Macierze

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Macierze

Post autor: Outlaw »

Z ciekawości chciałbym zapytać jak wygląda sprawa z macierzami ponieważ nigdy nie miałem okazji na nich pracować i nie znam niestety szczegółów, a możliwe że dla kogoś z was jest to chleb powszedni i podzieli się wiedzą.

Jak podłączane są macierze do serwera? Skrętka, światłowód, jakieś specjalne okablowanie?
Czy w takim wypadku macierz widziana jest jako dysk sieciowy?
Widziałem przykład podłączenia macierzy IBM DS3200 i można pod nią podłączyć kilka serwerów. Jak w takim wypadku wygląda dostęp dla kilku serwerów do takiej macierzy?

Na razie to byłoby tyle, jeśli ktoś będzie w temacie to może przypomną mi się jeszcze jakieś pytania.
danek83
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-24, 19:22
Lokalizacja: Bytom

Re: Macierze

Post autor: danek83 »

Hej,

Pracowałem chwilę przy macierzach. Jeśli chodzi o podłączenie do serwera, to SCSI, iSCSI lub światłowód. Od SCSI raczej już się odchodzi (wiadomo - prędkość przesyłu).

W samym systemie dyski widziane są jako LUN-y. Przynajmniej w Solarisie tak jest, nie wiem jak to będzie w przypadku Slackware czy też innych dystrybucjach.

W przykładzie, o którym wspominasz, najprawdopodobniej zostały wykorzystane kontrolery i switch światłowodowy. Możliwe jest również, że macierz posiadała 2 kontrolery, z których każdy ma po 2 porty, co w sumie pozwalałoby na podłączenie 4 serwerów. To jednak nie jest za rozsądna konfiguracja. Stosuje się raczej podłączenie redundantne, np: oba porty z jednego kontrolera z macierzy do osobnych kontrolerów (właściwa nazwa to Host Bus Adapter) w serwerze, a kolejne dwa porty z drugiego kontrolera do drugiego serwera. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest podłączenie przez switch SAN-owy, wtedy przypomina to zwykłą sieć komputerową.

Generalnie połączenie zależy od tego, jaką konfigurację stosujesz (Direct-Attached Storage, Network-Attached Storage czy też Storage Area Network) oraz typu kontrolerów w macierzy (np. światłowód). Przy czym niektóre macierze nie posiadają kontrolera, a jedynie samo złącze do podłączenia do serwera. Są to tzw JBOD-y (Just a Bunch Of Disks). Mówiąc kontroler mam na myśli kontroler RAID.

P.S.
Z reguły rozmawiam o macierzach po angielsku i brak mi czasem odpowiedników polskich. No i jest to mój pierwszy post tutaj :)

Pozdrawiam,
Daniel
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Macierze

Post autor: Outlaw »

danek83, dzięki za przybliżenie tematu! Jeszcze mam pytanko jak to jest z dostępem jeśli podłączamy np dwa serwery do jednej macierzy? Jak widziana jest ta macierz przez te serwery? Czy dane składowane w macierzy są widoczne dla oby dwóch czy każdy ma jakiś wydzielony obszar?
danek83
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-24, 19:22
Lokalizacja: Bytom

Re: Macierze

Post autor: danek83 »

Macierz sama w sobie może nie być widziana w ogóle. Serwer "zobaczy" dyski, które są w macierzy i nic poza tym. Jak pisałem wcześniej, nie wiem jak to będzie widziane pod linuksem, nie miałem okazji przetestować. Natomiast Solaris (w zależności od modelu macierzy) potrafi widzieć same dyski, może widzieć dyski informując jednocześnie, że są one w macierzy. Może również pokazać całą macierz jako jeden dysk (jeśli wszystkie dyski skonfigurowane są np w RAID5, oczywiście sprzętowym). Jeśli coś jest pod RAID-em sprzętowym jest dla systemu niezauważalne. Tylko dodatkowe oprogramowanie potrafi to pokazać.

W przypadku SAN-a dane standardowo nie są widoczne dla obu serwerów. Jeśli mają być widoczne i modyfikowalne używa się współdzielonych systemów plików jak np. QFS od Sun Microsystems, czy GFS od Red Hat-a. Inna metoda to klastry. Dwa serwery pracują jako węzły i korzystają z tych samych danych jednocześnie (np przy obliczeniach, czy jakichś bazach danych).

W przypadku NAS-a jest jednocześnie magazynem danych i potrafi je współdzielić. Korzysta z sieciowych systemów plików takich jak NFS.

W przypadku DAS-a, to już nie ma znaczenia. To rozwiązanie łączy jedną lub więcej macierzy do jednego serwera. Tak jak podłączasz dysk usb.

Z tego co pamiętam, to rozwiązań na dostęp dwóch serwerów jest kilka. Wszystko zależy od tego, do czego ma to służyć. Jeśli zwykły magazyn danych, to NAS jest najlepszym rozwiązaniem. Coś jak bardzo popularne ostatnio dyski sieciowe, ale na większą skalę :)
ODPOWIEDZ