Mordowanie laptopa przez OS

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Wojciech
Przyjaciel Forum
Posty: 55
Rejestracja: 2004-06-21, 20:54
Lokalizacja: Przeworsk

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: Wojciech »

W moim leciwym laptopie marki Califormia Access 6700 po instalacji jąder bodajże powyżej 2.6.8 pojawił się problem z obsługą wiatraków, objawiający się przegrzewaniem procesora (i piszczeniem). Próbowałem też na nim SUSE i problem ten był obecny już dużo wcześniej; przypadłość ta nie występowała jedynie na ówczesnych Mandrake. Na szczęście udało się to obejść wykorzystując możliwości najnowszych jąder, co jednak kosztuje 64 MB RAMu. Okazało się, że jest to jednak typowy win-laptop, ściślej mówiąc win98-laptop, i że w pewnych okolicznościach można go popsuć przez nieodpowiedni - zdaniem producenta - OS.

-------
Errata: poprawiono nazbyt futurystyczny nr jądra. W. :-)
Ostatnio zmieniony 2007-09-17, 10:13 przez Wojciech, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: mina86 »

Wojciech pisze:po instalacji jąder bodajże powyżej 6.8.x
O ja! To ja daleko w tyle jestem... Dopiero na 2.6.22.1!
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
darkstar2111
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 2007-09-02, 11:22

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: darkstar2111 »

Wojciech pisze:W moim leciwym laptopie marki Califormia Access 6700 po instalacji jąder bodajże powyżej 6.8.x pojawił się problem z obsługą wiatraków, objawiający się przegrzewaniem procesora (i piszczeniem). Próbowałem też na nim SUSE i problem ten był obecny już dużo wcześniej; przypadłość ta nie występowała jedynie na ówczesnych Mandrake. Na szczęście udało się to obejść wykorzystując możliwości najnowszych jąder, co jednak kosztuje 64 MB RAMu. Okazało się, że jest to jednak typowy win-laptop, ściślej mówiąc win98-laptop, i że w pewnych okolicznościach można go popsuć przez nieodpowiedni - zdaniem producenta - OS.
Od kiedy system zarządza wiatrakami :neutral: Do tego jest bios, a ten nie zmienia się wraz z instalacją Linuxa, zgodzę się z tym, że mogłeś mieć złe ustawienia oszczędzania energii, a tym samym cieplejszy procesor, za którym chłodzenie nie nadążało, ale to świadczy o producencie tego sprzętu. W ogóle komputer działający tylko i wyłącznie z Windowsem to jakaś kpina.
Wojciech
Przyjaciel Forum
Posty: 55
Rejestracja: 2004-06-21, 20:54
Lokalizacja: Przeworsk

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: Wojciech »

Co ciekawe, w chwili zakupu otrzymałem uroczyste zapewnienie (fakt, nie na piśmie), że sprzęt ów bezproblemowo działa z Linuksem, co też potwierdziło się w przypadku wspomnianego Mandrake. Może u producenta/sprzedawcy ktoś przypadkowo zainstalował tę akurat odmianę i stwierdził, że działa dobrze.

Zgadzam się, że do zarządzania chłodzeniem jest bios, ale najwyraźniej jest on jakiś niekompletny; aktualizacji nie ma a projekt stworzenia wolnego i pełnego biosu dla tych modeli upadł. A co do działania komputera tylko i wyłącznie z określonym OS - znamy wiele takich przypadków, choćby komputery marki Apple, na których - o ile wiem - nie da się uruchomić innych systemów bez specjalnych magicznych zabiegów.

Jeśli producent produkuje sprzęt/komputer/akcesorium działające tylko z określonym systemem albo oprogramowaniem, to jego sprawa - wolno mu. Nieuczciwe jest natomiast ukrywanie tego faktu wzgl. wprowadzanie klientów w błąd opowieściami o 100-procentowej kompatybilności itp.
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: kazalot »

nie slyszalem o tym zeby cokolwiek trzeba bylo z apple robic zeby uruchomic na nim linuxa...
pozatym jak cos dziala na mandrake tzn ze dziala z linuxem.
Ostatnio zmieniony 2007-09-17, 14:11 przez kazalot, łącznie zmieniany 1 raz.
darkstar2111
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 2007-09-02, 11:22

Re: Mordowanie laptopa przez OS

Post autor: darkstar2111 »

kazalot pisze:nie slyszalem o tym zeby cokolwiek trzeba bylo z apple robic zeby uruchomic na nim linuxa...
Bo ta historia wyglądała zupełnie odwrotnie, trzeba było magicznych zabiegów, żeby uruchomić MAC OS X ma zwykłym PC.
pozatym jak cos dziala na mandrake tzn ze dziala z linuxem.
Otóż to.
ODPOWIEDZ