TIFF - rodzaje kompresji?

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

TIFF - rodzaje kompresji?

Post autor: addos »

Mam do zeskanowania trochę zdjęć, które dosyć szybko muszę oddać.
Ponieważ chciałem zachować je w jak najlepszej jakości, więc zdecydowałem się na format TIFF.

W związku z tym mam pytanie dotyczące rodzaju kompresji jakie mogę wybrać w programie xsane:

Kod: Zaznacz cały

1. bez kompresji
2. kompresja JPEG DCT
3. "pack bits"
4. deflacja
Zrobiłem próby tzn. zapisałem w JPG oraz z każdym możliwym rodzajem w/w kompresji TIFF i zdziwiłem się.
Do tej pory myślałem, że TIFF względem JPG będzie miał lepszą jakość i będzie kilkadziesiąt razy większy od niego. A tu wyszło mi, że JPG ma 1.7MB a reszta TIFFów ma od 33MB do 44MB w zależności od w/w kompresji. Nie widzę żadnej ale to żadnej różnicy (nawet na sporym powiększeniu) a wielkość pliku 1.7MB względem 44MB jest kolosalna. Czy ja coś źle robię czy xsane jest do kitu?

I jeszcze pytanko dodatkowe: jak zapisywać w TIFF 16bit zamiast 8bit. Przeszukałem wszystkie opcje w xsane i nie mam możliwości wyboru 16 vs 8. Jest tylko osobne ustawienie dla rodzajów kompresji TIFF, czyli jakiego algorytmu ma używać dla 16bit a jakiego dla 8bit. .Samego trybu 16 lub 8 nie mogę przełączać.

Bardzo proszę o wskazówki. Jak pisałem mam mało czasu na zeskanowanie tego a później zdjęć mogę ponownie nie dostać (stare zdjęcia z mojej okolicy sprzed kilkudziesięciu lat - takie moje hobby :)
Awatar użytkownika
roanoke
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 2006-07-22, 09:31

Re: TIFF - rodzaje kompresji?

Post autor: roanoke »

jak nie widać różnicy to po co przepłacać ;)
bo TIFF to kompresja bezstratna, a JPEG to kompresja stratna, dlatego takie różnice
jak to gdzieś przeczytałem: ludzkie oko może rozróżnić mniej niż 16.8 mln kolorów, JPEG 8bit daje 16.8 mln kolorów, a TIFF 16bit daje 281 bilionów kolorów, więc dlatego różnicy nie widzisz.
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: TIFF - rodzaje kompresji?

Post autor: sp7foy »

roanoke pisze:ludzkie oko może rozróżnić mniej niż 16.8 mln kolorów
Oko to jedno, ale co taką ilość wyświetli?
addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Re: TIFF - rodzaje kompresji?

Post autor: addos »

Rozumiem, ale... czy jest w ogóle sens w takim razie używać TIFF? Kiedy można skorzystać z tego co on daje?

PS. Dopiero teraz zauważyłem, że obrazki po zeskanowaniu maja lekko inne proporcje niż fotografie: fotografie są lekko panoramiczne a skany w komputerze prawie kwadratowe.
Nie jest to duża różnica - raczej nieznaczna i do zauważenia tylko przy zbliżeniu fotografii do monitora.

Co źle robię? Czy to jest związane z inną odległością pion/poziom pomiędzy pikselami w monitorze?
Awatar użytkownika
roanoke
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 2006-07-22, 09:31

Re: TIFF - rodzaje kompresji?

Post autor: roanoke »

tu jest wszystko
http://digitalmemoriesonline.net/scan/o ... s_tiff.htm

a z tym, że masz TIF 8bit a nie 16bit to może być, że oprogramowanie nie obsługuje więcej, albo skaner nie ma aż tak potężnego sensora/przetwornika i obcina wyjście do 8bitów

//edit
mając np. sensor z dynamiką 1000:1 potrzebujesz przetwornik A/C przynajmniej 10bitowy (2^10=1024), aby nie tracić informacji z sensora. Masz więc maksymalnie 10bitową rozpiętość tonalną na wyjściowym obrazie i nici, że format TIFF ma 16bit. Przy 10bitowym wyjściu jak będziesz zapisywał do JPEG to i tak stracisz bo on ma 8bit.
16bitowy TIFF możesz uzyskać tylko w skanerach z najwyższej półki
Ostatnio zmieniony 2009-11-02, 20:04 przez roanoke, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