Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: xil »

webster pisze:xil, powiem Tobie, że troche głupoty Piszesz...

Oczywistym jest, że jak klient ma 200cali zakupionych to mu nie wyjadę z linuxem. W momencie kiedy od nowa projektuje obiekt linux wypadnie lepiej jak windows.
400 jednostek z mssql/windows. praktyczny brak linuksa w 400 jednostkach. umowy ramowe grube. uzaleznienie w pelni od msoft.
cos wiecej dodac?
aha, liczba userow: 400 x (50...1200). mowie o tysiacach, a nie o setkach.
Firma która chce zaoszczędzić nie zwróci uwagi na wygodę pracownika końcowego - i tak się przyzwyczai.
Nie rozmawiamy o sektorze prywatnym!!!
Jak pisałem wcześniej wychodzi (może już wyszła) ustawa o zakazie zakupowania komercyjnych rozwiązań w placówkach finansowanych w pełni z budżetu państwa.
Odnies swe stwierdzenie do UZP. Bajka.
W miejscu gdzie są przetwarzane dane osobowe masz obowiązek posiadać system antywirusowy niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego.
Daj mi na to paragraf.
Nie masz takiego wymogu.

Kod: Zaznacz cały

Jeśli zostało zainstalowane
oprogramowanie antywirusowe należy je wskazać. Ponadto trzeba okreś-
lić metody i częstotliwość aktualizacji definicji wirusów oraz osoby
odpowiedzialne za zarządzanie tym oprogramowaniem. Konieczne jest
przedstawienie procedur postępowania użytkowników na okoliczność
zidentyfikowania określonego typu zagrożeń. Użytkownik powinien
być poinformowany o wskazówkach postępowania, gdyby oprogramo-
wanie zabezpieczające wskazywało zaistnienie zagrożenia. Zdarza się,
że zamiast oprogramowania antywirusowego stosowane są inne meto-
dy ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem. Należy je również
wyraźnie opisać. Mogą do nich należeć, np. fizyczne odłączenie urzą-
dzeń umożliwiających odczyt danych z wymiennych nośników infor-
matycznych poszczególnych stacji komputerowych (np. odłączenie
stacji CD, stacji dyskietek itp.), a także wyznaczenie wydzielonego
stanowiska w sieci komputerowej do wymiany danych za pomocą no-
śników zewnętrznych.
Mam wrażenie, że coś liznąłeś, placówki publiczne i nic nie widzisz po za tym.
Prowokacja?
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: webster »

xil,
GIODO: https://edugiodo.giodo.gov.pl/file.php/ ... 06_05.html
pnkt2:

Kod: Zaznacz cały

(..)W przypadku dostępu do Internetu - podać wykaz zastosowanych środków ochrony, wykaz programów antywirusowych itp.;
http://odo.ug.edu.pl/odo5.html

Kod: Zaznacz cały

System informatyczny służący do przetwarzania danych osobowych zabezpiecza się, w szczególności 
przed:
	1) działaniem oprogramowania, którego celem jest uzyskanie nieuprawnionego dostępu do systemu 
	informatycznego;(..)
Poszukaj sobie w necie, albo zadzwoń do GIODO to się dowiesz...
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: Pajaczek »

webster, Nie chcę się czepiać, ale z zacytowanego fragmentu nie wynika konieczność stosowania antywirusów, a jedynie podania ich wykazu (jeżeli zostały zastosowane). Ale nie wiem, może się nie znam, ja tam sektorowi publicznemu w serwery nie zaglądam :twisted:
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: xil »

dokladnie procedura bezpieczenstwa nie wymaga stosowania antywirusa, a jesli jest stosowany, to ma byc wymieniona procedura postepowania na wypadek incydentu.

tak samo jest z IDS i innymi.

przyklad z zycia:
zamiast stosowac system powiadamiania o kradziezy, np. do infokiosku, mozna w procedurze napisac, ze kiosk dociazony bedzie dwutonowym odwaznikiem. i spelnia sie wymogi bezpieczenstwa, bo zeby wyniesc taki kiosk, trzeba podjechac podnosnikiem...

