Jaki Linux dla początkującego urzytkownika.

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

kazek3018
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 2006-12-10, 14:27

Jaki Linux dla początkującego urzytkownika.

Post autor: kazek3018 »

Cześć.

Kupiłem laptopa kuzynce i zastanawiam się czy można tam wgrać Linuksa?
Kuzynka jest kompletnie zielona z komputerów i nie będzie grać w gry. Niestety ja zaczynałem od Slacka (2-3 tygodnie była Mandriva gdzieś pomiędzy różnymi numerami Slacka) i znam tylko ten system. Poczytałem trochę o Ubuntu i zainstalowałem Kubuntu. Powiem tylko, że straszna porażka, a nawiasem mówiąc to jego zachowanie to sprawka KDE 4.1 czy go tak developerzy ustawili (nie wiem bo KDE 4.x nawet na oczy jeszcze nie widziałem).

Pytanie za 10 punktów. Można zainstalować na tym kompie Linuksa? Nie chcę mieć potem dodatkowej pracy jak kupi drukarkę czy jakiś aparat fotograficzny.
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Jaki Linux dla początkującego urzytkownika.

Post autor: largo3 »

Nie.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
emeselv
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 2008-11-11, 16:31

Re: Jaki Linux dla początkującego urzytkownika.

Post autor: emeselv »

Ja od siebie zaproponuję opensuse. Dzisiaj wyszła nowa stabilna wersja.
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Jaki Linux dla początkującego urzytkownika.

Post autor: Outlaw »

użytkownika
Poza tym to może lepiej zainstaluje jej jedyny słuszny system i problemu nie będzie i dla Ciebie i dla niej?
Awatar użytkownika
krzychoo89
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 2006-08-30, 11:03

Re: Jaki Linux dla początkującego urzytkownika.

Post autor: krzychoo89 »

Najlepiej zainstaluj jej freebsd - mysle ze doceni Twoj trud zwiazany z konfiguracja, systemy bezpieczenstwa, oraz konfigurowalnosc systemu. Najlepiej nie instaluj kde, bo jak sam napisales nie wychodzi to na dobre, konsola jej wystarczy. Sama sobie skonfiguruje i skompiluje kernela do wlasnych potrzeb, przy nowym sprzecie nie bedzie Ci zawracala glowy instalacja, sama sobie wkompiluje w jadro odpowiednie moduly.
[ironia off] :)

Widzialem juz sporo tego typu tematow, odpowiem 1 zdaniem:

"Nie probuj uszczesliwiac ludzi na sile, bo narobisz sobie kłopotów"...albo dla wtajemniczonych "Nie próbuj uczyć świni śpiewu. Stracisz swój czas, a i świnię zdenerwujesz"

Moze zastanow sie czy kolezance ten ubuntu odpowiada, bo napisales tak jakby tobie sie nie podobal ;] Jesli nie to 'szkoda sensu'...

Ostatnio korzystam na codzien z ubuntu, bo padla mi zaszyfrowana partycja ze slackiem i nie wyobrazam sobie nic prostszego niz ubuntu. Jak zainstalujesz xp to bedzie zawracala glowe wszystkim, a jak linuksa to tylko Tobie ;]

pozdrawiam
It’s not a bug, it’s a feature ;)
Awatar użytkownika
marthinuz
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2008-10-10, 13:59
Lokalizacja: The Orient
Kontakt:

Re: Jaki Linux dla początkującego urzytkownika.

Post autor: marthinuz »

krzychoo89 pisze:"Nie próbuj uczyć świni śpiewu. Stracisz swój czas, a i świnię zdenerwujesz"
Strasznie mi się to spodobało i moi 'koledzy' od windowsa takoż właśnie mi się jawią :mrgreen: Dziś już wiem, że nie powinienem ich do niczego przekonywać, tłumaczyć i uszczęśliwiać. I szczerze mówiąc - już nie mam ochoty, bo do nich nic nie dociera.

Jeśli jest to stosunkowo nowy laptop, to myślę, że Ubuntu 8.10 dobrze się sprawdzi. Testowałem i nie było żadnych problemów, prawie wszystko działa out of the box. Daleko mu do Slacka, no ale zawsze to jakieś wyjście.
[size=59]/slækwɛər luzər/[/size]
kazek3018
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 2006-12-10, 14:27

Re: Jaki Linux dla początkującego urzytkownika.

Post autor: kazek3018 »

Linux to nie jest żadna perła a tylko jeden z wielu systemów operacyjnych.

