Co daje wicd?

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

Co daje wicd?

Post autor: SaraniS »

Witam
Jak w temacie...
Do tej pory miałem połączenie skonfigurowane ręcznie (za pomocą MCEdit) i też łączyło mi się OK.
Jednak naczytałem się tylu pochwał o wicd, że postanowiłem go zainstalować.
Tak więc ściągnąłem i zainstalowałem sam wicd, poinstalowałem też wszystkie zależności (dla klienta głównie)...
Powyłączałem moje ręcznie powłączane usługi (wpa_supplicant, itp) po czym uruchomiłem wicd-client...
Wykrył mi ładnie mój AP (dziwne, jakby nie wykrył, skoro wszystko działało i bez niego), próbuję się połączyć i... wyskakuje okienko z informacją, że to połączenie jest szyfrowane (w domyśle - i on się nie podłączy)...
Przejrzałem konfigurację - nigdzie żadnej wzmianki na temat szyfrowania, ustawienia klucza, że już o ustawieniach najczęściej używanych połączeń nie wspomnę!
No, dobrze, stwierdziłem, że może nie umie sam sobie włączyć wpa_supplicanta, więc mu go włączyłem (jedno kliknięcie myszki na dotychczas używanym systrayowym interfejsie) - znów klikam "Połącz"... i znów dostaję ten sam ładny komunikat...
W tym momencie nerwy mnie wzięły i połączyłem się przez mój własnoręcznie oskryptowany interfejs KNemo - jeden klik i mam połączenie!
Więc po cho***rę mi ten wicd? Co on niby takiego umie, czego nie potrafi tandem wpa_supplicant + dhclient?

Pomijam tu oczywiście zarządzanie siecią kablową, choć obawiam się, że zawiódłby mnie w podobny sposób; a KNemo dla eth0 mam tak samo ładnie oskryptowane, jak dla wlan0 ;)

PS Nie chodzi mi to o "najeżdżanie" na wicd - raczej o dyskusję "jak go dobrze skonfigurować" a nawet "co on robi" - bo z tego co czytałem, ma on automagicznie przełączać połączenie z siecią zależnie od tego jaka jest dostępna - "tak jak w W***dows" ;)
Ostatnio zmieniony 2009-08-06, 12:31 przez SaraniS, łącznie zmieniany 1 raz.
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
Awatar użytkownika
swiftgeek
Użytkownik
Posty: 428
Rejestracja: 2006-10-28, 20:15
Lokalizacja: /root

Re: Co daje wicd?

Post autor: swiftgeek »

Nie mam odpalonego wicd ale tam jest przecież konfiguracja... ostatnio dodali nawet mój typ sieci - WPA-Enterprise tkip peap mschapv2 ;D
Co daje wicd? Pełna konfigurowalność... To że wcześniej napisałem skrypt do łączenia się z netem przez wpa_supplicant i wsadziłem gdzieś przed próbą połączenia ;] I działało!

Nie chce mis się odpalać ale są przyciski pod każdym znalezionym AP... wystarczy ten trójkącik czy co tam w temacie gtk masz :P

Od niedawna ma klienta w ncurses... nareszcie ^^

Jak masz nietypową sieć możesz spróbować napisać szablon połączenia... bo skrypt to dirty hack :P gdzieś w/etc/wicd/encryption/templates/ leży

Oj przełącza automatycznie... niezwykle ***irytująca funkcja pierwsza do wyłączenia ^^
Ostatnio zmieniony 2009-08-06, 12:45 przez swiftgeek, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

Re: Co daje wicd?

Post autor: SaraniS »

No to teraz jestem w domu :D
Szukałem czegoś większego, niż te trójkąciki ;)
No to może mi się on i przyda, choć podejrzewam, że w przypadku problemów z połączeniem i tak konsola powie mi więcej, niż on ;)
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
Awatar użytkownika
swiftgeek
Użytkownik
Posty: 428
Rejestracja: 2006-10-28, 20:15
Lokalizacja: /root

Re: Co daje wicd?

Post autor: swiftgeek »

Konsola powie zawsze więcej ;]
Polecam ntpdate dodać do po nawiązaniu połączenia ;)
Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

Re: Co daje wicd?

Post autor: SaraniS »

Dobra myśl; mam to wprawdzie w rc.local ale faktycznie w większości przypadków w momencie czytania tego skryptu jeszcze połączenie sieciowe nie jest chyba nawiązane?
A właśnie
Jak skonfigurować standardowe narzędzia (inet.d itp) do automatycznego łączenia się ze "znajomymi" AP (prekonfigurowanymi w wpa_supplicant.conf)?
Osobiście chętny jestem na takie automagiczne łączenie, ale równie chętny też jestem na okrojenie ilości programów ;)
Głównie chodzi mi o konfigurację odświeżającą połączenie po powrocie z hibernacji (80% wyłączeń linuksa u mnie to właśnie hibernacja, nie zamknięcie systemu) - wykrycie, jakie AP są dostępne w eterze, jeśli jest wśród nich jakiś zapisany w wpa_supplicant.conf, to automatyczne zalogowanie do niego oraz odświeżenie dzierżawy DHCP.
Próbowałem coś kombinować w okolicach rc.inetd, ale raczej średnio mi się udało, zresztą to chyba jest skrypt odpalany przy starcie tylko?
Tak, że póki co, miałem te skrypty (właściwie to pojedyncze polecenia) w KNemo - DHCP start i stop, podobnie WPA_supplicant start i stop - w większości przypadków połączenie uzyskiwałem przez 2-3 kliknięcia myszki - fajnie by było, jakby się dało w ogóle bez klikania, i najlepiej na poziomie startu/ budzenia systemu, a nie startu okien ;)
Tak ogólnie, to do tej pory mało się tym interesowałem, póki działało "z palca" to było ok, ale chyba się na starość wygodnicki robię :D I stąd moje pytania o tą automagizację ;)
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
Awatar użytkownika
swiftgeek
Użytkownik
Posty: 428
Rejestracja: 2006-10-28, 20:15
Lokalizacja: /root

Re: Co daje wicd?