co do drugiego punktu, wskazanego przez Ciebie, to wystarczy, ze komputer bedzie fizycznie odseparowany od sieci oraz miec zablokowane porty wyjsciowe/sprzetowe, takie jak USB i spelniasz wymogi.

poza tym, co to za odpowiedz - poszukaj sobie w necie... albo zadzwon do GIODO??

przeczytaj swoje cytaty - one nie mowia - MA BYC ANTYWIIRUS...
wykaz moze zawierac wprost -brak systemu antywirusowego z uwagi na .... i tutaj sto powodow, dla ktorych go nie ma...

widze tez, ze zabraklo odniesienia do UZP w pewnej kwestii...
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: Pajaczek »

Bardzo mocno odchodzę od tematu, ale to się prosi, a to HydePark.
xil pisze:przyklad z zycia:
zamiast stosowac system powiadamiania o kradziezy, np. do infokiosku, mozna w procedurze napisac, ze kiosk dociazony bedzie dwutonowym odwaznikiem. i spelnia sie wymogi bezpieczenstwa, bo zeby wyniesc taki kiosk, trzeba podjechac podnosnikiem...
http://www.youtube.com/watch?v=mn01vbmJbTc
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: xil »

Pajaczek pisze:Bardzo mocno odchodzę od tematu, ale to się prosi, a to HydePark.
xil pisze:przyklad z zycia:
zamiast stosowac system powiadamiania o kradziezy, np. do infokiosku, mozna w procedurze napisac, ze kiosk dociazony bedzie dwutonowym odwaznikiem. i spelnia sie wymogi bezpieczenstwa, bo zeby wyniesc taki kiosk, trzeba podjechac podnosnikiem...
http://www.youtube.com/watch?v=mn01vbmJbTc
tym niejmniej, uwaga, procedury bezpieczenstwa zostaly spelnione.
haczyk, to nie najlepsze procedury, ale istniejace procedury. a te przykrywaja rekomendacje, zupelnie tak, jak jest wygodniej.
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: ondreyos »

tak troszkę wracając do tematu - webster wspomniał o tym, że IKEA działa na RedHat - zgadza się. Tak samo LeroyMerlin też ma aplikację do obsługi sprzdaży opatą na Linuksie (nie wiem, jaka dystrybucja, aplikacja wygląda na pisaną pod ich zamówienie). Możemy sobie teraz filozofować, co się bardziej opłaca, ale nie mamy pojęcia, ile wydali na wdrożenie, ile ich kosztuje bieżąca obsługa ani nie wiemy, jakimi kierowali się względami. Zakładając, że jest to aplikacja pisana na zamówienie - nie ma większej różnicy, czy to będzie Windows, czy Linux (z punktu widzenia użytkownika) - sadza się kasjera przed programem, mówi co ma wcisnąć itp. Ale tłumaczenie wspomnianej wcześniej pani Krysi z sekretariatu jak się używa takiego dziwnego czegoś do pisania pism, sprawdzania poczty itp jest moim zdaniem dość problematyczne. I są duże szanse, że to co oszczędzisz na licencjach, wydasz później na częstsze wizyty informatyka, bo coś nie chce działać. A dodatkowo, tutaj syn p. Krysi, który jest "hakierem" bo umie zainstalować Windowsa, za dużo nie pomoże.

A tak poza tematem - wspominaliście wyżej o zamówieniach publicznych itp. Mój dobry kumpel pracuje w ZUSie w dziale kontroli. M.in. ma służbowego laptopa. Kiedyś coś na nim robił i zobaczyłem, że ma wykupioną licencję na WinRAR'a. I o ile przenoszenie się z Windowsa na Linuksa jest dużym zadaniem (pomijając kwestię, czy sensownym i opłacalnym, czy nie), ale zainstalowanie darmowego 7zip'a nie jest żadnym problemem. Obsługa jest praktycznie identyczna, większy zakres obsługiwanych formatów, a do tego darmowy. Nie wiem, ile kosztuje licencja na WinRAR'a, pewnie przy zamówieniach idących w tysiące to kilka(naście) złotych. Ale jak się to kilkanaście złotych przemnoży przez kilkadziesiąt/kilkaset licencji na oddział, razy kilka oddziałów w większych miastach, plus po jednym w mniejszych, kilkanaście województw itp - mówimy już o dziesiątkach, jeśli nie setkach tysięcy, które zostały totalnie zmarnowane.
Awatar użytkownika
michas100
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 2009-06-23, 07:56
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: michas100 »

ekhemm nie zmarnowane... kupując licencje :arrow: pozwalasz firmie co zrobiła tego WinRARa żyć... Pozdrawiam
slackware student :-)
ObrazekObrazek
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: Pajaczek »

