Warte polecenia.

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

0k0baka
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 2012-02-07, 21:29

Warte polecenia.

Post autor: 0k0baka »

Dwie nowinki, którymi ostatnio się bawiłem, nie za długo.

marionnet - http://www.marionnet.org - jest francuskim programem, pozwalającym pod GNU/Linux tworzyć wirtualne sieci, bawić się w uruchamianie wirtualnych komputerów i łączenie ich w sieć, każda połączona maszyna jest w "pełni" funkcjonalną dystrybucją czyli pozwala na doinstalowywanie programów itp. Trzeba mieć dobry sprzęt do uruchomienia. Istnieją od 2007r. ale dopiero później zrobili wersję angielską i ulepszenia.

Raspberry Pi - hardware, mały komputer 2W, który posiada praktycznie "wszystko", jest wielkości karty kredytowej (koszt ponad 100zł) ciężko dostać -> youtube.
Awatar użytkownika
knives
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 2009-09-24, 14:43

Re: Warte polecenia.

Post autor: knives »

O Raspberry Pi było dużo szumu. W dzień premiery o 7:00 rano zespół Raspberry Pi miał ogłosić na swojej stronie dwóch sprzedawców, gdzie można było zamówić te małe komputerki. Wiedzieli, że zainteresowanie będzie ogromne, dlatego odpowiednio się przygotowali do znacznie zwiększonego ruchu sieciowego. Ostrzegli też tych dwóch sprzedawców, jednak ci ostrzeżenie zlekceważyli. Strona Raspberry Pi wytrzymała zmasowany atak armii geeków i nerdów, jednak obie witryny sprzedawców padły w ciągu kilku chwil pozostawiając wiele zezłoszczonych osób.

Ja poczekam na wersję z obudową :)
0k0baka
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 2012-02-07, 21:29

Re: Warte polecenia.

Post autor: 0k0baka »

Obudowę można zrobić, albo dokupić. Poza tym, komu obudowa potrzebna - gdyby była możliwość zasilania RPi przez RJ45 jeszcze lepiej by się sprzedał.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Warte polecenia.

Post autor: Pajaczek »

knives Twierdzisz że malinkę można było już kupić w normalnej sprzedaży?? Bo z tego co wiem to na razie fundacja wystawiła tylko kilka sztuk na ebayu na przełomie roku, tak testowo. Zaś normalna sprzedaż jeszcze nie ruszyła.
Ja w każdym bądź razie zapisałem się u 2 dużych sprzedawców, i to raczej nie takich co to im strony mogą padać. Ale na razie to jedynie zbierają chętnych, jako że sprzedaż jeszcze nie ruszyła, a z doniesień jednego z nich, trwają jeszcze finalne testy (już na ukończeniu).
Nie wiem, być może coś mnie ominęło, bo po przesuwanej jesiennej premierze miałem trochę dość, zahaczyłem o temat na przełomie roku, i teraz kilkanaście dni temu, przy okazji zakupów części.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Warte polecenia.

Post autor: Pajaczek »

No tak... o pre-order to słyszałem, ale chyba i tak dopiero pierwsze sztuki do ludzi dotrą niebawem.

Poza Farnellem (który się tam gdzieś przewinął w linkach) jeszcze co najmniej RSComponents zbiera zamówienia (czy raczej kolejkę chętnych), i chyba mają lepszy (pełniejszy) system informowania o postępach. Co ciekawe, ze względu na duże zainteresowanie, wprowadzili czy też zamierzają wprowadzić limit 1 sztuki / zamówienie.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Warte polecenia.

Post autor: webster »

Moduły propox nie są dla Was wystarczające ? http://www.sklep.propox.com/index.php
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Warte polecenia.

Post autor: Pajaczek »

Pod Megę to wolę sobie sam zaprojektować całość, przynajmniej wiem że mam to i tyko to co chcę i potrzebuję. Faktycznie robi się na tym całkiem spore aplikacje, choć ostatnio zaczęło mi w jednym projekcie brakować Flash pod ATMegą1280 ;).ale to głównie dlatego, że zrobiłem jeden uniwersalny wsad pod różne wersje sprzętu. Jest zresztą sporo ostatnio różnych projektów uniwersalnych, a to ArDuino, a to AVRDuino... a to Tower System.
Z Raspberry jest o tyle fajnie, że tam postawiony jest pełny Linux, miałem teraz kilka różnych boardów z A8 i A9 na pokładzie, to jest dopiero wypas... tylko cena nie tak zachęcająca. Raspberry zapowiada się super atrakcyjnie właśnie z powodu ceny/możliwości.
0k0baka
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 2012-02-07, 21:29

Re: Warte polecenia.

Post autor: 0k0baka »

Osobiście jeszcze nie posiadam żadnego ale przewinęło mi się przez ręce. Nie mam czasu na zabawy, ale nie chciałem oddawać, bo znalazłem już kilka zastosowań .. ogólnie to potrzebował bym 4 takie, max 6, żeby mieć zapas w razie uszkodzenia. :)


Zapomniałem dodać, że trzeba by było zrobić wątek, warte polecenia hardware /software i każdy by wpisywał nazwę z krótkim opisem, w tym wątku tez można, wiadomo nie na siłę ale jak ktoś coś znajdzie ciekawego to warto polecić.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Warte polecenia.

Post autor: webster »

Na propox można się bawić i tworzyć niesamowite zabawki. Warto o nich poczytać. Linux na pokładzie, porty USB, RJ45 RS232 itd, fajna zabawka.
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Warte polecenia.

Post autor: Pajaczek »

Webster, ale na czym Propoxu? Bo sam Propox to firma głównie handlowa, a na stronie którą podałeś królują AVR'ki czy '51, a na tym Linuksa nie postawisz... chociaż...
Jest też trochę modułów komunikacyjnych, z Cortexami M, ale to też za mało na pełnego Linuksa.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Warte polecenia.

Post autor: webster »

††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Warte polecenia.

Post autor: Pajaczek »

Aaaa... czyli ARM9, a te miewają już MMU niezbędne dla "pełnego" Linuksa, rdzeń ARM926-EJ właśnie ma MMU a nie tylko MPU.

To teraz popatrz jak Raspberry Pi "pozamiata" to rozwiązanie:
- prawie 3 razy taniej
- 4 razy więcej SDRAM
- ok 3 razy szybszy zegar, do tego ARM11 a nie ARM9
- nośnik danych na SD a nie NAND FLASH (to może być wada, ale...)
- złącza wideo... podłączasz monitor, klawiaturę na USB i jedziesz...

Żeby nie było, moduły jak te w Propoxie są dostępne od dawna... Raspberry Pi chce się wybić nowością i właśnie ceną... stąd takie zainteresowanie.

A jak już przy tym module na ARM9 jesteśmy, to może dołożyć jeszcze ze 150 zł i kupić Beagle Board?? Masz Cortexa A8 1GHz, i co fajne odrębną jednostkę graficzną z Open GL, osobną jednostkę do dźwięku.
0k0baka
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 2012-02-07, 21:29

Re: Warte polecenia.

Post autor: 0k0baka »

GNS3 - http://www.gns3.net/ - kolejny ciekawszy - symulator sieci internetowej
ODPOWIEDZ