Jaki monitor LCD kupić

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik

Re: Jaki monitor LCD kupić

Post autor: kazalot »

hmm mysle ze teraz wiekszosc monitorow bedzie spelniac kryterium nornica ktore wydaje sie rozsadne wiec nie na to bym patrzyl... raczej zwroc uwage jak monitor reaguje na rozne czestotliwosci odswierzania i rozdzielczosci bo potem okaze sie ze nie mozesz wejsc do biosu...i zeby zmienic kolejnosc bootowania musisz starego crt podlaczyc...
Rozmawiałem ze znajomym, który twierdzi, że minimalne wartości tych parametrów winny być: 800:1, 450cd/m^2, 8ms. Ktoś może się do tego jakoś ustosunkować?
ja uzywam takiego sprzetu..
http://www.icomp.pl/produkty.php?sid=monitory_lcd-36
wszytko ladnie na nim chodzi gram i ogladam filmy z wchodzeniem do biosu nie ma problemu ;) a jak widac parametry ma juz nie z tej epoki...troche sciemnia obraz przy ogladaniu filmow (siedzi sie ponizej ekranu) wiec w swoim sprawdz to empirycznie, faktycznie nie sugeruj sie danymi technicznymi super czasami reakcji itd bo to czesto oznacza tylko ze producent osiagnal mistrzostwo w wymysleniu specjalnego sposobu pomiarowego a nie super matrycy ;)

Samsung 193P - ma go moj brat chwali sobie ale... nie wart swojej ceny i nie ma osd! (moj brat na swoje nieszczescie uzywa windowsa gdzie soft sterujacy wiesza mu system :) )
Samsung SyncMaster 960BF - tez widze ze nie ma przyciskow.. ja bym nie bral...
Pewien mój znajomy twierdzi, że nie widział żadnej różnicy między DVI a D-SUB.
nie wiedzial na co patrzec... vga jest podatne na zaklocenia (jak ktos mial duzy crt i cienki kabel to mogl to zjawisko bardzo dobrze zaobserwowac)moga byc widoczne przebarwienia , niedoskonalosci w geometrii obrazu itp..

ps
jak twoja karta nie ma dvi tzn ze jest wiekowa, pamietaj ze musi byc zdolna do wyswietlenia optymalnej rozdzielczosci dla twojego lcd (ktora raczej nie bedzie mniejsza niz 1280x1024), czy twoja bedzie w stanie to zrobic w 24 bitach?moj s3 nie mogl...musialem zmienic

nornic
Oko ludzkie ma zdolnosc postrzegania z szybkoscia ok 15ms
moze i tak ale te matryce maja rozne czasy reakcji zaleznie od ustawionego kontrastu od tego z jakiego na jaki kolor sie zmienia itd.. to co podaja to jest najmniejszy czas jaki udalo sie im zmierzyc laboratoryjnie w nieznanym procesie pomiarowym i przy nieznanych ustawieniach monitora(zapewne takich jakich na codzien nikt nie uzywa np kontrast na 0 albo na 100 ;))...efekt jest taki ze mozna zauwazyc przy przesuwaniu okna z czarnym tekstem na bialym tle ze font staje sie pogrubiony (jakby bold ale bardzo nieznacznie ;))
Ostatnio zmieniony 2006-08-31, 16:34 przez kazalot, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Kontakt:

Post autor: mina86 »

Tyle, że szczerze mówiąc wolałbym kupić coś powierzchniowo większego. ;)
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną. :: Post generated automatically by A.I. system called “mina86” in response to the previous one. :: Tiny Applications

Mefju
Użytkownik

Post autor: Mefju »

Od ponad roku mam iiyamę ProLite 435 17". Ma przyzwoite kąty widzenia, matrycę 10ms, kontrast 350:1, jasność 350cd/m2, DVI. Do tej pory nie wypalił mi się żaden pixel/subpixel.

Monitor z DVI jest o tyle wygodniejszy, że nie musisz ustawiać parametrów obrazu. Zawsze jest idealnie dopasowany. Co do dużych wartości jasności i kontrastu, to im większe wcale nie znaczy, że lepsze. W moim monitorze są przeciętne a i tak mam ustawione na tryb ekonomiczny, bo świecił jak żarówka.

