Strona 1 z 1

Nagrywanie bez ciszy

: 2008-02-18, 23:19
autor: m4jkel
Hej,

Jak nagrać coś z wejścia liniowego bez ciszy? Tzn. mam do nagrania wiele fragmentów mowy, między którymi są różnej długości przerwy. Chcę zostawić kompa włączonego na kilka godzin i nie chcę, żeby w pliku wynikowym była cisza.

Próbowałem programu rec z pakietu sox, ale on porafi tylko zacząć nagrywać kiedy cisza sie skończy, a potem już nie reaguje kiedy się ponownie pojawi.

Ostatecznie może być coś, co usunie fragmenty z ciszą z gotowego pliku, ale to naprawde ostatecznie. Problem nie wydaje mi się skomplikowany, a jakoś nie mogę znaleźć gotowego rozwiązania...

Pozdrawiam

Re: Nagrywanie bez ciszy

: 2008-02-19, 16:38
autor: alekow
No to w ostateczności... :-)
Bardzo ostateczne - bo wymaga użycia wine-a... foobar 0.8.3 wersja specjalna -> wtyczka skip silence która usunie ciszę z JUŻ GOTOWEGO pliku. I konwretuje do prawie wszystkich formatów.

Innego rozwiązania nie znam, ale mam mały staż w linuksie więc może coś być czego nie znam :-)

Re: Nagrywanie bez ciszy

: 2008-02-19, 17:09
autor: m4jkel
Jakby to określił mój jeden profesor - "metoda inżyniera Nachamowa" ;) Thx za myśl, ale czegoś takiego zrobić po prostu nie wypada.

Re: Nagrywanie bez ciszy

: 2008-02-19, 19:20
autor: mina86
Napisanie samemu czegoś takiego nie wydaje mi się zbyt skomplikowane. Trzeba jedynie przeanalizować jaki format mają strumienie PCM i zrobić coś na zasadzie: record-and-output-to-stdout-as-pcm | my-magick-program-skipping-silence | convert-pcm-to-whatever-you-like. Program domyślam się miałby bufor na np. 5 sekund i ucinałby sygnał, w momencie, gdy cały bufor to cisza.

Re: Nagrywanie bez ciszy

: 2008-02-19, 19:59
autor: Zielony
m4jkel pisze:Próbowałem programu rec z pakietu sox, ale on porafi tylko zacząć nagrywać kiedy cisza sie skończy, a potem już nie reaguje kiedy się ponownie pojawi.
Trzeba dokładnie czytać manuale. :] Testowałem to z godzinę i w końcu mi się udało:

Kod: Zaznacz cały

rec plik.wav silence 2 2 -65d -1 2 -65d
Objaśnienie:

Kod: Zaznacz cały

rec <plik> silence <tryb do wycinania na początku> <czas w sekundach (chyba)> <głośność w decybelach> <tryb do wycinania pomiędzy> <czas> <głośność>
Najciężej jest dobrać odpowiednią głośność. Powodzenia.

A tutaj przykład na to, że to działa. Robiłem przerwy na wymyślanie zwrotek, a jedną zaśpiewała nawet moja papuga. ;-)

Re: Nagrywanie bez ciszy

: 2008-02-19, 22:26
autor: m4jkel
Mhm, zielony wygląda na to, że masz rację, nie wiem czemu mi to umknęło. Jutro to sprawdzę. Z poziomem głośności nie będzie problemu bo ta cisza to jest naprawdę cisza.

BTW, mina86 bałem się, że coś takiego właśnie zaproponujesz, a mi się wybitnie nie chcę tego pisać on-my-own. ;-)