W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

p0f
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2019-05-09, 14:50

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: p0f »

Dość dawno nie używałem Slackware, być może przetestuję wersję Slackware 15 jak wydadzą. Jak dla mnie mogliby dodać ten menadżer pakietów slpkg który rozwiązuje zależności jak w Archu, Funtoo i jest napisany w Pythonie.
https://www.youtube.com/watch?v=oTtD4XhHKlA
Właśnie tego mi brakuje w Slacku, minimalnej instalacji, bez odznaczania tony niepotrzebnych pakietów i dobrego menadżera pakietów. Ostanio trochę bawiłem się takim cudem jak Lunar Linux i jest tam narzędzie do kompilacji Lin :)
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: KLAPEK »

U mnie na jednym serwerze też zadomowił się Debian...
Slackware jakoś się trzyma, ale jak padają kolejne stare kompy to przy nowych ciągle się zastanawiam - długa zabawa ze slackiem i potem spokój, czy szybko i łatwo minta i potem autoaktualizacje.
Boję się w końcu zwycięży lenistwo i będzie mint...
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Sajmon
Moderator
Posty: 1215
Rejestracja: 2004-05-22, 23:19
Lokalizacja: Graz
Kontakt:

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: Sajmon »

KLAPEK pisze:...
Boję się w końcu zwycięży lenistwo i będzie mint...
Raczej wygodę niż lenistwo.
[url=http://polish-32053322658.spampoison.com][img]http://pics8.inxhost.com/images/sticker.gif[/img][/url]
perl -e 'print $i=pack(c5,(41*2),sqrt(7056),(unpack(c,H)-2),oct(115),10);'
Adrian_owy
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2020-01-06, 12:06
Lokalizacja: LUBUSKIE - Krosno Odrz.

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: Adrian_owy »

A -U mnie- MINT (Mint + Cinnamon) się posypał pewnie przez to że miał wspólny swap z lubuntu na którym chyba raz czy dwa uśpiłem system...
Ktoś napisał że warto poznać SLACKWARE aby dobrze poznać linuksa, na razie mam go na VM, podoba mi się to że dzięki xwmconfig mogę pobiegać po środowiskach graficznych. Ogólnie nie zraziła mnie jego instalacja, boje się tylko że jeśli spróbuje go wrzucić na stałe to pogryzie się z resztą. Chciałbym zostawić wszystko tak jak mam (oprócz Mint-a, ciężki jest bardzo z tym Cinnamonem) -> jest lubuntu i win 7 , wszystko startuje na grubie. Mam dość stary sprzęt a lubuntu działa dość dobrze (w przeciwieństwie do win7), SLACK-a chciałbym zgłębić z ciekawości a może zostanie na dłużej... A może te czasy nie będą takie ciężkie ;)
p0f
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2019-05-09, 14:50

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: p0f »

Jeszcze żeby ten Mint miał jakąś wersję netinstall. Jak dla mnie jest tak samo przeładowany pakietami co Manjaro. Próbuję teraz Zorin i Solus ciekawe dystrybucje.
tomatau
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 2015-01-09, 02:51

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: tomatau »

Ciekawe, czy to nie naturalna kolej rzeczy, że przy swojej obecnej filozofii Slackware jednak nie jest na całe, życie... I w końcu każdy stwierdzi, że koniec bycia "all time adminem" i automaty to konieczność.

Mogli by jednak trochę zmienić harmonogram wydań. Current bywa dla mnie trochę zbyt "bleeding edge" i często po aktualizacji trzeba coś tam naprawić.
Może się sam też już rozleniwiam i changelog nie zawsze chce się przejrzeć.. ;)
A Slackware 14.2 na workstation/desktop trochę nie za bardzo.

Po za Slackware na lapku mam Devuana, tylko dla przyspieszenia okazjonalnego dodawania oprogramowania. Który od wersji 2 jest naprawdę spoko i nie miewa problemów zależności z powodu braku... :cenzura: systemd.