Awatar użytkownika
snaj
Moderator w st. spocz.
Kontakt:

Post autor: snaj »

mva.pl i tam znajdujace sie forum.

Sam jestem od pol roku posiadaczem Fujitsu-Siemens P19-2 - monitor do wszystkiego, parametry bdb, kolory i reszta tak samo, zreszta wystarczy przeczytac specyfikacje.
*
[color=blue]Sieci[/color]/[color=green]Serwery[/color]/[color=red]Security[/color] - Freelancer
*

Dario

Post autor: Dario »

Możesz też najpierw poszukać TUTAJ, a jak już wybierzesz to szukać o nim recenzji w necie, albo lepiej iść do jakiegoś większego sklepu i sprawdzić organoleptycznie, który tobie najbardziej odpowiada.

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Kontakt:

Odświeżam dość stary już temat, gdyż może w końcu kupie ten monitor. :P Chciałbym się jeszcze spytać o opinie Forumowiczów jakich producentów polecacie, a jakich lepiej unikać. I np. jak to jest z tym co Bing napisał, tzn. kwestią wspierania takich monitorów pod GNU/Linuksem -- czy w ogóle taki problem istnieje?

Mam również pytanie w kwestii gwarancji na przepalone piksele -- jak to właściwie z tym jest? Słyszałem, że niektóre firmy dają dożywotnią gwarancję na zero przepalonych subpikseli, ale jak dzisiaj się dowiadywałem w sklepach to żaden sprzedawca tego nie potwierdził.

-- dopisek --
Aha, obecnie zastanawiam się nad czymś około 22 calowym w cenie około 1300PLN (lepiej mniej ;) ).
Ostatnio zmieniony 2007-08-24, 11:10 przez mina86, łącznie zmieniany 1 raz.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną. :: Post generated automatically by A.I. system called “mina86” in response to the previous one. :: Tiny Applications

Awatar użytkownika
qpalzm
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: qpalzm »

mina86 pisze: Mam również pytanie w kwestii gwarancji na przepalone piksele -- jak to właściwie z tym jest? Słyszałem, że niektóre firmy dają dożywotnią gwarancję na zero przepalonych subpikseli, ale jak dzisiaj się dowiadywałem w sklepach to żaden sprzedawca tego nie potwierdził.
jak ja kupowałem (jakieś 1,5roku temu) to sprzedawcy mówili że uzględnienie reklamacji zależy nie tylko od ilości przepalonych subpixeli ale również od ich lokacji - w sensie że większym uszkodzeniem jest przepalony na środku niż w rogu. Z tego co wiem to LiteON kiedyś sie właśnie tak reklamował że wymiana monitory nawet jak jest 1 przepalony ale szybko się z tego wycofał. Wątpię żeby ktoś oferował takie warunki gwarancji.
Osobiście używam AG neovo F-419 (19'') i bardzo sobie chwale. Był to jeden z tańszych monitorów ale słyszałem o nim same pochlebne informacje (w firmie mojego ojca wszyscy takich używają od 2 lat po 7-10h/dziennie - jest ich ponad 20 i jeszcze ani jeden nie padł). Nie wiem jak z wsparciem dla linuksa ale jest to na tyle mała firma że nie spodziewałbym się niczego wielkiego. Ja reguluje wszystkie parametry z panelu na monitorze;)
www.xfce.daxa.pl

San
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: San »

wypowiem się na temat mojego monitora.

