Jaki linux wybrać?

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

luigi
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2007-06-21, 11:28

Jaki linux wybrać?

Post autor: luigi »

Kiedyś miałem Slackware. Teraz chciałbym wrócić do jakiejś dystrybucji linuxa, tylko się zastanawiam do jakiej. Nie chcę siedzieć 5 godzin dziennie żeby się bawić żeby wszystko działało, no pierwszy raz mogę troszke czasu poświęcić żeby skonfigurować większość podstawowych rzeczy. A potem to od czasu do czasu mogę pogłębiać więdzę o moim nowym linuxie. Lubię tryb tekstowy (?komendy?) i chętnie w tym będę siedział, tylko że mam czas ograniczony - 1-2 godziny w tygodniu :-) Slackware będzie dobry dla mnie?
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: Flash »

Ubuntu, do Slackware trzeba trochę czasu, jak nie masz jeszcze dostatecznie dużo wiedzy na temat systemu to czasu tracisz jeszcze więcej.
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: sp7foy »

Flash pisze:Ubuntu, do Slackware trzeba trochę czasu, jak nie masz jeszcze dostatecznie dużo wiedzy na temat systemu to czasu tracisz jeszcze więcej.
Ale kiedyś miał Slacka.
Nie wiemy na ile poznał.

Ja na laptopie musiałem zmienić Ubuntu na Slacka bo tam się gubiłem i traciłem kupę czasu.

Obawiam się, że nie łatwo odpowiedzieć na takie pytanie. Bo nie wiadomo co kolega chce robić.
Co chciałby skonfigurować itp, itd.
michand
Pomocnik
Posty: 140
Rejestracja: 2004-11-27, 10:52

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: michand »

Flash pisze:Ubuntu, do Slackware trzeba trochę czasu
Oj, nie wiem. Według mnie wysiłek i ilość czasu włożona w odpowiednią konfigurację obu systemów jest co najmniej zbliżona, o ile nie mniejsza w przypadku Slacka.

mih
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: mina86 »

michand, mógłbyś rozwinąć myśl?
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
michand
Pomocnik
Posty: 140
Rejestracja: 2004-11-27, 10:52

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: michand »

Ostatnio stawiałem Slacka i wymysliłem sobie szyfrowanie /home. Przeczytalem jak to się robi, odpowiednio spartycjonowałem i przygotowałem dysk, wybrałem przy instalacji potrzebne paczki i po niedługim czasie miałem działający system. Z większością potrzebnych mi na codzień programów.

Kiedyś kiedyś miałem okazję instalować Ubuntu. Śliczny, graficzny instalator, cud miód. Możliwość ustawienia szyfrowania dysku/partycji przy instalacji? Nie. Musiałem przekopać się przez UbuntuWiki (brak satysfakcjonującego rozwiązania), dotrzeć na forum UbuntuUsers, żeby przeczytać dyskusję o 3ech różnych sposobach użycia dm-crypta, z których żaden nie działał u wszystkich użytkowników. Trudno, zajmę się tym kiedy indziej. Co dalej? Aha, podział partycji. Mimo zainstalowanego na innej partycji tego samego dysku Windowsa, Ubuntu twierdziło, że nie znalazło innych systemów operacyjnych i pyta, czy wykorzystać cały dysk na instalację. Partycjonuję więc dysk ręcznie i pokazuję mu, gdzie ma się zainstalować. Jakiś wybór pakietów przy instalacji? Nie zauważyłem - instaluje się wszystko. Po instalacji pyta, gdzie chcę GRUBa. Wskazuję MBR, rebootuję system. GRUB owszem, jest w MBR, ale.. bez wpisu umożliwiającego zabootowanie Windowsa, mimo wyraźnej prośby w czasie instalacji. Hmm.. Konieczna była ręczna edycja .conf. Od razu po świeżej instalacji przejrzałem listę pakietów pod kątem tego, co mogę wywalić. Usunąłem między innymi motywy GNOME i kilka innych drobiazgów. System nie wstał z powodu.. braku glibc (chyba - nie pamiętam już czego dokładnie brakowało). Było to jakiś czas temu, więc nie wiem co się w Ubuntu ostatnio zmieniło.

W sumie straciłem więc dużo więcej czasu i nerwów na instalację Ubuntu niż Slacka. Oczywiście, można powiedzieć, że systemy te mają inną grupę docelową. Ale czy ZU poradzi sobie, w przypadkach opisanych wyżej?

