Od czego warto zacząć naukę? Html, xhtml, css?

Problemy dotyczące programowania.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Phoenix
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 2005-12-08, 16:20
Lokalizacja: Gdynia

Od czego warto zacząć naukę? Html, xhtml, css?

Post autor: Phoenix »

Witajcie, uczę się html`a i mam kilka wąpliwości:

1.Wiele kursów html`a, które są w internecie, poleca budowanie stron za pomocą tabel. Czytałem, i wy też piszecie, że to przestarzałe. Faktycznie nie przyzwyczajać się do tego, i od razu uczyć ramek (frames) i stylów, choć to dużo trudniejsze?

2.Czy warto uczyć się html`a, czy od razu poszukać kursu xhtmla?

3. Nauka css to osobny kurs, prawda? I czy css umożliwia tworzenie np. menu nawigacji?

Pozdrawiam, wybaczcie jeśli posty są dla Was banalne ;-)
It is not about the power, it is all about the grace...
Feris
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 2006-05-13, 19:08

Re: Od czego warto zacząć naukę? Html, xhtml, css?

Post autor: Feris »

O ile sie nie myle xhtml od html rozni sie tylko bardziej przestrzeganymi regulami skladni i kilkoma drobiazgami.Css sluzy zas do przechowywania w zewnetrznym pliku regul formatowania tego co wyswietla stona html. czyli zamiast kazdy naglowek danego typu opisywac w ten sam sposob tworzysz jego klase w css i wszystkie sa zformatowane zgodnie z tym jak ustawisz w css.Ogonie ucz sie html i css ale w sumie nie jest to jakis skomplikowany "jezyk" tak wiec dodatkowo douczaj sie PHP i MySQL lub PostgreSQL.Bo HTML + CSS to troche malo jak na internet :) .
Slackware 12
Awatar użytkownika
Phoenix
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 2005-12-08, 16:20
Lokalizacja: Gdynia

Re: Od czego warto zacząć naukę? Html, xhtml, css?

Post autor: Phoenix »

Feris, spokojnie....ja tu tylko chcę jakąś stronkę zrobić, a nie od razu być internetowym guru ;-) Przekonuje mnie to co piszesz o nauce html + css, dzięki :-) tym bardziej, że znalazłem, jak w jednym dokumencie html umieścić też od razu kod css - chyba prościej. Prościej?
It is not about the power, it is all about the grace...
Awatar użytkownika
kruczek1
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 2004-10-10, 20:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Od czego warto zacząć naukę? Html, xhtml, css?

Post autor: kruczek1 »

Phoenix pisze: 1.Wiele kursów html`a, które są w internecie, poleca budowanie stron za pomocą tabel. Czytałem, i wy też piszecie, że to przestarzałe. Faktycznie nie przyzwyczajać się do tego, i od razu uczyć ramek (frames) i stylów, choć to dużo trudniejsze?
Na pewno warto się nauczyć tworzenia stron na tabelach (ogólnie używanie tabeli) - przydaje się. Jeśli chcesz tworzyć strony na div'ach - to dobrze, jednak tabele powinieneś opanować... Co do frames to słyszałem, że to jest właśnie przestarzała metoda ;) choć mogę się mylić, bo robić strony uczyłem się już jakis czas temu... Polecam http://kurs.browsehappy.pl/CSS/Table
2.Czy warto uczyć się html`a, czy od razu poszukać kursu xhtmla?
imho htmla trzeba znać, zanim zabierzesz się za xhtmla.
Phoenix pisze:Nauka css to osobny kurs, prawda? I czy css umożliwia tworzenie np. menu nawigacji?
Css służą opisu sposobu renderowania stron WWW. Możesz dzięki niemu ustawić właściwości dowolnych lementów strony www. Po opanowaniu htmla warto od razu zabrać się za cssa. Za jego pomocą można tworzyć menu nawigacji.
Phoenix pisze:jak w jednym dokumencie html umieścić też od razu kod css - chyba prościej. Prościej?
Nie. Trudniej. Gdy bedziesz miał kilka podstron i będziesz chciał wszędzie zmienić czcionkę, będziesz musiał edytować każdą z podstron osobno. A tak edytujesz tylko szablon css i gotowe!
Ostatnio zmieniony 2006-05-21, 13:59 przez kruczek1, łącznie zmieniany 1 raz.
[url=http://gentoo.org][img]http://www.gentoo.org/images/gentoo-badge.png[/img][/url] [url=http://firefox.pl][img]http://firefox.pl/promo/firefox_apxl.png[/img][/url] [url=http://www.jabberpl.org/][img]http://jabber.te.ua/image/powered/jabber-powered-small.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
m4jkel
Użytkownik
Posty: 690
Rejestracja: 2005-10-15, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: Od czego warto zacząć naukę? Html, xhtml, css?

Post autor: m4jkel »

Feris pisze:O ile sie nie myle xhtml od html rozni sie tylko bardziej przestrzeganymi regulami skladni i kilkoma drobiazgami
Nie tylko. W xhtmlu zawierają się dążenia W3C do całkowitego oddzielenia treści strony (*html) od jej wyglądu (css).
XHTML 1.0 ma trzy odmiany. Najbardziej rygorystyczna nazywa się strict i nie posiada prawie wogóle możliwości formatowania wyglądu za pomocą swoich znaczków. Są jeszce Transitional (przejściowa, pozwala na pewną swobodę) i Frameset (dla ramek). Dlatego radzę zacząć od HTMLa, ale od razu rzuć okiem na różnice między XHTMLem, żeby potem nie trzeba było przebudowywać całego kodu.

Podstawowa nauka CSSa (przynajmniej u mnie) ograniczyła się do poznania składni języka. Nikt nie każe uczyć Ci się atrybutów na pamięc - to samo przyjdzie.
Phoenix pisze: w jednym dokumencie html umieścić też od razu kod css - chyba prościej. Prościej?
Jeśli wyrzucisz css do osobnego pliku będziesz mógł jeszce np. zamieścić kilka arkuszy i dać użytkownikowi możliwość wyboru wyglądu strony. To tylko taki obrazujący przykład :)
[url=http://userbars.org][img]http://img89.imageshack.us/img89/9140/brainpng1ug.png[/img][/url]
To nie był kwadrat. To było koło o charakterze prostokąta.
Kubiś
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 2006-03-11, 10:11

Re: Od czego warto zacząć naukę? Html, xhtml, css?

Post autor: Kubiś »

Ja ogólnie też słyszałem dwie wersje, jedni mówią że tabelki są przestarzałe a inni że ramki :) Osobiście używam tabelek, ale ramki są o tyle lepsze, że strona cała Ci sie nie wczytuje, tylko ta konkretna ramka (czyli nawigacja i banner jest ciągle ten sam a tylko wnętrze strony się zmienia) Co do css.. ogólnie styli (bo w sumie to tak się przecież nazywa czyż nie :) ) staraj się nie wpisywać do poszczególnych stron tylko do zewnętrznego arkusza styli css ;) A tam gdzie to konieczne (albo wygodniej ;) ) wpisuj bezpośrednio do konkretnej strony. Arkusze css naprawdę się przydają bo jak miałem zmieniać w 34 stronach: kolor tła, kolory tekstu, kolory linków (zwykłych, aktywnych, już klikniętych) oraz nagłówki (h1,h2..itp) to zaoszczędziło to dużo roboty. :)
mkaziu
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 2006-03-27, 08:20

Re: Od czego warto zacząć naukę? Html, xhtml, css?

Post autor: mkaziu »

ODPOWIEDZ