Okulary...

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

largo3
Moderator

Okulary...

Post autor: largo3 »

Jako że dużo czasu spędzam przed komputerem i posiadam "starodawny" typ monitora (CRT) doczuwam duże zmęczenie oczu :evil: Pomyślałem, że można by zafundować sobie odrobinę luksusu :arrow: kupić okulary do kompa z jakimś tam specjalnym filtrem.
Czy ktoś z was używa takiego cóś :?: Sprawdza się to?
Podrawiam,
Marcin.
8)
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452

agresor
Użytkownik

Post autor: agresor »

-
Ostatnio zmieniony 2020-06-02, 19:19 przez agresor, łącznie zmieniany 1 raz.

israel
Użytkownik

Re: Okulary...

Post autor: israel »

largo3 pisze:Jako że dużo czasu spędzam przed komputerem i posiadam "starodawny" typ monitora (CRT) doczuwam duże zmęczenie oczu :evil: Pomyślałem, że można by zafundować sobie odrobinę luksusu :arrow: kupić okulary do kompa z jakimś tam specjalnym filtrem.
mysle ze najlepszym wyjsciem byloby udanie sie do dobrego prywatnego okulisty. Ja bylem u panstwowego kilka lat temu - mialem od dawna problem z "ostoscia" ale jakos nie mialem czasu sie wybrac. Poszedlem do przychodni, dopiero w polowie tablicy zaczalem rozpoznawac niektore literki, mimo to Pani stwierdzila ze nic mi nie jest. Udalo mi si wymusic okulary (chyba +0.5). Po kilku miesiacach poszedlem do prywatnej przychodni okazalo sie ze nie plus a minus i dodatkowo mam astygmatyzm ;) - dostalem szkielka. Teraz juz nie mam problemu z bolacymi oczami :)
Polecam tez od czasu do czasu popatrzec na chwile na na cos polozonego dalej niz monitor i najlepiej zeby mialo jasny spokojny kolor :)
pozdrawiam
[url=http://userbars.org][img]http://img131.imageshack.us/img131/1820/jewishcopymb1.gif[/img][/url]
[url=http://userbars.org][img]http://img239.imageshack.us/img239/9184/polandbar2bj9.gif[/img][/url]

Kubiś
Użytkownik

Post autor: Kubiś »

Powiem Ci tak... ja używam okularów z antyrefleksem (mówią że to dobre do komputera :) ) ale nie powiem Ci czy jest różnica bo za dużo siedze przed kompem żęby to wiedzieć :P I powiem Ci że okulary z antyrefleksem koło 150zł można miec ;) Tylko że ładna oprawka kosztuje drugie tyle :P Więc mam jakąś tam normlaną za 1zł w promocji :P Ale to prawda.. do prywatnego okulisty lepiej iść bo koleś tak mi dobrał okulary że w ogóle nie na moje oczy :|

Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik

Post autor: kazalot »

largo3
zwroc uwage na to czy mrugasz jak siedzisz przed monitorem i czy odrywasz od czasu do czasu wzrok, pomijajac sam wplyw monitora na zmeczenie to mruganie jest najwazniejszym czynnikiem jaki wplywa na to czy cie oczy bola(wysychaja)
jak pisze albo czytam to jest ok bo wiem o tym i odrywam wzrok , moge wiele godzin tak siedziec ale jak wlacze sobie battlefielda to nie ma mocnych mrugam chyba raz na pol godziny(jak tu mrugac jak w tym czasie moga cie zabic;)), po godzinie grania juz grac dluzej nie moge...(a mam lcd), przy edycji grafiki mam ten sam problem , jak sie sledzi ciagle kazdy pixel to sie w ogole nie mruga(skupienie na tym co robisz ma wiekszy priorytet niz odruchy bezwarunkowe;)) , najlepiej miec kogos w poblizu i prowadzic od czasu do czasu jakas konwersacje bo wtedy sie czlowiek nie skupia tak na pixelach..

largo3
Moderator

Post autor: largo3 »

Dzięki wszystkim za porady. :)
Zdecydowałem się na te okulary 8)
Pozdrawiam.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452

Awatar użytkownika
Ruten
Użytkownik

Post autor: Ruten »

Słusznie, nie ma co żałować.
W końcu wzrok ma się tylko jeden, a koszt okularów później się zwróci z nawiązką.
Przynajmniej ja tak uważam. ;)

Awatar użytkownika
Bing
Pomocnik
Kontakt:

Post autor: Bing »

Witam
też mam takie bryle z antyrefleksem ale różnicy jakoś nie czuje, podobno też można je używać podczas prowadzenia samochodu w nocy ale też brak różnicy. Pozostaje tylko LCD choć i o tym słyszałem że nie jest takie "zdrowe"
Pozdrawiam
Bing

Awatar użytkownika
bojleros
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: bojleros »

Od kiedy mam LCD to moje oczy się nie męczą. Kiedyś miałem okulary z antyreflexem były naprawde rewelacyjne (te w avatarze :P). Obecnie mam okulary ze zwykłymi szkłami i zdarza mi sie widzieć w nich odbicie własnych oczu. Również jak jade wieczorem samochodem to jest odrobine gorzej niż jak używałem antyrefleksów.