Michał
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: Flash »

Ty podszedłeś do tego od strony Slackware, bo czy istnieje możliwość usunięcia paczki jeżeli inne od niej zależą? Zauważ że kolega ma 1-2 godziny w tygodniu na system, nie jest to dużo a przy Slackware poświęci na pewno więcej niż przy Ubuntu. Chodzi mi o system od razu gotowy. Po co ma usuwać paczki, siada przed kompem i program ma być zainstalowany a nie szukać odpowiedniego, kompilować i szukać bibliotek dla niego.
Gdy ma się więcej czasu na dopieszczenie systemu to później Slackware jest jak najbardziej lepszym systemem wg. mnie niż Ubuntu. Jednak jest to system czasochłonny i aby robić tutaj coś szybko to trzeba znać system dobrze.
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: largo3 »

michand pisze:Kiedyś kiedyś miałem okazję instalować Ubuntu. Śliczny, graficzny instalator, cud miód. Możliwość ustawienia szyfrowania dysku/partycji przy instalacji? Nie.
Jeśli dobrze pamiętam to już można to określić przy instalacji. Mimo to Ubuntu nie polecam. Widać wyraźnie, że półroczy cykl wydawniczy mu nie służy... nowe wersje wychodzą niedopracowane, często coś się psuje.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
syriusz666
Użytkownik
Posty: 295
Rejestracja: 2008-10-28, 01:38
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: syriusz666 »

1-2 h tygodniowo, hehe no to ja ci polecam cos ze stajni M$ :)
Awatar użytkownika
alekow
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 2007-11-30, 17:33
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: alekow »

Myślę że żeby zainstalować wszystkie niezbędne programy w windowsie na początku, to trzeba będzie ju ż pierwszego dnia przekroczyć tygodniowy limit... Podobnie jest z linuksem - na początku trochę czasu trzeba poświęcić, a później, kiedy już wszystko jest skonfigurowane, możemy się skoncentrować na użytkowaniu - czy to slackware, czy ubuntu.
SlackDream
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 2008-08-29, 16:28

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: SlackDream »

michand pisze:
Flash pisze:Ubuntu, do Slackware trzeba trochę czasu
Oj, nie wiem. Według mnie wysiłek i ilość czasu włożona w odpowiednią konfigurację obu systemów jest co najmniej zbliżona, o ile nie mniejsza w przypadku Slacka.

mih
Bzdura. Jak chcesz szybko to Ubuntu lub Debian. Ale będzie też wolniej. Slackware jest dużo szybszy od Ubuntu (informacje z własnego doświadczenia).
Awatar użytkownika
mastertoy
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 2007-12-01, 16:12
Lokalizacja: Black Mesa Research Facility

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: mastertoy »

A jak chcesz jeszcze szybciej (i wygodniej) to polecam Archa.
Slackware Current
qrdziel
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 2008-07-21, 18:00
Lokalizacja: London

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: qrdziel »

taa - a jeszcze lepiej to:
slax - http://www.slax.org/
knoppix - http://www.knoppix.org/
:)
syriusz666
Użytkownik
Posty: 295
Rejestracja: 2008-10-28, 01:38
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: syriusz666 »

Flash pisze:Ty podszedłeś do tego od strony Slackware, bo czy istnieje możliwość usunięcia paczki jeżeli inne od niej zależą? Zauważ że kolega ma 1-2 godziny w tygodniu na system, nie jest to dużo a przy Slackware poświęci na pewno więcej niż przy Ubuntu. Chodzi mi o system od razu gotowy. Po co ma usuwać paczki, siada przed kompem i program ma być zainstalowany a nie szukać odpowiedniego, kompilować i szukać bibliotek dla niego.
Gdy ma się więcej czasu na dopieszczenie systemu to później Slackware jest jak najbardziej lepszym systemem wg. mnie niż Ubuntu. Jednak jest to system czasochłonny i aby robić tutaj coś szybko to trzeba znać system dobrze.
Oba systemy sa czasochlonne a wiec nie lepije wskoczyc odrazu na Slacka, szczerze jakies 2 lata temu jak stawialem swoje pierwsze kroki w systemach unixowych na pierwszy rzut poszlo ubuntu i mandriva, sry za stwierdzenie ale korzystajac z ubuntu czulem sie jak bym tonal w gownie hehe, ubuntu podziekowalem 2 tygodnie po instalacji :)
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: Jaki linux wybrać?

Post autor: m00n »

ubuntu nadaje sie w 2 przypadkach
1.ktos zna sie na unixach ale niema czasu na konfiguracje x-ow, kart bezprzewodowych itp
2.ktos komu nie zalezy jaki ma system byle internet dzialal, gadu i mozna bylo muzyki posluchac, film obejrzec ewentualnie cos w office naskrobac. Ja np zainstalowalem na laptopie mojej dziewczynie i jestem zadowolony i ona :D
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
ODPOWIEDZ