Linux przestaje mi się podobać

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Sajmon
Moderator
Posty: 1215
Rejestracja: 2004-05-22, 23:19
Lokalizacja: Graz
Kontakt:

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: Sajmon »

dawidmo pisze:Ja ze względu na lepszą efektywność (dla mnie) powróciłem do Archa (po tym jak forum przestało działać), ale mam swoje przyzwyczajenia ze Slackware, i teraz sam nie wiem który system jest lepszy :/ ;-(
KateOS... :)
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: ethnoe »

kolec jeśli narzekasz na ogólną wydajność i problemy z aktualizacjami, to porponuję Gentoo. U mnie skok wydajności, szczególnie w kde był spory.

A ogólnie to Linux rządzi, szczególnie biorąc pod uwagę całe zamiesznaie z treściami chronionymi w Viscie. Co jak co, ale takie chodzenie na pasku rynku fonograficznego (bo jakie tu udogodnienie dla użytkownika? że nowy monitor będzie musiał kupić, żeby obejrzeć film?) to już gruba przesada.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: BeteNoire »

ethnoe pisze:kolec jeśli narzekasz na ogólną wydajność i problemy z aktualizacjami, to porponuję Gentoo. U mnie skok wydajności, szczególnie w kde był spory.
Potwierdzam :ok: Dodaj jeszcze do tego fakt, że możesz sobie zainstalować KDE modularne. Dlatego sporo Gentowców używa KDE (jak ja). ;]
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: largo3 »

Na moim nie pierwszej młodości sprzęcie KDE muliło się do tego stopnia, że postanowiłem zmienić środowisko graficzne na lżejsze. Wybór padł na Fluxbox (bo taki hackerski :P ). Komputer przyśpieszył bardzo, dodam też, że zrezygnowałem z aplikacji, które przy uruchamianiu włączały w tle pół KDE (Konqueror). Teraz dysponuje całkiem szybkim komputerem z ładnym WM.

Co do instalacji Gentoo na słabszym sprzęcie to bym mocno się zastanowił czy czas poświęcony na kompilację systemu nie lepiej poświęcić na lepsze dostrojenie obecnego. Wiem, że istnieje takie coś jak Stage 3, ale to IMHO zaprzeczenie idei Gentoo.
Żeby nie było, nie jestem wrogiem Gentoo, jestem realistą ;). Wiem, że ten system ma wiele do zaoferowania użytkownikowi (w szczególności świetną dokumentację, po którą często sięgam.)

No i zrobiła się dyskusja na temat Gentoo :mrgreen:

kolec może po prostu spróbuj wycisnąć ze Slacka ile się da, zmień WM na lżejszy itp.
Pozdr.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: BeteNoire »

largo3 pisze:Co do instalacji Gentoo na słabszym sprzęcie to bym mocno się zastanowił czy czas poświęcony na kompilację systemu nie lepiej poświęcić na lepsze dostrojenie obecnego.
Spójrz na procki kolca, przyznasz, że nie jest tak źle? ;)
largo3 pisze:Wiem, że istnieje takie coś jak Stage 3, ale to IMHO zaprzeczenie idei Gentoo.
Ideą Gentoo jest ostatnio oficjalne wspieranie _tylko_ stage 3.
Awatar użytkownika
dawidmo
Użytkownik
Posty: 307
Rejestracja: 2006-08-24, 16:16
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: dawidmo »

Gentoo też mi się udało zainstalować, po tym jak odpaliłem KDE ;-) , jakoś dałem sobie spokój, ale cały czas leży na dysku może kiedyś... :wesoly:
Aby chciało mi się tak bardzo, jak mi się nie chce ;]
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: largo3 »

BeteNoire pisze:Spójrz na procki kolca, przyznasz, że nie jest tak źle?
Powiedziałbym, że jest całkiem dobrze.
Chodziło mi raczej o to, że kompilacja trwałaby długo tam gdzie dałaby największą różnicę czyli na słabszych komputerach.
BeteNoire pisze:Ideą Gentoo jest ostatnio oficjalne wspieranie _tylko_ stage 3.
Cóż, jak widać nie jestem na bieżąco... :roll:
Pozdr.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
tadziu
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 2004-05-23, 18:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: tadziu »

kolec pisze:KDE jest dla ślimaków.
Ke? Uzywałem KDE 3.3.2 na laptopie 166MHz/92MB RAM i chodził porównywalnie szybko do Windowsa 2000 na tym samym sprzęcie. Aktualnie na desktopie (P4 2,4GHz/512MB) używam KDE 3.4, na laptopie (P-M 1,5GHz/512MB) KDE 3.5.4 i oba zachowują się bardzo sprawnie.
kolec pisze:Często muszę robić aktualizacje, żeby wszystko działało,
Ke? Na innym laptopie u mnie w domu stoi Slackware 10.0 (ostatni upgrade to z wersji 9.1 do 10.0), działa i jest używany. Nie rozumiem tego pędu za upgrade'ami...
bocian pisze:po pierwsze system operacyjny to nie jest sposób na życie, ale narzędzie do wykonania określonych zadań
Popieram w całej rozciągłości ;)
Linux registered user #325402
Awatar użytkownika
Nightwalker
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 2006-01-02, 01:23
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: Nightwalker »