Jeżeli ktoś chce to mogę polecić niezły salon optyczny , szkła okularów Calr Zeiss (kiedyś szwabskie dalmierze altyleryjskie i karabiny snajperskie , obecnie lepsze aparaty i kamery), roczne ubezpieczenie okularów od wypadku zagnięcia , uszkodzenia zniszczenia , kradzieży itp. Mają chyba sieć salonow w całej polsce. Jak coś to kontakt na priva :)
Ostatnio zmieniony 2006-08-16, 08:21 przez bojleros, łącznie zmieniany 1 raz.

Fbz
Użytkownik

Post autor: Fbz »

druga sprawa to odswiezanie w monitorach CRT... moje oczy przyzwyczajone do 150Hz i ponizej tego, albo jak siadam do innego kompa ktorego monitor ma mniej to z miejsca mnie oczy i glowa bola ;-/ a przy moim, przy tych 150Hz to mnie nigdy nie bolaly oczy, a siedzi sie czasem wieeeeele godzin;)

ps. a na scianie za monitorem (a raczej obok monitora i zarazem za nim) mam zdjecia ukochanych osob, wiec zawsze milo dla odpoczynku oczu popatrzec sobie na nie :)
Ostatnio zmieniony 2006-08-16, 10:24 przez Fbz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dedido
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: dedido »

Bing pisze:Pozostaje tylko LCD choć i o tym słyszałem że nie jest takie "zdrowe"
Ja byłem od zawsze wrogiem LCD (wkurzające zmiany jasności w zależności od kąta patrzenia i kiepskie odwzorowanie kolorów) ale po 2 dniach pracy na LCD nie mogę patrzeć na mój CRT (85Hz) - po prostu oczy mnie pieką.
[size=75]Dzisiaj życie to nie sen
Jednak trzeba bawić się
No bo co innego pozostaje
W takim chorym kraju ... [/size]

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Kontakt:

Post autor: mina86 »

Fbz pisze:moje oczy przyzwyczajone do 150Hz
Hehe.. Ja sobie spokojnie siedze na 68Hz i oczy mnie nei bolą nawet po całym dniu. A to i tak sporo więcej niż to co miałem poprzednio, bo wcześniej na rozdzielczości 1600x1024 miałem odświeżanie 55Hz (zmieniłem na 1280x1024, bo momentami nie byłem w stanie rozczytać co było napisane na monitorze).

Pamiętam, że dawno temu, gdy miałem jeszcze monitor 15" i siedziałem na Windowsie miałem ustawioną rozdzielczość 1280x960 z odsieżaniem 47Hz z przeplotem (tj. za każdym "odświeżeniem" wyświetlane były tylko co drugie linie).

Co do okularków, to pewnego razu rozmawiałem z kolego i on je bardzo polecał, nawet do używania z monitorem LCD.

Co do mrugania, to kolega kiedyś mi zalecił, żeby sobie ustawił jakoś w kronie wyłączanie (czy zaciemnianie czy cokolwiek) monitora co 15" na jakąś minutę. Co prawda nie chciało mi się dochodzić jakim poleceniem możnaby to uzyskać, ale ustawiłem swoje diody coby mi sygnalizowały upływ 15" i w tym czasie po prostu zamykam na chwilę oczy.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.

KrzychuG
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: KrzychuG »

mina86 pisze: Co do mrugania, to kolega kiedyś mi zalecił, żeby sobie ustawił jakoś w kronie wyłączanie (czy zaciemnianie czy cokolwiek) monitora co 15" na jakąś minutę. Co prawda nie chciało mi się dochodzić jakim poleceniem możnaby to uzyskać
Mozna by to tak zrobic:

Kod: Zaznacz cały

xset dpms force off; sleep 60; xset dpms force on
Uzywam pierszej czesci do usypania monitora jak oddalam sie na dluzej od komputera ;)
It's time to quit the game...

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Kontakt:

Post autor: mina86 »

KrzychuG pisze:xset dpms force off; sleep 60; xset dpms force on
Nie można, bo po ruszeniu myszką/wciśnięciu klawisza obraz znowu się pojawia, toteż jeżeli bym w danej chwili coś pisał/ruszał myszką to bardzo prawdopodobne, że tego mignięcia bym nawet nie zauważył.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.

ODPOWIEDZ