Samsung SyncMaster 710n

z monitora zadowolony jestem już od jakichś dwu lat. z gwarancją też słyszałem jakieś dziwne pomysły, ale jakoś nie musiałem się tym martwić. monitor mój nie ma pivota - trudno. jeśli chodzi o przyzwyczajenie się do niego linuksa, to nie bardzo wiem w czym mogą być problemy.

odświeżanie i rozdzielczości są podane na stronie samsunga - nie ma problemów ze znalezieniem informacji.

monitor zachowuje się bardzo ładnie - 'auto' - przycisk ładnie dopasowuje to co siedzi na ekranie do ekranu (szerokość, wysokość i wycentrowanie oraz jasność).

na stronie producenta było podane, że maksymalna obsługiwana rozdzielczość to 1280x1024@75 - tak u mnie pracuje, bez problemów z konfiguracją.

raz udało mi się włączyć go na jakąś gigantyczną rozdzielczość (problemy z k. graf.) jakieś 1600 czy 1800 na cośtam i świecił. nie był z tego zadowolony, ale dawał możliwość powrotu do przyzwoitych rozdzielczości.

jeśli chodzi o smużenie, to wciąż nie wiem co to jest ;)
miał niski czas reakcji, chociaż nie wiem, czy dostrzegł bym różnicę...

jest mały i zgrabny jak na 17". rozdzielczości niskie nie wyglądają pięknie, ale to chyba standart w kwestii lcd'ków - kwestia budowy...

no, to tyle.
trochę chaotycznie, ale może się przyda ;)

p.s. kumpel ma wersję z wbudowanymi głośnikami - uważam to za poroniony pomysł, chociaż pewnie jakościowo jest jak u mnie, to wygląda to brzydko i tandetnie. nie wiem jak to brzmi, ale sądzę, że monitory z wbudowanymi usb czy głośnikami, to rzecz którą trzeba omijać z daleka.
Kupię elementy perkusji Szpaderskiego. [url=http://e-san.info/szpad.php]Czytaj...[/url]

Awatar użytkownika
wik5
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: wik5 »

Ja mam LG 17. Przez miesiąc albo 2 miał gwarancję na 0 uszkodzonych pikseli, a potem wg. normy ISO klasa 2 :-)

Awatar użytkownika
aleks
Użytkownik

Post autor: aleks »

pixele wypalaja (o ile jest trefny egzemplarz) w pierwszych godzinach pracy
a przynajmniej tak slyszalem
ja mam samsunga 720N i mimo niskiej ceny jest swietny

Awatar użytkownika
zwierzak
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: zwierzak »

pixele wypalaja (o ile jest trefny egzemplarz) w pierwszych godzinach pracy
Dokładnie tak, włączasz monitor i od razu widzisz czy ma spalony pixel. Ja mam jeden czerwony w jednej trzeciej 'wysokości' monitora, ale widac go tylko na czarnej konsoli (na czarnym tle), bo jak na film patrzysz to obraz zmienia się dynamicznie ciężko go zauważyć, pozatym jest malutki, więć tak jakby go nie było...

Najlepszą firmą monitorów lcd jest iiyama, między innymi dlatego że zajmuje się tylko robieniem monitorów i dlatego robią je pożądne, pozatym składają na swoich panelach, a wszystkie giganty typu LG, Samsung i inne (które zresztą produkują od komputerów przez, lodówki, piece, mp3 po klimatyzatory) składają inne częśći pod swoją 'znaną' marką...
Ja też mam iiyame, przykładowo mam dwa wejścia, i na dvi i na d-sub, a zaden inny monitor tej klasy nie posiada tego.

Przy kupnie monitora kieruj się wymaganiami, jak chcesz grać (w co wątpie) to kup taki z dobrym odświeżaniem koło 5 ms, jesli chcesz oglądać filmy to panoramiczny (są tańsze i znacznie większy obraz się mieści ponieważ filmy mają te takie 'czarne paski', których na tym monitorze nie będziesz widział, za to będziesz miał więcej rzeczywistego obrazu).
A jeśli chcesz monitor do normalnej pracy, typu wszystko po trochu to postaw na dobre kontrasty i duże kąty widzenia, aha no i żeby to był normalny rozmiar (taki z rodzielczością np 1280x1024 a nie panoramiczny), i najlepiej max 19 cali, na większym to będzie tak że będzie widać 4 obrazy te co na monitorze CRT z rozdzelczością np 800x600, większe jest po prosu nie wygodne, mówie ze swojego doswiadczenia, chociaż komu innemu może się co innego podobać... Duże monitory sa dla grafików lub ludzi z kąpleksami.

