pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

pejter
Użytkownik
Posty: 274
Rejestracja: 2005-09-21, 23:47

pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: pejter »

Cześć,

Byłem świadkiem sekcji komputera, którego procesor jak twierdził bios był "unworkable" (chyba mniej więcej), otóż kolega próbował ten procesor wymontować, i radiator wylazł razem z procesorem, były sklejone jakby, udało się ten procesor odkleić, a pomiędzy nimi oczywiście pomijając pastę było coś co wyglądało jak mały arkusz folii aluminiowej, nikt z obecnych takiego cuda nie widział, dlatego się pytam, czy to tak powinno być?
Chodzi o pentium4.

Procek oczywiście się upiekł po prostu?

Pozdro.
Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik
Posty: 1052
Rejestracja: 2004-05-28, 18:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: darjerz »

Możliwe to jest jak twierdziłby mistrz Yoda - radiator pewnie jest boxowy a tam pod spodem jest takie cudo z pastą przewodzącą do zalepienia na procka.
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.
agresor
Użytkownik
Posty: 620
Rejestracja: 2005-07-03, 21:20

Post autor: agresor »

-
Ostatnio zmieniony 2020-05-29, 12:53 przez agresor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: kazalot »

pejter pisze: którego procesor jak twierdził bios był "unworkable" (chyba mniej więcej)..Procek oczywiście się upiekł po prostu?
jezeli procesor byl upieczony to co odczytalo i wykonalo program biosu nie mowiac juz o tym co wysterowalo karte graficzna i wyswietlilo komunikat(nie wspominajac juz o tym co przeprowadzilo test sprawnosci na podstawie ktorego stwierdzilo ze procesor jest zepsuty)? jezeli cos sie na ekranie pojawilo to co jak co ale procek musi dzialac ;) no chyba ze jestem zacofany i teraz montuje sie na plycie glownej awaryjny procesor ktory sie uaktywnia w razie awari glownego...
Awatar użytkownika
Ukash
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 2004-12-05, 21:18
Lokalizacja: Lublin

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: Ukash »

unworkable - pewnie sie bios zresetowal i przyjal zle wartosci fsb/mnoznika. Tak jak napisal kazalot - jezeli CPU by padl to nic by sie nie wyswietlilo - bios nie zaladuje sie bez CPU.
[url=http://www.uptime-project.net/profile.php?uid=45750][img]http://img.uptime-project.net/img/8/45750.png[/img][/url]
pejter
Użytkownik
Posty: 274
Rejestracja: 2005-09-21, 23:47

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: pejter »

ale tej folii nie powinno tam być? :mrgreen:
To znaczy że coś można jeszcze było z nim zrobić? bios automatycznie nie ustawia jakiś fabrycznych parametrów?
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: miszmaniac »

agresor, Ja cie kręce!! Ale czadowy filmik:) Szok jak to sie pali szybko:)
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: kazalot »

pejter pisze: ale tej folii nie powinno tam być? :mrgreen:
powinna byc, to czesc systemu chlodzenia.
o znaczy że coś można jeszcze było z nim zrobić?
no mysle ze byl to sprawny procesor , pewnie tak jak Ukash napisal to byl problem z ustawieniami plyty. nie wiem w jakich okolicznosciach to sie stalo, ale prawdopodobnie trzeba bylo zresetowac cmos. ew sprawdzic zworki ustawienia magistrali, ten komunikat mogl byc jakims odpowiednikiem crc eror.
Ostatnio zmieniony 2007-02-22, 09:21 przez kazalot, łącznie zmieniany 1 raz.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: Pajaczek »

miszmaniac pisze:agresor, Ja cie kręce!! Ale czadowy filmik:) Szok jak to sie pali szybko:)
He he ... ja do dzis jestem w szoku, ze jak na swojej starej BP6 na jednym z cielakow zpomnialem zalozyc spowrotem radiator (lol) to zorientowalem sie dopiero po pol godziny... nawet nie zauwazylem w systemie ze sie wylaczyl/spowolnil :ok:

Choc teraz bartek 3000+ z zalozonym blokiem wodnym, jak "zawiedzie pompka" i przestanie chclodzic, to poprostu sie kompik restartuje.
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: miszmaniac »

No właśnie. Sprawa polega na tym, że normalnie w komputerze jak padnie chłodzenie to padnie wiatrak, nikt nigdy nie odczepia całego radiatora, a tu .. 400stopni prawie!!
Wielki szok:)
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
zgola
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 2005-08-12, 10:30
Lokalizacja: leszno
Kontakt:

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: zgola »

Procesr AMD z odslonientym rdzeniem (thunderbird, barthon, morgan itp.) wystarczy wlaczyc bez radiatora i juz jest po sprawie... PIII pochodzi ;) z PIV nie probowalem :D, ale z tego co widze mozna uszkodzic :( - no wiadomo prescot szczegolnie sie grzeje, z nowosciami pewnie tak samo, ale co mnie dziwi;

Kod: Zaznacz cały

nikt nigdy nie odczepia całego radiatora
Ja zmieniam pase termoizolacyjna co pol roku, "wybitnie" odkurzyc radiator tez sie przyda, niektorzy sadysci nawet szlifuja radiator w miejscu zetkniecia z CPU
Jeśli chcesz pomóc biednemu studentowi nie wahaj się ani chwili, przelej co łaska, sam wiesz jak teraz ciężko jest o kieliszek chleba nr konta: 52 1140 2004 0000 3102 4349 6053
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: kazalot »

zgola pisze: Ja zmieniam pase termoizolacyjna co pol roku
chyba termoprzewodzaca, gdyby ona izolowala termicznie to... ;)
pozatym nie bardzo wiem po co to robisz, bo wlasciwosci termiczne pasty z czasem sie poprawiaja a nie pogarszaja.

odkurzyc faktycznie ale nie sam radiator a ogolnie , pokoj dom itd. tak na marginesie otwierajac u kogos obudowe od komputera mozna najlatwiej sprawdzic jak czesto ten ktos sprzata.
niektorzy sadysci nawet szlifuja radiator w miejscu zetkniecia z CPU
sadysci!?
http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?t=10848

a co do tego czy procesor sie spali czy nie, to nie data jego premiery o tym decyduje, tylko to czy zostal wyposazony w uklad kontrolujacy temperature.
Awatar użytkownika
zgola
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 2005-08-12, 10:30
Lokalizacja: leszno
Kontakt:

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: zgola »

racje masz 100%, sie tlumaczyl nie bede, ze przestawiam sie na nasz czas, ale przy zboczencach bym sie upieral :D swoja droga w wiekszosci nowych prockow poprostu taki czujnik jest,


termoizolacyjna jest tasma tasma tasma...
pasta jest termoprzewodzaca :P :prosze: :mur:
Jeśli chcesz pomóc biednemu studentowi nie wahaj się ani chwili, przelej co łaska, sam wiesz jak teraz ciężko jest o kieliszek chleba nr konta: 52 1140 2004 0000 3102 4349 6053
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: miszmaniac »

Taka taśma to raczej do auta czy coś:) A ja nie miałem na myśli zdejmowania przez kogoś wentylatora czy radiatora ( w sumie mając AthlonaXp ja się boje zdejmować niepotrzebnie radiator, bo nigdy nie wiadomo kiedy rdzeń się ukruszy). Miałem na myśli sytuacje gdzie się coś psuje, to procesor nie dostaje takiej 'hipotermii':)
... A tak w ogóle to o czym był ten topic, bo chyba jesteśmy trochę obok:)
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
pejter
Użytkownik
Posty: 274
Rejestracja: 2005-09-21, 23:47

Re: pytanie sprzętowe, procesor radiator i ?

Post autor: pejter »

No i kumpel wszystko wyczyścił, wypucował, do kupy poskładał i .... działa :shock:
ODPOWIEDZ