Przyjmę złom

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Przyjmę złom

Post autor: Outlaw »

Witam, chciałbym sobie postawić małego laba gdzie mógłbym ćwiczyć warianty na certyfikat CCNA i w przyszłości może CCSA a nawet może CCNP :) potrzebowałbym jakieś dwa komputerki żeby postawić sobie quagge lub dynamipsa. Oczywiście wszystko na linuksie rzecz jasna, więc symagać specjalnych nie ma poza RAMem z racji tego że będą na tym symulatory i troche pamięci pożerają.

Może ma ktoś jakieś stare maszynki w koncie pokroju jakiś duronów, celeronów itp. Wszelkie kości ramu w tym wypadku też są mile widziane :)

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc, no i oczywiście jestem słony jakiś grosz rzucić za sprzęt, ale wiadomo że studenci tego grosza za wiele nie mają. A przy okazji wy pozbędziecie się zalegającego złomu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Grucha
Administrator
Posty: 1681
Rejestracja: 2004-05-21, 14:24
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Przyjmę złom

Post autor: Grucha »

A może kilka wirtualny maszyn by starczyło ?
"Touch my car and i will touch your girl"
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Przyjmę złom

Post autor: Outlaw »

Ale te maszyny na jakimś sprzęcie trzeba postawić :) właśnie chciałem na jednym takim takim sprzęci postawić 4-5 maszyn z quaggą ;)
Awatar użytkownika
bzyk
Moderator w st. spocz.
Posty: 991
Rejestracja: 2004-06-05, 06:32
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: Przyjmę złom

Post autor: bzyk »

Ale quagga to nie cisco... Nie lepiej Ci postawić jakiegoś windowsa i pobawić się Boson NetSim'em?
http://www.boson.com/AboutNetSim.html
In /dev/null no one can hear you scream.
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Przyjmę złom

Post autor: Outlaw »

quagga nie, ale myślałem bardziej o dynamipsie z IOSami.

A ten boston to jest chyba płatny? a jakieś innej wersji nie znalazłem ;/
Awatar użytkownika
bzyk
Moderator w st. spocz.
Posty: 991
Rejestracja: 2004-06-05, 06:32
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: Przyjmę złom

Post autor: bzyk »

Tak, boson jest płatny. Oczywiście istnieją wersje "alternatywne", ale nie będe tutaj o nich pisał, bo nie wypada... Niemniej program jest bardzo fajny, i jeśli nie masz dostępu do prawdziwych cisco, to w Bosonie możesz poczuć jak się na cisco pracuje.
In /dev/null no one can hear you scream.
b4rtus
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2005-07-07, 13:44
Lokalizacja: wieś :)

Re: Przyjmę złom

Post autor: b4rtus »

Outlaw pisze:quagga nie, ale myślałem bardziej o dynamipsie z IOSami.

A ten boston to jest chyba płatny? a jakieś innej wersji nie znalazłem ;/
A licencje na IOSy do dynamipsa to myślisz, że są darmowe?:P
A start-up engineer is someone who solves a problem you didn't know you had, in a way you don't understand. :devil2:
Awatar użytkownika
keddie
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 2004-10-23, 11:07

Re: Przyjmę złom

Post autor: keddie »

Do CCNA w zupełności wystarczy Packet Tracer (aktualnie 5.1), dostępny za darmo na stronach CISCO (chociaż chyba tylko dla kursantów CCNA).

Może nie odzwierciedla wszystkich możliwości sprzętu (mnie np. brakowało redystrybucji tras ale miałem starszą wersję, może to już działa), ale 99% zagadnień z CCNA da się w nim zasymulować.
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Przyjmę złom

Post autor: Outlaw »

keddie, nie chciałbym kończyć edukacji na poziomie CCNA, bo jak już dozzie mówił to z CCNA zrobił się papierek który prawie każdy ma.

Planuje dalszą edukacje w tym kierunku więc powoli chciałbym zbudować sobie pole do eksperymentów :)
Awatar użytkownika
keddie
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 2004-10-23, 11:07

Re: Przyjmę złom

Post autor: keddie »

Niby racja, skoro chcesz siedzieć w sieciach to dobrze jest kontynuować tą ścieżkę.
Jednak uważam, że póki co, do podstaw, spokojnie wystarczy Ci prosty symulator.
Jeżeli będziesz w tym dalej siedział prędzej czy później trafisz na prawdziwe urządzenia w pracy.
Ja póki co kończę CCNA od maja ;) - nie mam na to czasu, a sieciami już co raz mniej się zajmuję.
Bez praktyki (takiej "praktycznej" ;) ) nie ma sensu kopać się CCNP itd. bo sama sucha wiedza niewiele daje.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wojtekor
Użytkownik
Posty: 434
Rejestracja: 2007-08-24, 00:28
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Re: Przyjmę złom

Post autor: wojtekor »

Outlaw, dwa miesiace temu z lekkim hakiem jakbys dal to ogloszenie... ech, przed przeprowadzka oddalem 4pc i jednego lapka do miejscowej podstawowki.... stare to sprzety byly ale spelnialyby Twoje potrzeby
linux registered user # 447967
linux registered machine # 354787
Awatar użytkownika
oSA
Użytkownik
Posty: 365
Rejestracja: 2005-04-16, 00:58
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Przyjmę złom

Post autor: oSA »

Ja mam gdzieś 2 x Pentium 90 i 64 RAMu. Do tego dysk 1GB na SCSI i CD-ROM także na SCSI. Zobaczę czy to działa. Może by Ci się przydało ;)
Wszystko na temat dostępu do internetu przez sieci komórkowe (HSDPA, EDGE, GPRS) oraz WiFi, WiMax, CDMA [url=http://www.bez-kabli.pl/]Bez-kabli.pl[/url]
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Przyjmę złom

Post autor: Outlaw »

oSA, dzięki za chęci, ale chyba kilka sesji symulatora nie pójdzie na takim sprzęcie ;/
ODPOWIEDZ