Wyszedłem z założenia, że skoro każdy uczy się windowsa i tylko dlatego jest on łatwy, to może zainstaluje jej jakiegoś Linuksa. Czytałem raz artykuł, który napisała jakaś dziewczyna i zachwalała w nim Linuksa, napisała też, że nie mała styczności za dużo z windowsem i nie ma mieć takiej potrzeby. Więc czemu nie, dużo dobrego pisze się o Ubuntu a skoro się ma uczyć to niech uczy się jednego. No i najważniejsze, Linuks nie wymaga częstego przeinstalowywania. Niestety rzeczywistość Kubuntu daleka jest od piękna, owszem zainstalował się, nawet uruchomił się w natywnej rozdzielczości sam (czego Slack raczej nie zrobi) ale potem było już tylko źle. Najbardziej mnie zdenerwował jak po zainstalowaniu rekomendowanych sterowników, ustawienia ekranu na auto i zainstalowaniu Firefoxa (oczywiście nie było go w standardzie) z automatu nie był w stanie wyświetlić poprawnie zakładek w tej przeglądarce. Problem w tym, że sprzęt nowy XP nawet nie wykrywa poprawnie 4GB ram-u a do visty mam wewnętrzną awersję. Zainstalowałbym Slackware i ustawił bym to z głową, problem zaczyna się gdy pojedzie i tam gdzie mieszka weźmie sobie internet, jeżeli dostanie modem z wyjściem RJ54 to ok, jeżeli USB to na Slacku masakra (przynajmniej dla zielonego).
Niestety skłaniam się do stwierdzenia, że Linux nie jest raczej dla początkującego użytkownika (a takie opinie można o niektórych dystrybucjach przeczytać w internecie).
Więc pytanie było do tych, którzy znają wiele dystrybucji.

PS.
Zadam teraz może lamerskie pytanie. Czy to KDE które widziałem w Kubuntu to jest to czego mogę sie w przyszłości spodziewać na Slackware?
Awatar użytkownika
wojtekor
Użytkownik
Posty: 434
Rejestracja: 2007-08-24, 00:28
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Re: Jaki Linux dla początkującego urzytkownika.

Post autor: wojtekor »

kazek3018, zainstaluj kde4 z testing slacka i zobaczysz ;) odp. TAK jest takie samo jak w kubuntu i kazdym innym distro...

ja uzywam i sobie chwale ale to kwestia gustu...

co do linuxa dla poczatkujacych... hmmm... nie ma czegos takiego, wsie distro typu *ubuntu, opensuse to albo deb'owy albo rpm'owy bajzel i 'auto rozwiazywanie zaleznosci' co skutkuje w przypadku uzytkownika laika destrukcja OS'a w czasie niemal szybszym niz statystyczne wykolejenie xp'eka czy innego Windowsa...
Slack natomiast moze i pieklo dla laika w konfiguracji ale trzeba nielada talentu by juz skonfigurowany system wywrocic...
Jak to mowia it's your call now...
Powiem tylko, ze ja juz dosc dawno przerzucilem [wtedy przymusem] moja luba na linuxa, zainstalowalem, skonfigurowalem etc i od tamtej pory slysze same pozytywane slowa, nawet tescia mojego a swojego ojca przekonala do przejscia na linuxa. Sama tez powtarza, ze linux jest bardziej intuicyjny niz windows i chyba po 2-3 miesiacach od zmiany przestala mnie pytac o cokolwiek [instalacja, konfiguracja etc] i wszystko robi sama... No chyba ze naprawde jest jakas zagwostka, to wtedy sie razem glowimy...

Oczywiscie nie nalezy nikogo uszczesliwiac na sile... Mozesz np. tak jak zrobilem w przypadku swojej siostry, zainstalowac jej i win i linuxa... Na poczatku mowila ze w zyciu, ze nie a po jakims czasie z ciekawosci zaczela explorowac linuxa i w efekcie przy nim zostala...
linux registered user # 447967
linux registered machine # 354787
mateczek
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 2008-03-25, 11:10
Lokalizacja: Człowiek bezdomny
Kontakt:

Re: Jaki Linux dla początkującego urzytkownika.

Post autor: mateczek »

nie ważne od jakiej dystrybucji się zaczyna i tak się kończy na Slackware :P
http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?t=10457
http://www.marek.serwisbram.pl/LINUX.php
http://www.marek.serwisbram.pl/Slackware-compal-FL90.php
ODPOWIEDZ