Pytanie w sprawie dysku

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Pytanie w sprawie dysku

Post autor: Outlaw »

Włożyłem mój dysk na serwerze w styropian aby nie hałasował i mam pytanie czy mu się nic nie stanie? Dysk "stoi w poziomie" otworem na kable do góry więc ewetualne ciepło chyba będzie się ulatniać. Co wy na to?
Awatar użytkownika
ahes
Użytkownik
Posty: 1047
Rejestracja: 2004-05-28, 10:44
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: ahes »

odpada, ugotujesz dysk.
mozesz przerobic obudowe i oblozyc korkiem, ale wtedypotrzebna jest dodatkowa wentylacja, mozesz zastosowac wentylatory o duzych srednicach, wolnoobrotowe.
[b][url=http://rootnode.net]rootnode.net[/url] :: Konta shellowe z piekła[/b]
Awatar użytkownika
gaia
Użytkownik
Posty: 598
Rejestracja: 2004-06-12, 10:10
Lokalizacja: rhea
Kontakt:

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: gaia »

Outlaw: nie kombinuj - stracisz tylko drugi dysk... U mnie wygląda to tak że wyłożyłam drzwiczki pawlacza gąbką... chałas rzeczywiście mniejszy ale temperatura wysoka... za to sprzęt jest wiekowy, jakby coś padło znajdę drugi... więc mi nie zależy... ale bezpośrednio w styropian- bałabym się... Pozdrawiam
[...] her perfume smells like burning leaves... everyday is Halloween [...]
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: Sad Mephisto »

Niektóre dyski same w sobie są ciche, ale strasznie wibrują. Drgania przenoszą się na obudowę, która zachowuje się jak pudło rezonansowe -- no i zamiast komputera mamy gitarę albo wiolonczelę.

Miałem kiedyś tego typu problem. Rozwiązanie okazało się dość proste. Podwiesiłem dysk na sznureczkach.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: Outlaw »

No ale chyba stare dyski się tak mocno nie grzeją?? Jest to barracuda II 20GB 7200 Kumpel też ta ma i nic mu się nie dzieje
Awatar użytkownika
cherry
Moderator w st. spocz.
Posty: 1160
Rejestracja: 2004-06-15, 09:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: cherry »

Stary 7200 pewnie grzeje się bardziej niż nowy 7200 obrotów na minutę
Cльaцквaрэ Линукс цypэнт
[url]http://www.pajacyk.pl/[/url]
[url]http://www.polskieserce.pl/[/url]
apn
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 2004-05-23, 02:58

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: apn »

Stary dysk? Nie prawda, grzej± siê wszystkie. Najbardziej jak dot±d ognisty by³ mój Seagate 44 MB... Stare procesory siê nie grza³y tak bardzo, stare inne chipsety... ale w dystku twardym grzeje siê g³ównie "¶mig³o", któro by³o, jest i bêdzie.
Awatar użytkownika
player4
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 2004-09-25, 09:18
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: player4 »

1. somehow oblozenie obudowy korkiem, czy innym dielektrykiem, przypomina mi duuzy kondensator :lol: ale czemu nie wiem ;)
2. dysk na sznureczkach? jestem ciekaw czy nie 'wibruje' jeszcze bardziej?... sad nie dociazales go niczym? ~~ juz sobie wyobrazam jak by sie mozna bylo bawic: bujasz obudowa przez chwile :lol: :lol: :lol: a potem slyszysz jak sie dysk obija o scianki :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (niemal poryczalem sie ze smiechu :D all positiv)
3. jesli chodzi o tlumienie wibracji to juz chyba lepiej byloby polozyc dysk poziomo, a pod niego ten styropian (moze szmate/recznik/kocyk?)...
4. ja pamietam ze barakudy strasznie sie grzaly... ale nigdy sam nie mialem ^^
ad 2: :mega-lol:
killall SIGQUITF00LIN player4*
"Broken windows cure my ills and make me feel alright..." - The Offspring
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: Outlaw »

To nie jest śmieszne player :> Każdy radzi sobie na swój sposób. A czy sznurek przewodzi drgania? No moim zdaniem nie, więc chyba o to chodzi. Sposób jest skuteczny więc czemu się czepiasz :x :x :x :x Nie widziałeś jak to jest wykonane, a śmiejesz się. Może gdybyś zobaczył też być sobie takie coś zrobił 8) 8) 8)
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: Sad Mephisto »

Nie, dysk nie obijał się o obudowę, bo komputer takowej nie posiadał. Sorry - zapomniałem dodać. ;)
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
player4
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 2004-09-25, 09:18
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: player4 »

