Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
alekow
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 2007-11-30, 17:33
Lokalizacja: Poznań

Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: alekow »

Witam wszystkich po latach!

Na forum widzę trochę niemrawo, mało pytań, jak już coś, to ludzie odpowiadają na wątki sprzed lat...
Jaka jest tego przyczyna? Czy ludzie... przestali używać slackware? Czy może przestawili się na fora anglojęzyczne? A może wszyscy już wszystko ogarnęli i nie mają już żadnych problemów?

Pozdrawiam,

Olek
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: Lizard »

Slackware już dawno stracił na popularności. Ludzie wybierają dystrybucje łatwiejsze i bardziej zautomatyzowane. Dodatkowo instalator wymaga na dzień dobry wiedzy "tajemnej". Poza tym niedługo miną cztery lata od wydania ostatniej wersji stabilnej, więc jest uznawany za dystrybucję nierozwijaną. Przydałaby się informacja na stronie i portalach tematycznych, że dystrybucja przeszła w tryb ciągłego rozwoju, podobnie jak np. Arch. Brak marketingu, niskie notowania na stronach typu Distrowatch też nie pomagają.
Error 404 - footer not found
Awatar użytkownika
alekow
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 2007-11-30, 17:33
Lokalizacja: Poznań

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: alekow »

Ech, ja zaczynałem na Slackware i jakoś dałem radę,chociaż fakt że trzeba chcieć się uczyć, żeby zacząć... Zgadzam się z opinią, chociaż chciałbym, żeby nie była prawdą, bo uwielbiam Slacka i sam używam od lat.
Czego używasz teraz?
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: Lizard »

Kiedyś przeczytałem, że Slackware jest dobry dla początkujących do nauki Linuksa. To był powód, dla którego zacząłem właśnie od niego. Używałem go jakieś 6-7 lat, przez które dużo się nauczyłem. Testowałem też inne dystrybucje, ale ostatecznie stanęło na stabilnej gałęzi Debiana. Do Slacka mam bardzo duży sentyment. To forum było dla mnie kopalnią wiedzy. W zasadzie wystarczyła mi wyszukiwarka forumowa, Google można było zamknąć. ;)
Error 404 - footer not found
Awatar użytkownika
alekow
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 2007-11-30, 17:33
Lokalizacja: Poznań

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: alekow »

I dla mnie to forum miało duże znaczenie, pomogło mi ogarnąć jakoś tego linuksa od zera i przejść przez te pierwsze najtrudniejsze chwile konfiguracji...
Debian jest spoko, ale jakoś nie udało mu się zastąpić slacka, nawet na laptopie, choć tak miało być planowo.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: mina86 »

Lizard pisze: 2020-05-09, 11:26dystrybucja przeszła w tryb ciągłego rozwoju, podobnie jak np. Arch.
Citation needed. Jeszcze rok temu „-current” ciągle był niewspierany (co na marginesie oznacza, że nie ma obecnie oficjalnej metody instalacji Slackware’a na systemie z NVME). Przejście na rolling release – tudzież wydawanie np. co pół roku cokolwiek akurat danego dnia jest na „-current” – wydaje się sensownym rozwiązaniem, choć nie wiem jak by na to zareagowali admini ze Slackwarem na produkcyjnych serwerach.

Co do moich powodów, to opisałem je w viewtopic.php?p=201065#p201065, więc chyba nie ma powodu, aby się powtarzać.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: KLAPEK »

Ja w pracy na kilku desktopach i lapkach mam Saliksa.
Na jednym desktopie ostał się jeszcze Slackware ;)
Cały czas myślę o Mincie bo łatwiej i szybciej, a w efekcie ląduje Salix ;)
Jednak są wkurzające drobiazgi kradnące czas, których istnienia na mincie nawet nie zauważam...
Biję się z myślami - obiecując sobie że następny będzie Mint - zobaczymy czy się uda.
Firmowy serwer jest na Debianie ;)
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: Lizard »

mina86 pisze: 2020-05-11, 19:20
Lizard pisze: 2020-05-09, 11:26dystrybucja przeszła w tryb ciągłego rozwoju, podobnie jak np. Arch.
Citation needed.
Oficjalnie jest po staremu. Pozwoliłem sobie na takie stwierdzenie, gdyż od prawie czterech lat nie pojawiła się kolejna wersja dystrybucji, ale current ma się nieźle.
Error 404 - footer not found
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: mina86 »

Lizard pisze: 2020-05-12, 12:46 Oficjalnie jest po staremu. Pozwoliłem sobie na takie stwierdzenie, gdyż od prawie czterech lat nie pojawiła się kolejna wersja dystrybucji, ale current ma się nieźle.
Z tym się jak najbardziej zgodzę. Odkąd pamiętam, gdy używałem Slackware’a to był to current i tylko raz napotkałem bug w X.org. Warto dodać, że upgrade zawsze robiłem w najbardziej chamski i niezalecany sposób i pomimo tego nigdy nic nie wybuchło. Na marginesie, miałem przez jakiś czas subskrypcję płytek, ale te tylko leżały nierozpakowane na półce.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
mormych
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2020-06-10, 22:29

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: mormych »

Są może jakieś inne grupy/miejsca ciekawe i aktywne, w których można porozmawiać na temat slackware?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
alekow
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 2007-11-30, 17:33
Lokalizacja: Poznań

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: alekow »

linuxquestions.org
jacol
Przyjaciel Forum
Posty: 680
Rejestracja: 2004-06-12, 17:34

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: jacol »

Witam.
Jeżeli pytasz kolego alekow kto? Oczywiście Jacuś. Oczywiście jako desktop. Bardzo łatwa konfiguracja...W pracy oczywiście też. Do programów narzędziowych win7 na VBox. Pozdrawiam Jacol
mactech
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2020-03-15, 14:33

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: mactech »

Witam serdecznie,

W pracy potrzebuję nauczyć się slackware i chciałbym podbytać czy istanieją na rynku polskim jakieś kursy online w tym kierunku?
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: Lizard »

Kursów bym nie oczekiwał, a już z pewnością nie w Polsce. Pozostaje Ci szukanie informacji w sieci, pytanie na forach oraz zaglądanie do dokumentacji innych dystrybucji i adaptacja opisanych rozwiązań do Slackware'a.
Error 404 - footer not found
tomatau
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 2015-01-09, 02:51

Re: Kto jeszcze używa Slackware? ;-)

Post autor: tomatau »

@mactech Zależy czym się zajmujesz w pracy? I czy miałeś wcześniej kontakt z Linuxami?
Opcją jest ogarnięcie sobie kursu RHCSA i dodatkowo zaznajomienie się rozwiązaniami/różnicami zastosowanymi w Slackware.
Ewentualnie jeszcze jakiś kursik FreeBSD.

Ale sporo zależy jakie masz potrzeby.
ODPOWIEDZ