Systemd

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

hello_world
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 2009-01-17, 00:34
Lokalizacja: Rymanów Zdrój

Systemd

Post autor: hello_world »

Dużo się ostatnio pisze (dobrego i złego) o systemd. Bardzo często przytacza się dla wątpiących w cudowne (wręcz rewolucyjne) możliwości systemd, że mogą skorzystać z kilku dystrybucji (Slackware, gentoo ), które skutecznie się przed systemd bronią.
Chciałbym zapytać bardziej obeznanych z distro Slackware czy w ogóle będzie to możliwe aby slackware ominęło systemd. Jak widać systemd zagarnia coraz więcej funkcjonalności. W końcu okaże się że kilka dystrybucji będzie musiało na własną rękę utrzymywać sporą ilość bibliotek aby zachować status quo (bo raczej o jakieś extra funkcjonalności będzie trzeba chyba zapomnieć ). Trudno będzie się przeciwstawić takim tuzom jak RedHat lub SuSe które jak widać mocno zintegrowały się z systemd.

-- moderator --
Ponieważ brak w temacie konkretnego problemu pozwoliłem sobie przenieść wątek do działu Chat / Hyde Park

largo3
Moderator
Posty: 1297
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Systemd

Post autor: largo3 »

Patrick Volkerding konsekwentnie nie zamierza wprowadzać do Slackware systemd.
Zerknij na tekst Erica Hameleersa: On LKML: an open letter to the Linux World
Zwłaszcza dwa ostatnie akapity wyglądają ciekawie.

I jeden z komentarzy Erica utrzymany w żartobliwym tonie:
Eric Hameleers pisze:Heh. Last year I think it was, the team have jokingly discussed a Slackware transition to BSD, leaving behind all the GNU and systemd politiks and focusing on what really matters: an OS that empowers its user without compromises…
Nie ma nic dziwnego w tym, że Red Hat szybko zaimplementował systemd skoro główni developerzy systemd pracują właśnie dla Red Hata. Choć przyznaję, nie wiem czy prace nad systemd odbywają się "służbowo" czy w ramach czasu wolnego developerów.
<teoria_spiskowa>I tym sposobem jedna firma zdobywa coraz większą kontrolę nad głównymi dystrybucjami wolnego i "niezależnego" systemu GNU/Linux.</teoria_spiskowa>
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3326
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 4.x x86_64
Kontakt:

Re: Systemd

Post autor: mina86 »

hello_world pisze:Chciałbym zapytać bardziej obeznanych z distro Slackware czy w ogóle będzie to możliwe aby slackware ominęło systemd.
Osobiście nie wierzę, aby to było możliwe. Jeżeli z czasem wszystkie dystrybucje przejdą na Systemd i coraz więcej programów będzie od niego zależeć (udev na ten przykład jest obecnie w tym samym repozytorium co systemd i pomimo zapewnień autorów, jakoś trudno mi uwierzyć, że z czasem nie powstanie coraz więcej zależności między tymi dwoma narzędziami) to dystrybucji takiej jak Slackware będzie coraz trudniej przetrwać w samotności.

Jest trochę nadziei w Debianie, który prawdopodobnie będzie chciał żeby Debian GNU/kFreeBSD ciągle działało, więc mogą być z tej strony naciski na aplikacji, żeby Systemd nie był wymaganą zależnością. Niemniej raczej jestem pesymistycznie nastawiony do kierunku rozwoju userspace'a Linuksa.
largo3 pisze:<teoria_spiskowa>
Poziomem dorównuje teoriom na temat lądowania na Księżycu…
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną. :: Post generated automatically by A.I. system called “mina86” in response to the previous one. :: Tiny Applications

Awatar użytkownika
Evilus
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 2011-05-09, 20:21
Lokalizacja: Iłowa k. Żagania
Kontakt:

Re: Systemd

Post autor: Evilus »

Co do systemd to uważam że ten "twór" nigdy nie powinien powstać. Napisał go przecie ten sam autor co stworzył równie cudowne cudo (wiem, śmiesznie brzmi :D) które się zwie PulseAudio. Dodatkowo jest to sponsorowane przez Red Hata.

Nadzieja jest w kolesiach od OpenBSD (http://www.openbsdfoundation.org/gsoc2014.html#systemd) i od Debiana/Ubuntu (https://launchpad.net/ubuntu/+source/systemd-shim) żeby można było mieć funkcjonalnego Linuksa bez systemd.
"People disagree with me. I just ignore them." – Linus Torvalds

hello_world
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 2009-01-17, 00:34
Lokalizacja: Rymanów Zdrój

Re: Systemd

Post autor: hello_world »

Być może coś naskrobią w openbsd natomiast co do debiana/ubuntu i systemd-shim niestety już prace tak posunęły się z systemd (dbus,udev) , że prawdopodobnie nie uda się nadążyć z protezą.

hello_world
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 2009-01-17, 00:34
Lokalizacja: Rymanów Zdrój

Re: Systemd

Post autor: hello_world »

A jednak środowisko konerwatywne zaczyna coś działać
http://undeadly.org/cgi?action=article& ... 0915064856

maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: Systemd

Post autor: maho »

mina86 pisze:
largo3 pisze:<teoria_spiskowa>
Poziomem dorównuje teoriom na temat lądowania na Księżycu…
Ale support dla systemd musi ktoś mieć ;)

ODPOWIEDZ