Outlaw co ty taki wqrzony? Dzizes!
Wyobrazilem sobie dysk w roli pralki automatycznej, zawieszonej na sznurku :lol: oczywiscie przesadzilem, bo dysk przeciez sie nie trzesie tak bardzo jak jakas stara pralka, ale co by bylo gdyby? ~~
Nie pracujesz na kompie kilka godzin, pokoj sie wietrzy, dysk na sznurkach (kazdy sznurek w rogu?) powiewa na wietrze :P wlaczasz kompa i tu zaraz hdd zaczyna sie bujac jak oszalaly :D
i przy TEJ wizji spadlem z krzesla
A tak btw to nie sadzisz ze takie porady typu: zawies dysk na sznurku; owin go w folie z babelkami; wloz w obudowe korek (jako material, nie zatyczka szampana ;) ) sa zdeczka zabawne?
killall SIGQUITF00LIN player4*
"Broken windows cure my ills and make me feel alright..." - The Offspring
Awatar użytkownika
cherry
Moderator w st. spocz.
Posty: 1160
Rejestracja: 2004-06-15, 09:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: cherry »

Swego czasu widziałem fajny pomysł zalania szczelnej obudowy odpowiednim płynem: nieprzewodzącym prądu, o bardzo dobrych właściwościach termicznych. Niestety na razie koszt takiego chłodzenia jest dosyć wysoki (nie pamiętam dokadnie, ale parę milionów euro to było)
Cльaцквaрэ Линукс цypэнт
[url]http://www.pajacyk.pl/[/url]
[url]http://www.polskieserce.pl/[/url]
Awatar użytkownika
Minder
Użytkownik
Posty: 540
Rejestracja: 2004-08-08, 15:12
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: Minder »

Wątek zaczyna mi przypominać inny na którymś forum (Argon był uprzejmy podać link do niego). Zaczęło się od zepsutej dyskietki :P Teraz jest ponad 60 stron.

Podkładanie szmatki pod dysk jest sposobem sprawdzonym jeśli chodzi o tłumienie wibracji dysku. Wiem, bo widziałem na własne oczy i słyszałem na uszy :) Lepiej sprawdza się tylko podłożenie pod każdy z rogów małej styropianowej kostki.

Jako fizyk nie mogę przejść obojętnie obok kilku kwestii:
Outlaw pisze:Dysk "stoi w poziomie" otworem na kable do góry więc ewetualne ciepło chyba będzie się ulatniać.
Ciepło się nie ulatnia. Może być odprowadzane, może przepływać. Zapewne chodziło o wydostawanie się ciepłego powietrza. Poza tym styropianowa kołderka jest najlepszą drogą do uśmiercenia dysku. Jeśli chcesz go czymś obkładać, to upewnij się, że to coś jest dobrym przewodnikiem ciepła. Styropian pod tym względem jest izolatorem. Podejrzewam, że nie wsadziłbyś go pomiędzy procesor, a radiator? :wink:
player4 pisze:dysk na sznureczkach? jestem ciekaw czy nie 'wibruje' jeszcze bardziej? (...) Wyobrazilem sobie dysk w roli pralki automatycznej, zawieszonej na sznurku
To z pralką dobre. Uśmiałem się :lol:
Jest jednak przynajmniej jedna rzecz, która różni pralkę od dysku twardego :wink: Pralka nie jest wyważona - śrdek ciężkości bębna nie znajduje się na osi obrotu - i stąd wibracje. Dyski natomiast zazwyczaj są dość dobrze wyważone (poza Samsungami, tfu, psia ich mać :evil: ).
Sznureczki natomiast mogą bardzo dobrze tłumić drgania, choć "puszkofon" może twierdzić inaczej :wink:
[url=http://Polish-30642126344.SpamPoison.com][img]http://pics2.inxhost.com/images/sticker.gif[/img][/url] [url=http://www.bykom-stop.avx.pl][img]http://www.bykom-stop.avx.pl/bannery/80x15.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
PaST
Użytkownik
Posty: 521
Rejestracja: 2004-09-09, 20:19
Lokalizacja: Siedlce

Re: Pytanie w sprawie dysku

Post autor: PaST »

:lol: :lol: nie potrafię sobie wyobrazic dysku na sznureczkach
Wpada do Ciebie policja, że niby masz piracki soft i mówią, że Ci dysk rekwirują. Zaglądają pod obudowę i widzą tylko te sznureczki i dyndające (w ich mniemaniu coś). Pytają : co to ??
Odpowiedź: A tak se kompa stunowałem, bo mi się dysk popsuł i stoi tylko takie pudło, to se powiesiłem coś w środku, żeby ładnie wyglądało : :wink:
"Lepiej być ambitnym, a nie tylko tak sądzić" @ NumerRaz
ODPOWIEDZ