Debian to IMO obecnie główny antagonista wśród distro...jedną decyzją zepsuli od groma fajnych forków.
p0f
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2019-05-09, 14:50

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: p0f »

Po tym jak aktualizacja Debian Sid popsuła mi system, czuje niechęć do tej dystrybucji. Nawet Arch z nowszymi paczkami niż Debian Experimental jest od niego stabilniejszy. Znawcy security powiadają, że systemd jest bardziej bezpieczny, może chodzi o to że wayland jest od niego uzależniony. Chociaż w Gentoo działa wayland pod Gnome, ale nie wymaga użycia systemd.
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: Lizard »

Sami twórcy gałęzi Sid mówią, że mogą tam się dziać rzeczy dziwne. Jak Ci zależy na nowościach, używaj gałęzi testing.
Error 404 - footer not found
p0f
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2019-05-09, 14:50

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: p0f »

Są lepsze dystrybucje z nowszymi pakietami niż w testing. Taki Arch ale z prostym instalatorem.
https://endeavouros.com/
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: KLAPEK »

Sajmon pisze: 2020-01-03, 06:14
KLAPEK pisze:...
Boję się w końcu zwycięży lenistwo i będzie mint...
Raczej wygodę niż lenistwo.
Chyba mnie przekonałeś - zobaczę na następnej instalce jak sprawuje się mint na desktopie w miejsce saliksa/slacka.
Czy pochłonie mniej mojego czasu na konfigurację i obsługę?
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Sajmon
Moderator
Posty: 1215
Rejestracja: 2004-05-22, 23:19
Lokalizacja: Graz
Kontakt:

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: Sajmon »

Osobiście używam Sparky na kompach i Mate MX-Linux na laptopie, konfiguracja? hmm, nawyki slackware pozostały :) To co ja potrzebuję, a czego na slackware nie było tutaj mam wszystko pod ręką. Jedynie rtl8821ce musiałem dociągnąć i skompilować.
Ogólnie jest burdel, ale można wytrzymać :)
[url=http://polish-32053322658.spampoison.com][img]http://pics8.inxhost.com/images/sticker.gif[/img][/url]
perl -e 'print $i=pack(c5,(41*2),sqrt(7056),(unpack(c,H)-2),oct(115),10);'
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: mina86 »

KLAPEK pisze: 2020-01-02, 20:20 Slackware jakoś się trzyma, ale jak padają kolejne stare kompy to przy nowych ciągle się zastanawiam - długa zabawa ze slackiem i potem spokój, czy szybko i łatwo minta i potem autoaktualizacje.
Znaczy, że Slackware’a nigdy nie aktualizujesz? Jak tam uważasz, jak lubisz hostować shelle dla script kiddies to ja Cię powstrzymywać nie będę. ;)
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

Post autor: KLAPEK »

mina86 pisze: 2020-04-23, 19:02
KLAPEK pisze: 2020-01-02, 20:20 Slackware jakoś się trzyma, ale jak padają kolejne stare kompy to przy nowych ciągle się zastanawiam - długa zabawa ze slackiem i potem spokój, czy szybko i łatwo minta i potem autoaktualizacje.
Znaczy, że Slackware’a nigdy nie aktualizujesz? Jak tam uważasz, jak lubisz hostować shelle dla script kiddies to ja Cię powstrzymywać nie będę. ;)
Użyłem skrótu myślowego, ale chyba gdzieś wcześniej o tym pisałem - teraz instaluję Saliksa co trochę przyspiesza konfiguracje no i domyślnie mają autoupdate w postaci gslapt więc są aktualizowane.
Bardziej chodzi o konfiguracje poinstalacyjną i kompilacje paczek.
W mięcie prawie wszystko mogę zainstalować z paczki no i po instalacji już wszystko jest....
Na razie jednak co zmieniam jakiegoś kompa to i tak ląduje na nim salix - ostatnio szykowałem laptopy do zdalnej pracy - miał być mint, ale salix jakiś lżejszy, szybszy i finalnie pracują na saliksach ;)
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
ODPOWIEDZ