Dobrze, tylko dlaczego ja mam ze swoich składek pozwalać żyć firmie zagranicznej?? Zwłaszcza w sytuacji gdy jest tańsza (darmowa) alternatywa, oraz gdy wspomniany ZUS ma kosmiczne długi. Gdyby choć jeden z tych 2 czynników był inny, można by bardziej wyrozumiale podejść do tej kwestii.
Awatar użytkownika
Evilus
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2011-05-09, 20:21
Lokalizacja: Iłowa k. Żagania
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: Evilus »

Pajaczek, nic na to nie poradzimy. Dopóki biurokracja, wciskanie na siłę amerykańskiego "szajsu" i kosmiczne długi państwa będą istnieć w Polsce, to zapomnij, że urzędasy w ogóle będą brać pod uwagę Linuxa. O ile wiem, parę lat temu była głośna sprawa z Janosikiem (otwarta alternatywa dla Płatnika która działa na Linuksie) ale autor Janosika - Sergiusz Pawłowicz wygrał sprawę i na szczęście możemy przekazywać dokumenty do ZUSu z Linuksa :)
"People disagree with me. I just ignore them." – Linus Torvalds
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: ondreyos »

W wypadku Janosika przede wszystkim chore było to, że protokół komunikacji programu z serwerami ZUS nie był od początku jawny. Jeszcze jestem w stanie zrozumieć, że ograniczyli się do Windowsów - czy się to podoba, czy nie, to jest to najpopularniejszy system w chwili obecnej (chociaż inna sprawa, że w ten sposób de facto zmuszano przedsiębiorców do kupowania licencji MS). Nie mieli obowiązku wykonać portów płatnika na inne systemy. Ale blokowanie tego innym programistom to już przegięcie.
A tak swoją drogą - czy Płatnika dawało się uruchomić na Wine?
Awatar użytkownika
tymonek
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2011-12-30, 21:01
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: tymonek »

Windows jest prosty (nie mowie, że dobry), jest łatwy (nie mówie że bezpieczny) i wszedzie dostępny, wszystkie aplikacje na Windowsa są gotowe i instaluja się same, sprzet podłacza sie sam itp
Nie wiem dlaczego się dziwicie, ze ludzie na łatwizne idą. Na świecie tak to już jest...
Świat: olbrzymia myśl, która przyjęła kształt. mieszadło bębna
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: KLAPEK »

...ale dużo bardziej denerwujący ;p
Mała responsywność, długie pingi ;) po wybraniu aplikacji, brak info przy zwisach etc.
Kolega kupił nowego della i w win7 po pierwszym uśpieniu zwis, czarny ekran i koniec.
Nadal ma obrzydliwie poszarpane fonty (a to już win7, od czasów xp nic się nie zmieniło).
Kolega któlry na drugim lapku ma ubuntu (i głównie go używa) coraz częściej narzeka na win i chwali linuksa.
Już mnie poprosił (dzień po zakupie nowego lapka z win7) o instalację linuksa...:)
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Awatar użytkownika
Evilus
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2011-05-09, 20:21
Lokalizacja: Iłowa k. Żagania
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: Evilus »

@KLAPEK: Mialem podobnie. Tyle ze kolega chcial zachowac Windowsa (ofc wiadomo - gry, ale akurat mial takie gry ze pod Wine nie chodzily). A tak ogolnie to korzysta z Linucha.
"People disagree with me. I just ignore them." – Linus Torvalds
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdrada Linuksa na rzecz Windows przejawem rozsądku?

Post autor: webster »

††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
ODPOWIEDZ