flagi kompilatora i MPlayer-1.0pre8

Jak dostosować Slackware w tych dziedzinach.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: flagi kompilatora i MPlayer-1.0pre8

Post autor: kazalot »

musze przyznac ze nigdy sie nad tym nie zastanawialem wiec jak ktos sie na ten temat wypowie chetnie poslucham, ale zgaduje ze sprawa wyglada tak ze duze programy ktore maja configure to sobie sprawdzaja i sie optymalizuja a reczne ustawienie flag pozwoli ci np skompilowac pinga na semprona czy inne male programy;) ale podkreslam ze moge sie mylic bo nie sprawdzalem nigdy no i z drugiej strony to tez nie bardzo mi sie widzi optymalizacja przez sam kompilator do uzycia jakichs mmx czy sse, czy to aby nie sa wstawki assemblerowe ktore sa dolaczane do kodu przez dyrektywy prekompilatora gdy takowe instrukcje w procesorze sa obecne, co wlasnie sprawdza configure?
Awatar użytkownika
EDzior
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 2006-03-13, 02:52
Lokalizacja: z Czarnej Chaty

Re: flagi kompilatora i MPlayer-1.0pre8

Post autor: EDzior »

Całkiem możliwe ale nie jestem silny w tym temacie, także również poczekam na wypowiedź kogoś bardziej obeznanego ;-)


PS. Tak przy okazji, zmieniłem gałąź na -current'a a co za tym idzie środowisko z Gnome na KDE, wciąż nie mogę się do niego przyzwyczaić ;-)
Ostatnio zmieniony 2006-06-20, 14:40 przez EDzior, łącznie zmieniany 1 raz.
Mariusz
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-06-13, 08:40
Lokalizacja: NY

Re: flagi kompilatora i MPlayer-1.0pre8

Post autor: Mariusz »

EDzior pisze:Natomiast czytając wcześniejsze wypowiedzi odnośnie flag i optymalizacji, nasuwają mi się takie pytania:
czy w takim razie jest sens ustawiać jakieś uniwersalne flagi w /etc/profile po to by móc kompilować programy ze źródeł pod wybrany procesor? Czy po prostu wystarcza odpowiednia kompilacja jądra i pozostawienie wszystkiego skryptowi configure podczas kompilacji?
Pzdr.
Też nie jestem jakimś specem, ale wg mnie jest sens ustawić uniwersalne flagi. Większość programów skompiluje się z nimi bez problemu. Niektóre programy jednak, w tym właśnie MPlayer, sam sobie dobiera odpowiednie flagi kompilatora i dlatego w MPlayer.Slackbuild najlepiej je wykasować i będzie dobrze.

Pozdrawiam,
Mariusz
Awatar użytkownika
Karol
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 2005-12-23, 18:16
Lokalizacja: Elbląg

Re: flagi kompilatora i MPlayer-1.0pre8

Post autor: Karol »

dokładnie - po co jakieś kombinowanie z flagami? i tak nie będzie różnicy :twisted:
who cares?
Awatar użytkownika
difrost
Moderator
Posty: 2802
Rejestracja: 2006-03-11, 12:31
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: flagi kompilatora i MPlayer-1.0pre8

Post autor: difrost »

Mariusz pisze:Niektóre programy jednak, w tym właśnie MPlayer, sam sobie dobiera odpowiednie flagi kompilatora i dlatego w MPlayer.Slackbuild najlepiej je wykasować i będzie dobrze.
MPlayer ustawi Ci flage '-O4', co nie jest, jaby sie moglo wydawac, najlepszym pomyslem! Sprawdz sobie rozmiar binarki skompilowanej z -O2 i z -O4.
[url=http://bdtk.sourceforge.net][img]http://pin.if.uz.zgora.pl/~beton/bdt-ready.png[/img][/url] #337142
--------------------------------------------
"I had a letter in the post today. It said 'Gas Bill'. It sounds a tempting offer." -- Alan Cox
"Users have been trained that when a computer bluescreens and losing all of their data, it's either (a) just the way things are, or (b) it's microsoft's fault." -- Theodore Tso
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: flagi kompilatora i MPlayer-1.0pre8

Post autor: kazalot »

hmm a dlaczego O4 jest zle?mysle ze jezeli autorzy ustawili takie to chyba wybrali wmiare najlepsze rozwiazanie ale jesli masz dobra teorie na ten temat to sie podziel :) no a ze bedzie roznica rozmiaru to oczywiste takie juz sa skutki optymalzacji wydluza sie czas kompilacji i rosnie rozmiar pliku wynikowego, jak w samochodzie mocniej wcisniesz to wiecej pali nie ma nic za darmo ;) (mozesz podac rozmiary jesli kompilowales tak w ramach ciekawostki :) )
spotkalem sie tez w kilku przypadkach ze program wymagal konkretnego stopnia kompilacji i ustawienie recznie innego powodowalo ze program nie dzialal, wiec napewno jezeli sie ustawi jakies flagi na stale to trzeba o tym pamietac(jak sobie przypomne co to byl za program to podam chyba ze ktos mnie ubiegnie przykladem ;) ).
no ale jak to jest z sama optymalizacja?pomijajac podstawowe triki takie jak xorowanie zamiast zerownia itp to jak jest z tymi funkcjami nowych procesorow?przeciez gcc chyba nie wyprodukuje kodu na mmx?ja obstawiam wstawki asm ale jak jest naprawde?
Mariusz
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-06-13, 08:40
Lokalizacja: NY

Re: flagi kompilatora i MPlayer-1.0pre8

Post autor: Mariusz »

difrost pisze:MPlayer ustawi Ci flage '-O4', co nie jest, jaby sie moglo wydawac, najlepszym pomyslem! Sprawdz sobie rozmiar binarki skompilowanej z -O2 i z -O4.
Rozumiem, że przy -O2 binarka będzie mniejsza, tak? Czyli zwiększy się czas ładowania i być może będzie wiecej pamięci zajętej? No to mi to nie przeszkadza. MPlayer ładuje się błyskawicznie nawet na moim starym sprzęcie, pamięci do oglądania filmów nie trzeba dużo, a jeśli poprzez zwiększenie optymalizacji filmy miałyby się mniej ciąć to dla mnie bomba :)
Przetestowałem nowego MPlayera z ich flagami na takim jednym rmvbeku i tnie się tak samo ;)

Mariusz
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: flagi kompilatora i MPlayer-1.0pre8

Post autor: kazalot »

rmvb to sie rwie dlatego ze jest robione automagicznymi rmvb makerami pod windows i sa skopane na to zadne flagi nie pomoga;)dzis po raz pierwszy trafilo mi sie porzadnie zrobione rmvb nie rwalo , mozna bylo przewijac i nie gubilo synchronizacji a zuzycie semprona 2800 utrzymywalo sie na 20% czyzby powstal jakis encoder na linuxa?;)
Awatar użytkownika
kwidzin
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 2004-09-20, 18:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: flagi kompilatora i MPlayer-1.0pre8

Post autor: kwidzin »

EDzior pisze:Tak przy okazji, zmieniłem gałąź na -current'a a co za tym idzie środowisko z Gnome na KDE, wciąż nie mogę się do niego przyzwyczaić ;-)
Partia Wam tego nie wybaczy, Towarzyszu ;-)
Ostatnio zmieniony 2006-06-23, 07:23 przez kwidzin, łącznie zmieniany 1 raz.
Linux Registered User #417093
ODPOWIEDZ