Post autor: swiftgeek »

a wicd tego nie robi :> standardowe narzędzia... są dla standardowych sytuacji... i pewnie to co chcesz zrobić wyjdzie jak napisanie nowego wicd - bo to tak właśnie działa - wykorzystuje inne narzędzia :P no i pamiętaj że masz od niedawna możliwość zmiany backendu! jeśli działa to jest dużo szybciej :]
A kolejny powód ... skrypty w pythonie chyba działają szybciej i są potężniejsze niż te z basha :>

w wicd brakuje mi tylko profili na kabel... ale dobrze że współpracuje z metodą z palca ;D
Jaka karta wifi?
Ostatnio zmieniony 2009-08-06, 17:00 przez swiftgeek, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
marco70
Moderator
Posty: 1110
Rejestracja: 2006-10-26, 19:03
Lokalizacja: K...l
Kontakt:

Re: Co daje wicd?

Post autor: marco70 »

w wicd brakuje mi tylko profili na kabel...
wersja 1.6.1 i 2 to ma.
Ostatnio zmieniony 2009-08-06, 17:59 przez marco70, łącznie zmieniany 1 raz.
slackware64-15.0
Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

Re: Co daje wicd?

Post autor: SaraniS »

No właśnie to rozbicie w tym przypadku tak średnio mi się podoba...
Co do szybkości, to nie mam zdania, bardzo możliwe, że python jest szybszy od BASH-a, jednak chodzi też o ilość kodu a u mnie w skryptach było go naprawdę niewiele ;)
No, póki co, działa ;)
Kartę mam RTL8187B - do niedawna nieobsługiwaną natywnie (RTL wypuścił stery do wersji bez B, niekompatybilnej z moją), obecnie z wersji na wersję jądra działa coraz lepiej chyba... Choć do dziś ma "odpały" - potrafi ni stąd, ni zowąd się rozłączać i mimo prób, za nic nie umie się ponownie połączyć... Właśnie po kolejnym jej takim "pokazie" zainstalowałem tego wicd, choć nie wiem, czy on coś pomoże, bo skoro używa tego samego, co ja używałem...
Podejrzewam problem z szyfrowaniem; wcześniej, gdy miałem je wyłączone (kontrola dostępu na poziomie MAC adresów tylko) działała sprawnie. Sam router raczej wykluczam - po przełączeniu na Win jest OK - w ogóle po restarcie Linuksa (nie po przeładowaniu jej modułu (+wpa_supplicant)! to też sprawdziłem). Jak mi zaświruje znów, to stworzę nowy temat o tym; póki co, działa.
A swoją drogą to i tak jestem pozytywnie zaskoczony, że w ciągu roku od wyprodukowania laptopa działa mi pod Linuksem praktycznie 95%, albo i 98% nawet, jego wyposażenia - pewnie dlatego, że to budżetowa seria i nie ma w nim żadnych "wypasów" :D Aczkolwiek myślę teraz nad podpasieniem procesora, jest możliwość, że poleci mi Core 2 Duo, i RAM-u : )
marco70 - wicd mam standard z slacka 12.2 (wersja 1.5.6), więc też nie będę miał w nim profili kablowych (ale kto dziś jeszcze kabla używa :D )
Ostatnio zmieniony 2009-08-06, 23:59 przez SaraniS, łącznie zmieniany 1 raz.
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
Awatar użytkownika
swiftgeek
Użytkownik
Posty: 428
Rejestracja: 2006-10-28, 20:15
Lokalizacja: /root

Re: Co daje wicd?

Post autor: swiftgeek »

1.6.x ma poprawki związane z szyfrowaniem... np mój tkip działa
w 1.5.x nie dało się połączyć nawet z poprawnym szablonem (a praktycznie konfiguracją wpa_supplicant)
Jak karta jest natywnie koniecznie spróbuj bardziej bezpośredniego backendu

Do kabla nikt mi się nie włamie z powietrza... no i lepiej wpływa na fragi w quake :P
Ostatnio zmieniony 2009-08-07, 09:59 przez swiftgeek, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

Re: Co daje wicd?

Post autor: SaraniS »

A jakie są zależności wicd wersji 1.6.2 z currenta, żeby ją uruchomić pod 12.2?
Zainstalowałem, ale jeszcze jakichś pythońskich modułów jej chyba brakuje :(

Kod: Zaznacz cały

root@zubrzyk:~# wicd
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/lib/wicd/wicd-daemon.py", line 58, in <module>
    from wicd.logfile import ManagedStdio
ImportError: No module named logfile
(Zaktualizowany tylko pkgtools do wersji 13, doinstalowany xz z currenta, no i zaktualizowany wicd do 1.6.2 z currenta)[/code]
swiftgeek pisze:1.6.x ma poprawki związane z szyfrowaniem... np mój tkip działa
wicd czy wpa_supplicant (w currencie, bo skoro mowa o wersji 1.6 to domyślam się, że w current)?
Ostatnio zmieniony 2009-08-08, 13:04 przez SaraniS, łącznie zmieniany 2 razy.
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
ODPOWIEDZ