nie trzeba bedzie tego robic. W przypadku uzywania kompilowanych Tcl'ek jest to juz utrudnione a kod zrodlowy w oryginalnej formie jest chyba niemozliwy do wyciagniecia.
It's time to quit the game...
Awatar użytkownika
Googie
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2004-05-23, 08:35
Kontakt:

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: Googie »

Oczywiście że daleko temu rozwiązaniu do tbcload, to było w wielkim uproszczeniu. Zdaję sobie sprawę również ze słabszego zabezpieczenia, itd... ale zważ, że sposób ten jest dość łatwy do samodzielnej implementacji. Dodatkowo można sobie wybrać algorytm szyfrowania, liczbę haseł lub coś z tym jeszcze pokombinować.
Nie ważne, to była tylko taka dygresja.

Co do TclPro to nie problem w tym żeby uruchomić skrypt skompilowany, tylko żeby skompilować skrypt zawierający cechy charakterystyczne dla Tcl 8.4.x - wtedy TclPro procomp nie poradzi sobie z nimi.

Sad:
Googie [ http://scripts.one.pl ]
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: KrzychuG »

Googie pisze:Co do TclPro to nie problem w tym żeby uruchomić skrypt skompilowany, tylko żeby skompilować skrypt zawierający cechy charakterystyczne dla Tcl 8.4.x - wtedy TclPro procomp nie poradzi sobie z nimi.
Prawde mowiac nie natrafilem jeszcze na taki problem. Pamietam tylko ze jakis czas temu byl nie dalo sie poprawnie ladowac skompilowanych skryptow na Tcl8.4.x (8.4.0 w ogole odmawia wspolpracy i tak juz zostanie). Objawialo sie to informacja o tym, ze zmienna juz istnieje i powodowalo sporo problemow i w efekcie tak spreparowany skrypt dzialal niepoprawnie badz nie dzialal wcale. Rozwiazano to poprzez poprawki w kodzie biblioteki ladujacej tbcload, ktora aktualnie jest kompatybilna z Tcl w wersji 8.4.x (mozna ja znalezc na serwerze CVS).

Jesli chodzi o szyfrowanie sposobem, ktory podales jako przyklad to w pewnym momencie moze byc ono bardzo zawodne. Jesli ktos chce, aby jego zakodowany skrypt dzialal na komputerach innych niz jego wlasny, czyli chce ten skrypt udostepniac (inaczej nie widze sensu jego kodowania/kompilacji) to musi zadbac o to, aby wlasna biblioteka dekodujaca dzialala na innych maszynach. Bez udostepnienia kodu zrodlowego takiej biblioteki nie ma praktycznie szans zapewnienia pelnej kompatybilnosci, a udostepnienie tego kodu znacznie zmniejsza poziom zabezpieczen. W przypadku kodu biblioteki tbcload problemu takiego nie ma (zrodelka tbcload sa publicznie dostepne) i nawet ze zrodlami ten biblioteki nie ma praktycznie szans na wydobycie kodu oryginalnego skryptu.
Ostatnio zmieniony 2005-02-19, 00:58 przez KrzychuG, łącznie zmieniany 1 raz.
It's time to quit the game...
Awatar użytkownika
nasser1603
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 2004-06-21, 19:37
Lokalizacja: jozefow

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: nasser1603 »

Dzieki za pomoc!!!

Moja wiedza o TCL byla tak male ze jej nie bylo.
Teraz wszystko jest jasne!
Awatar użytkownika
Googie
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2004-05-23, 08:35
Kontakt:

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: Googie »

KrzychuG pisze:Jesli ktos chce, aby jego zakodowany skrypt dzialal na komputerach innych niz jego wlasny, czyli chce ten skrypt udostepniac (inaczej nie widze sensu jego kodowania/kompilacji) to musi zadbac o to, aby wlasna biblioteka dekodujaca dzialala na innych maszynach. Bez udostepnienia kodu zrodlowego takiej biblioteki nie ma praktycznie szans zapewnienia pelnej kompatybilnosci, a udostepnienie tego kodu znacznie zmniejsza poziom zabezpieczen.
Taki banalny programik w C nie ma (teoretycznie) żadnych zależności, a te, które ma (glibc) są "do obejścia" - wystarczy że skompiluje na swoim linuksie, to odpali na większości liunksów, poza tymi starszymi (stare glibc).
Googie [ http://scripts.one.pl ]
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: KrzychuG »

Googie pisze: Taki banalny programik w C nie ma (teoretycznie) żadnych zależności, a te, które ma (glibc) są "do obejścia" - wystarczy że skompiluje na swoim linuksie, to odpali na większości liunksów, poza tymi starszymi (stare glibc).
Nadal pozostaja systemy BSD, Solaris i ewentualne inne bardziej egzotyczne systemy. Z drugiej strony nie jestem juz pewiem co lepsze. Tbcload, ktory nie bardzo chce dzialac na Solarisie i systemach 64 bitowych czy tez wlasny loader bez kodu zrodlowego ;)
It's time to quit the game...
Awatar użytkownika
Googie
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2004-05-23, 08:35
Kontakt:

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: Googie »

Wiesz... zawsze można cross-kompilować, albo poprosić dobrego kolegę z *bsd lub solarisem na pokładzie żeby skompilował coś dla Ciebie :) No i zrobić sobie zbiorek 3-4 pliczków zależnych od platformy.
Googie [ http://scripts.one.pl ]
cinq
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2011-06-27, 15:44

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: cinq »

Witam

Panowie troche odkopany temat, ale może coś poradzicie

Mam plik tcl + plik tbcload13.dll czy idzie go rozkodować?
Jak tak to jakim programem i czy jest on za free i czy osoba nie mająca z tym styczności da sobie rade.

Powiem szczerze pierwszy raz się spotykam z zakodowanym plikiem tcl i nie wiem jak sie za to zabrać.
Może ktoś z was poradzi co i jak?

pozdrowienia
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: KrzychuG »

Osobiscie nigdy nie spotkalem sie z zadnych dekompilatorem do .tbc. Krazyly tylko plotki, ze takowe istnieja, ale nic publicznie nie zostalo pokazane. Kiedys, jakos przypadkowo grzebiac w kodzie tbcload udalo mi sie wydobyc czesc oryginalnego kodu, ale na tym sie konczylo, a przerobka gdzies mi zaginela. Ostatecznie sam wpadlem w swoje sidla i kod jednej tclki, ktora teraz by mi sie przydala lezy tylko w postaci skompilowanej, a co gorsza, stare biblioteki tbcload (nowszych niz 1.4 nie znalazlem) nie bardzo chca dzialac z aktualnym Tcl z serii 8.5 wiec nawet tego uzyc nie idzie.
It's time to quit the game...
cinq
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2011-06-27, 15:44

Re: Tcl i tbcload (procomp)

Post autor: cinq »

A jak wogóle działają w/w aplikacje.
np. tbcload1.3.sit???
udalo mi sie to rozpakować i co dalej z tym zrobić.
Jestem totalnie zielony w te klocki i jak ktoś by mógł łopatologicznie wytłumaczyć bedę mocno wdzięczny!!!!

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