Aha no i iiyama daje gwarancje na 3 lata (od 2 pixeli) a LG na rok...

PS: podpinasz monitor i działa, tak jak crt...
Ostatnio zmieniony 2007-08-28, 00:06 przez zwierzak, łącznie zmieniany 1 raz.
imposible is nothing

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Kontakt:

zwierzak pisze:Najlepszą firmą monitorów lcd jest iiyama
Też tak słyszałem, ale potem wyczytałem (na mva.pl), iż jeśli chodzi o "masowe monitory" to iiyama ma z tym kłopoty i niezbyt im to idzie.
zwierzak pisze:i żeby to był normalny rozmiar (taki z rodzielczością np 1280x1024 a nie panoramiczny)
Jak sam zauważyłeś panoramiczne są tańsze i dlatego na ten czynnik nie będę raczej zwracał uwagi. Tzn. gdyby to była kwestia dajmy na to dopłacić 50PLN to spoko, ale tak niestety nie jest.
zwierzak pisze:i najlepiej max 19 cali, na większym to będzie tak że będzie widać 4 obrazy te co na monitorze CRT z rozdzelczością np 800x600, większe jest po prosu nie wygodne
No właśnie -- dla mnie większe jest wygodne. Na 1024x768 wytrzymuje tylko dlatego, że mam wirtualny pulpit. Jak ostatnio musiałem siedzieć na 1280x1024 to też było mi mało. Dlatego właśnię porządam 1600x1200 lub 1680x1050. ;)

PS. Ostatecznie wychodzi na to, że wybieram pomiędzy Samsungiem 215TW i Gateway'iem FPD2185W. 21" zamiast 22", gdyż za radą kilku znajomych zdecydowałem się na matrycę S-PVA, która jest w tych dwudziestkach jedynkach, a nie TN, którą można znaleźć w (o wiele tańszych) dwudziestkach dwójkach.

miszmaniac
Moderator
Kontakt:

Post autor: miszmaniac »

Z tego co oglądałem w sklepach, to Iiyamy mają niezbyt fajny obraz.
Dawniej, to jak stały obok innych to robiły potężne wrażenie, teraz tego raczej nie widać.

A jak potrzebujesz naprawdę porządnego monitora LCD to moim zdaniem tylko:
http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/ ... ,id,27222/

Jednak myślę, że są trochę za drogie:)

Ja od dłuższego czasu korzystam z monitorów Samsunga, w firmie i znajomym też polecam.
Mają naprawdę super kompromis między obrazem a ceną.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]

Awatar użytkownika
zwierzak
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: zwierzak »

Nie kupuj monitora w ciemno jeśli go wczesniej nie zobaczysz na żywo jak wygląda, bo inaczej się zdziwisz... choćby idź do jakiegoś super marketu i sobie pooglądaj. Na 17 calowym lcd masz więcej obrazu ponieważ na crt obudowa nachodzi na kineskop, który i jest wypukły, a to też dużo robi. Kupisz sobie taką 22 to choćby telewizor...
A ten co miszmaniac podał jest prostokątny i ma zboczoną rozdzielczość, a pozostałe parametry przeciętne...
imposible is nothing

miszmaniac
Moderator
Kontakt:

Post autor: miszmaniac »

technologia wykonania PVA
rozdzielczość nominalna 1680 x 1050 piksele
kontrast 1000:1
jasność 450 cd/m²
wielkość plamki 0,27 mm
kąt widzenia pion 178 °
kąt widzenia poziom 178 °
Po prostu tandeta!! To jest monitor do profesjonalnych zastosowań. Czas reakcji tej matrycy wykonanej w innej technologii jest może mniejszy, ale zostają jeszcze rzeczy, które nie są napisane na stronie sklepu, np wierność odwzorowywania kolorów, jednolitość barw na przestrzeni monitora, jednolitość oświetlania matrycy. Wszystko to niesamowicie wpływa na jakość obrazu, a bez zobaczenia monitora nie masz jak tego sprawdzić. Kupując Eizo masz pewność, że obraz będzie idealny.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]

ODPOWIEDZ