Praca inżynierska

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Praca inżynierska

Post autor: Outlaw »

Czas powoli zacząć myśleć o swojej pracy inżynierskiej no i tu mam spory dylemat, bo nie wiem w jakim kierunku iść i na jaki temat pisać. Interesują mnie sieci (uczęszczam na CCNA) i z tym chciałbym związać swoją prace nie tylko inżynierską ale i profil zawodu. Myślałem coś o bezpieczeństwie serwerów, firewall, wykorzystanie linuksa w sieci? Coś w ten deseń. Macie może jakieś gotowe tematu już sformułowane, albo jakieś pomysły które pasowały by do tego co pisałem wyżej.

Tylko nie pisze mi rzeczy w stylu "po co cytować google itp.", bo to już napisał dozzi na usnecie, ale zadajcie sobie pytanie co wasza praca inżynierska wniosła do informatyki? W 99% wasze prace ameryki nie odkryły :)
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Praca inżynierska

Post autor: ondreyos »

kumpel w poznanskiej szkole - WSKIZ (ponoc jedna z lepszych prywatnych szkol w polsce, niezla informe maja) pisal o stworzeniu porzadnego filrewalla w oparciu o iptalbes. niby temat trywialny, ale on to dopiescil w kazdym szczegole, dodatkowo jeszcze podal rozne warianty - firma, siec osiedlowa, wersje dla kilkunastu, kilkuset i dla tysiecy komputerow. zasadniczo kilkadziesiat stron samej kwintesencji firewalla ;) poza tym koles jest naprawde super fachowcem - administruje kilkunastoma sieciami, przynajmniej jedna ma jakies 2 tys. uzytkownikow. bawil sie miedzy innymi w stawianie BGP i inne rzeczy, o jakich zwykly smiertelnik nie ma bladego pojecia. a studia robi typowo dla papierka - niczego nowego sie tam nie dowiedzial :D
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Praca inżynierska

Post autor: Outlaw »

Też pracuje w branży sieciowej, ale niestety nie na takim poziomie jak Twój kolega :) Myślałem o podobnym temacie, napisania firewalla dla sieci, coś w rodzaju intruxa, tylko że php u mnie leży więc ciężko mogłoby być, ale przynajmniej czegoś bym się nauczył :) Tylko w takiej sytuacji dużo tematów trzeba poruszyć jak np routing na kilka łącz podział na usługi albo na użytkowników no i iptables o którym można napisać osobną prace.
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Praca inżynierska

Post autor: ondreyos »

dobra, a powiedz mi - jaki jest cel pisania tej pracy? tylko szczerze - czy chodzi tak, jak w wypadku mojego znajomego o "miecie" papierka? czy o to, zeby przy okazji pisania pracy zrobic cos, co ci sie przyda w zyciu/robocie? a moze chcesz stawiajac sobie ambitne zadania czegos sie nauczyc (przykladowo - wspomniane php)?

jesli wybierzesz opcje druga (wzglednie trzecia) to ja bym polecil cos, co sam bym zrobil (moze nawet kiedys bede robil, gdy/jesli wybiore sie na studia) w ramach swojego licencjatu (ewentualnie magisterki - chociaz to chyba powinna byc bardziej praca teoertyczna). mianowicie chodzi mi o napisanie skryptu do zarzadzania komputerem przez WWW. cos w stylu LMS'a, ale nie do konca. ten ostatni jest przeznaczony stricte do sieci, podzialu lacza itp., a ja splodzilem i w kilku firmach, ktore obsluguje uzywam skryptu wlasnej producji. posiada on np. takie opcje, jak robienie backupow, nagrywanie ich na CD itp. do tego w kazdej firmie pojawiaja sie inne okolicznosci, ktore powoduja pewne modyfikacje ;)

uwierz mi - zrobienie czegos takiego po pierwsze znacznie podniesie twoje umiejetnosci (chociazby wlasnie wspomniane juz PHP), a po drugie - jesli sie do tego przylozysz, to i bedziesz mial super napisana prace i fajne narzedzie, ktore ci sie pozniej prawdopodobnie przyda. jedyny minus jaki w tym widze, to ze nie dotyczy to spraw stricte sieciowych... tyle ze pisanie drugiego LMS'a raczej mija sie z celem.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Praca inżynierska

Post autor: mina86 »

Tylko czegoś takiego to nie pisz w PHP. PHP jest generalnie kiepsko skalowalny -- nie nadaje się na poważniejsze strony WWW. Osobiście bym takie coś rzeźnił pewnie w Perlu (i Masonie), ale pewnie równie dobrze nada się Python (dopisek) albo Ruby, choć z tymi dwoma nigdy nie miałem styczności.
Ostatnio zmieniony 2008-10-26, 22:04 przez mina86, łącznie zmieniany 1 raz.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
snaj
Moderator w st. spocz.
Posty: 1608
Rejestracja: 2004-10-10, 16:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Praca inżynierska

Post autor: snaj »

ruby, ruby, ruby :twisted:
*
[color=blue]Sieci[/color]/[color=green]Serwery[/color]/[color=red]Security[/color] - Freelancer
*
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Praca inżynierska

Post autor: Outlaw »

No tak, ale takie rzeźbienie czym o czym nie ma się pojęcia to może być ciężki pomysł.

snaj, Ty jesteś sieciowcem, więc może doradzisz na jaki temat można pisać z sieci w powiązaniu z linuksem?
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Praca inżynierska

Post autor: Pajaczek »

Nie no... proszę. Widziałem peany pochwalne nt. rubyego, ale w nich samych było tyle błędów i niejednoznaczności, że... osobiście wolałbym omijać z daleka. Wiem wiem... sam nie pisałem w tym języku.
ODPOWIEDZ