ARMSlack na mini netbooku

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

przemo_slack
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 2009-03-21, 20:57

ARMSlack na mini netbooku

Post autor: przemo_slack »

Znalazłem na allegro takiego netbooka z windowsCE link .Czy da się na taki komputer wgrać Slackware Linux?
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: ARMSlack na mini netbooku

Post autor: mina86 »

Da się! Jak odkryjesz jak to podziel się doświadczeniami. :)
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
swiftgeek
Użytkownik
Posty: 428
Rejestracja: 2006-10-28, 20:15
Lokalizacja: /root

Re: ARMSlack na mini netbooku

Post autor: swiftgeek »

Trochę za mało ramu - już iPhone ma więcej ;P
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: ARMSlack na mini netbooku

Post autor: mina86 »

Trochę za mało ramu - już iPhone ma więcej ;P
Bo na nim chodzi system stworzony przez Apple'a więc musieli dodać, żeby im się nie ślamazarzyło.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
przemo_slack
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 2009-03-21, 20:57

Re: ARMSlack na mini netbooku

Post autor: przemo_slack »

Czy 128 mb ramu nie wystarczy dla slacka z fluxboxem.Mi mój slack na normalnym pc tyle zajmuje,zresztą jeśli jest tam pamięć ddr2 ,to raczej bez problemu da się włożyć większą kość.
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: ARMSlack na mini netbooku

Post autor: m00n »

ale wypas ;] trzeba tam salcka załadowac, a 128 mb starczy spokojnie, na 64mb kiedys odpalalem fluxa. Pozdro
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: ARMSlack na mini netbooku

Post autor: mina86 »

przemo_slack pisze:Czy 128 mb ramu nie wystarczy dla slacka z fluxboxem.Mi mój slack na normalnym pc tyle zajmuje,zresztą jeśli jest tam pamięć ddr2 ,to raczej bez problemu da się włożyć większą kość.
Wiadomo, że wystarczy, ale zdania nie należy rozpoczynać od „mi”.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: ARMSlack na mini netbooku

Post autor: Pajaczek »

A jak już jesteśmy przy tej tematyce. Ktoś kiedyś kompilował kernel na ARM'a (czy cokolwiek innego niż te, widoczne w wersji x86). W sumie nie sprawdzałem dotąd, ale czy źródełka są gdzieś dostępne (na kernel.org)?

[ Dodano: 2009-12-31, 15:56 ]
mina86 pisze:Bo na nim chodzi system stworzony przez Apple'a więc musieli dodać, żeby im się nie ślamazarzyło
A tak apropo iPhona, to ma też znacznie szybszy procek.
Ostatnio zmieniony 2009-12-31, 15:50 przez Pajaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: ARMSlack na mini netbooku

Post autor: mina86 »

Pajaczek pisze:Ktoś kiedyś kompilował kernel na ARM'a (czy cokolwiek innego niż te, widoczne w wersji x86). W sumie nie sprawdzałem dotąd, ale czy źródełka są gdzieś dostępne (na kernel.org)?
Źródła są te same, zmieniasz tylko "ARCH". Tylko sam procesor to jeszcze mało tak naprawdę -- o ile w przypadku x86 jest jedna platforma, to w przypadku ARM-ów może być bardzo wiele różnych platform (np. TI-ajowe Omapy, seria Samsungowych S3* czy S5* i zapewne wiele innych) i jądro trzeba kompilować pod konkretną platformę. Zresztą na ARM-ie to są też dwie wersje ABI.

Dlatego np. nie jestem pewny, czy instalacja Slackware'a na ARM-ie pójdzie bezproblemowo szczególnie, iż o ile pamiętam dystrybucja nie była testowana na prawdziwym sprzęcie.

Aczkolwiek, że się da to jestem pewny -- jak byłem na ARM European Technical Conference w Paryżu Canonical na swoim stoisku pokazywało Ubuntu działające na jakimś maluszku (w zasadzie było to chyba coś jeszcze mniejszego od tego co ma przemo_slack).
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: ARMSlack na mini netbooku

Post autor: Pajaczek »

No to mnie trochę pocieszyłeś, bo zmyliło mnie jak widać to, że jak zaglądałem do .config to widoczne były wyłącznie rodziny x86. W takim razie ważna będzie nie tyle rodzina, co rdzeń jaki jest w nim zawarty. Chociażby wspomniane OMAP, choć to jedna rodzina, to rdzenie mają różne... od ARM9 (ARMv5TEJ) dla OMAP1, po CortexA9 MPCore (ARMv7-A) dla OMAP4.

Oj będzie o czym czytać ;)
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: ARMSlack na mini netbooku

Post autor: mina86 »

Pajaczek, o ile się nie mylę jak odpalisz ARCH=arm make menuconfig to będziesz miał odpowiednie ustawienia dla ARM-a. Znaczna większość opcji się nie zmieni (sterowniki peryferiów itp), ale w kwestiach takich jak procesor, czy nawet pewnie zarządzanie pamięcią trochę może się zmienić.

Co więcej, aby być w stanie skompilować ARM-owe jądro musisz mieć gcc, które potrafi to zrobić, tzn. potrafi generować ARM-owe binarki.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: ARMSlack na mini netbooku

Post autor: m00n »

http://www.armedslack.org/ to sprawdzaliscie ?
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
Awatar użytkownika
guitarrizer
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-06-12, 14:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ARMSlack na mini netbooku

Post autor: guitarrizer »

W Inglandowie bawiłem się podobnym modelem i działał przyzwoicie, a miał już firmowego Debiana na pokładzie

Opis tutaj:
http://194.150.201.35/cnmlifestyle/cnmbook/CnMNB7BE.htm

Na stronie producenta jest też paczka z konsolą do doinstalowania, potem można zainstalować, co się chce i do testów penetracyjnych jak znalazł ;)
Linux Registered User #350196

Obrazek
ODPOWIEDZ