Ja mam podobne wrazenie, o czy pisalem juz jakis czas temu, na tym forum. Mianowicie, jezeli otwieram jakies okno dialogowe, np. centrum sterowania KDE, widze jak ono sie "tworzy", tzn. najpierw pokazuje sie obramowanie, pozniej tlo, nastepnie przyciski i tekst, trwa to ~1 sekunde, ale cholernie denerwuje, w Windowsie, rzeczywiscie nie ma czegos takiego. Ale coz, do Windowsa na pewno nie wroce :-)

Sprzet:
AMD Athlon XP (Barton) 2600+
512MB Ram DDR400
nVidia GeForce FX 5200 (128/128), to samo bylo przy Matrox G450 16MB Vram
Slack 11.0 @ KDE 3.5.5 / Ubuntu 6.10 z Gnomem
Ostatnio zmieniony 2007-02-19, 14:42 przez Nightwalker, łącznie zmieniany 2 razy.
Na górze fiołki, na dole las, all your base are belong to us

[ [url=http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?p=142666]Darmowy shell[/url] ]
kolec
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 2005-05-27, 11:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: kolec »

tadziu pisze:Nie rozumiem tego pędu za upgrade'ami...
Może źle mnie zrozumiałeś. Głównie wtyczki, flashe itd, żebym mógł coś robić. To czy mam Slackware 80 czy 9.1 to mi nie robi zbyt wielkiej różnicy, bo długo śmigałem na archiwalnej wersji i nie miałem powodu do narzekań. Nie jednak problem się powtarza po dłuższym używaniu każdej z wersji i stąd zwrócenie uwagi na bałagan.
Nightwalker pisze:widze jak ono sie "tworzy", tzn. najpierw pokazuje sie obramowanie, pozniej tlo, nastepnie przyciski i tekst, trwa to ~1 sekunde, ale cholernie denerwuje, w Windowsie, rzeczywiscie nie ma czegos takiego
Witaj w klubie ;)
Co do G2, nie mam czasu, zresztą z tego co wiem (a nic nie wiem o gentoo) to poprawia wydajność "owszem", ale dajcie spokój, nie przy tylu MHz`ach ;)
tab0reqq
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 2007-01-03, 15:44
Lokalizacja: Wwa studia / Płońsk

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: tab0reqq »

kolec, poniewaz uzywasz/uzywales Slackware, to ja ze swojej strony zaproponuje Ci: Vector Linux 5.8.

Uzywam go i porownania z Windows XP nie ma zadnego. Start z uruchominym Xfce (kadu,skype) zajmuje 1min. (a na skryptach startowych sie nie znam, jadro tez sam konfigurowalem na tyle ile wyczytalem z porad). Podejrzewam ze mozna to jeszcze sporo przyspieszyc.

Jestem zadowolony a XFCE 4.4. daje kopa :) Mam tez najnowsze KDE ale nie uruchamiam. Polecam sprawdzic!
[url=http://www.lastfm.pl/user/tab0reqq/?chartstyle=gradiation][img]http://imagegen.last.fm/gradiation/oartists/5/tab0reqq.gif[/img][/url]
Vector Linux 5.8 | Kernel 2.6.19.2 | XFCE 4.4
kolec
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 2005-05-27, 11:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: kolec »

Jednak miałem rację. Dziś w ramach ostatniego dnia wolnego postanowiłem posprzątać trochę mieszkanie (nic nie piłem ;P) i przy okazji Slacka. Po woli wraca do normy. Nie powiem, były znów nerwy, ale Benetnash odpowiedział mi jednym hasłem i mi przeszło. Jakim hasłem? lubię gdy mam z czymś problem i zwracam się do Geeka, jak mówi przykładowo "maskarada" albo "netconfig" i reszta sama przychodzi do głowy, lub zaraz po przeczytaniu dokumentacji.
Nie ukrywam, że przydałaby się rekompilacja kernela, ale tak jak kiedyś powiedziałem "moje umiejętności odnośnie Slackware maleją wprost proporcjonalnie do czasu przez jaki go używam" i tak się stało tym razem. Gdy wszedłem w katalog z jajkiem i wykonałem make menuconfig coś popróbował i wysypał mi miły komunikat ;] Po takiej akcji opadają ręce :P Odkładam to na później.

Pozdrawiam! ;)
Lone_wolf

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: Lone_wolf »

kolec pisze:wysypał mi miły komunika
A co to był za komunikat?, przekaż dla potomnych.
kolec
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 2005-05-27, 11:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: kolec »

O nie! ludzie. Czy to lenistwo? alkohol? silne leki? a niech stracę.. Pośmiejcie się tak samo jak i ja się dziś śmieję :rotfl:

Kod: Zaznacz cały

root@martynka:/usr/src/linux-2.6.17.13# make menuconfig
scripts/kconfig/mconf arch/i386/Kconfig
#
# using defaults found in .config
#
Your display is too small to run Menuconfig!
It must be at least 19 lines by 80 columns.
make[1]: *** [menuconfig] Błąd 1
make: *** [menuconfig] Błąd 2
root@martynka:/usr/src/linux-2.6.17.13#
Pozostawiam sprawę bez komentarza :D Nie rozumiem tylko tego, jak mogłem odczytać 3 ostatnie linijki a 4ej nie :P
Dario

Re: Linux przestaje mi się podobać

Post autor: Dario »

kolec, widać jesteś jeszcze windziarzem (ciekawe czy się wyleczysz ;)) i ignorujesz i/lub czytasz bez zrozumienia treści, a tu Pingwin pisze Ci prosto i wyraźnie, dlaczego nie może zrobić tego o co go prosisz.
Troche szacunku dla Pingwina :evil:
Zablokowany