Strona 1 z 1

Technologie Intela

: 2008-06-23, 22:44
autor: 602tryliardy
Witam,
chciałbym rozpocząć dyskusję o technologiach firmy intel. Jak to jest z tymi prockami dwu/cztero-rdzeniowymi? Jak to będzie się zachowywać na systemie, który nie wie o tym, że ma do czynienia z dwoma, tak na prawdę, procesorami? Czy jądro systemu musi być jakoś szczególnie przystosowane, albo powiadomione o istnieniu takiego procka?

A jak procesor wykonuje dwa wątki na raz, to co się stanie, kiedy obydwa na raz w dokładnie tym samym momencie odwołają się do danej komórki pamięci? Czy procesor to jakoś sobie z tym poradzi, (np ściągnie to do pamięci cache a potem udostępni obydwu wątkom), czy każdy rdzeń zgłosi osobno żądanie do pamięci RAM (pamięć RAM nie zwariuje wtedy?)

Przechodząc ku bardziej linuxowym tematom, chciałbym zapytać, czy komputer z Core 2 Duo/Quad musi mieć jakieś specjalne/ jakoś specjalnie kompilowane jajko?

Re: Technologie Intela

: 2008-06-23, 23:15
autor: largo3
Musisz miec kernel skompilowany do obsługi SMP.
602tryliardy pisze:Jak to będzie się zachowywać na systemie, który nie wie o tym, że ma do czynienia z dwoma, tak na prawdę, procesorami?
Na pewno nie wie?
AFAIK Linux bardzo dobrze radzi sobie z obsluga wielu procesorow. ;)

Re: Technologie Intela

: 2008-06-23, 23:27
autor: ulises
largo3 pisze:dobrze radzi sobie z obsluga wielu procesorow
czy ja wiem, w kernelu można ustawić maksymalnie tylko 255 procesorów :D
a poważnie to od 1,5 roku mam Centrino Duo i wszystko działa :)

Re: Technologie Intela

: 2008-06-24, 18:41
autor: mina86
To jest zależne od archtiektury. Dla Sparc64 można już ustawić do 1024 procesorów.

Re: Technologie Intela

: 2008-06-24, 21:03
autor: zwierzak
ustawić do 1024 procesorów
tylko po co...

Re: Technologie Intela

: 2008-06-24, 22:03
autor: 602tryliardy
Jak jest "widziany" procesor dwurdzeniowy przez jądro Linuxa? Jako jeden procesor, tylko wielordzeniowy, czy jako dwa procesory?

Rozumiem, że każdy rdzeń wykonuje w danym momencie jeden proces.
Gdybyśmy zatem napisali prymitywny system operacyjny, który nie wiedziałby co to współbieżność i wykonywał tylko jeden proces (a właściwie nie wykonywał go, ale oddawał mu sterowanie, bo założenie jest takie, że system nie wie, co to współbieżność), to jak taki system zachowałby się z konfrontacją z Core 2 Duo, a jak z maszyną wieloprocesorową? Czy wykorzystywałby tylko jeden rdzeń/procesor?

A co z RAM'em? Nie zwariuje podczas współbieżnego dostępu?? W maszynach jednoprocesorowych problemu nie ma, ale tutaj, kiedy nie procesy wykonują się rzeczywiście w tym samym czasie...

Re: Technologie Intela

: 2008-06-25, 18:58
autor: magnusek
Procesor dwurdzeniowy jest widziany jako dwa oddzielne procesory czyli np posiadając jakiegoś Intela w technologi HT system wyświetla cpu0 i cpu1 (oczywiście jeżeli kernel jest SMP). W przypadku gdy nie masz kernel-a obsługującego SMP to system widzi tylko jeden procesor.
Co do ram-u to nie ma problemu, nie wariuje :)

Re: Technologie Intela

: 2008-06-25, 19:07
autor: Nod
Ekspertem nie jestem, ale u mnie i większa liczba RAMu (> 4GB) i większa liczba procesorów nie sprawia żadnego problemu (plus to, że posiadają HT). Wszystko działa bezbłędnie i wydajnie także nie wydaje mi się aby były jakieś wielki braki we wsparciu. Wiadomo, że zawsze może być lepiej, ale nie powiedziałbym, iż istnieją jakieś poważne braki ;)

Re: Technologie Intela

: 2008-06-26, 10:07
autor: 602tryliardy
Dziękuję wszystkim za pomoc, zwłaszcza largo3 i magnuskowi.

Co do RAM'u, to wyszperałem na stronach intela schemat dwurdzeniowego procka i tam jest narysowane, że dwa rdzenie są połączone do jednego cache'a. (Advanced Intel Cache, czy coś takiego) W każdym razie, wnioskuję z tego, że ten cache powinien być w miarę sprytny i jak dostanie dwa żądania tej samej komórki pamięci na raz, to powinien sprowadzić ją do siebie i dopiero potem udostępnić rdzeniom. Ale w każdym razie, skoro mówicie, że wszystko działa, to OK :-)