Strona 1 z 1

W ciężkich czasach przyszło nam żyć

: 2019-01-22, 03:38
autor: mina86
No bo do czego to doszło, abym instalował Debiana na desktopie…

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

: 2019-01-22, 08:05
autor: KLAPEK
:mrgreen:
U mnie na desktopach w pracy cały czas Slackware/Salix, ale na laptopach prawie wszędzie jest Mint (na jednym ostał się tylko jeszcze Salix)...

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

: 2019-01-22, 13:49
autor: Lizard
mina86 pisze:
2019-01-22, 03:38
No bo do czego to doszło, abym instalował Debiana na desktopie…
No właśnie. Proszę się teraz wytłumaczyć przed kolektywem. ;)

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

: 2019-01-22, 16:49
autor: mina86
Znudziło mi się użeranie z initrd i lilo za każdym razem, gdy zapomnę o nich po aktualizacji jądra. W dawnych czasach nie używałem initrd, ale teraz jestem na szyfrowanym dysku, więc initrd jest wymogiem. Dodatkowo wszystko jest na RAID1 i w rezultacie, po odpaleniu maszyny z płyty i podmontowaniu wszystkiego co potrzeba mam wrażenie, że zmarnowałem piętnaście minut życia. Może nie byłby to taki duży problem, gdybym potem mógł w prosty sposób naprawić sytuację, ale niestety za każdym razem coś pójdzie nie tak. A to lilo zacznie krzyczeć 99⁰, a to klawiatura nie będzie działać przy wpisywaniu hasła dysku¹ i w rezultacie siedzę godzinę próbując odpalić system.

Teraz, dzięki Debianowi, nie muszę się tym zupełnie przejmować. „apt update && apt dist-upgrade” i po restarcie systemu mam nowe jądro. As if by magic.

Sytuacja na laptopie jest również ciekawa. Jest to stosunkowo świeża maszyna i ma zarówno EFI jak i NVMe. Powodzenia w instalacji 14.2 na takim sprzęcie. Całe szczęście Eric udostępnia obrazy ISO dla wersji current, która ma obsługę NVMe. Jak już problem z NVMe się rozwiąże i poczyta jak te całe EFI współgra ze Slackware’m to nawet nie jest tak źle. Aktualizacja jądra jest nawet prostszy, bo nie trzeba się już użerać z lilo i wystarczy przegrać vmlinuz w odpowiednie miejsce.

Eric lubi narzekać na ludzi argumentując, że nie chcą oni się nauczyć the right way, ale do tej pory nie jest dla mnie jasne jaka jest ta right way instalacji Slackware’a na systemie z dyskami NVMe. 14.2 tego nie obsługuje, current jest wydaniem niewspieranym.

Wyjaskrawia to nietechniczny aspekt, który również zaczął mnie powoli irytować: elitaryzm, w którym zamiast pomagać wszystkim do tej elity dołączyć, na wstępie odrzuca się ludzi niegodnych używania Slackware’a. (Nie jest to coś to zauważyłem, na tym forum, ale na Linux Questions zdecydowanie takie nastawienie można zaobserwować).

„apt install cokolwiek” i brak konieczności bawienia się z plikami *.new, są dodatkowymi zaletami, które komponsują używanie systemd. Patrząc na to racjonalnie, jedyne co tak naprawdę trzymało mnie przy Slackwarze to nostalgia, czapka z daszkiem (której i tak obecnie nie noszę), trzy t-shirty i koszulka polo.

⁰ Odkrywanie jak poprawnie zaktualizować lilo z chroota systemu, która ma mirrorowaną partycję /boot jest zawsze ciekawą przygodą.

¹ Do tej pory nie wiem co było problemem. Ciągle używałem jądra huge, bo nie miałem czasu skonfigurować listy modułów potrzebnych w initrd. Brak inteligentnego mkinitrd jest kolejnym irytującym elementem Slackware’a.

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

: 2019-02-18, 23:16
autor: darjerz
Tak chyba czas pożegnać Slacka - został mi się na desktopie i 1 lapku. Na innych juz mint i suseł.
Właśnie upgradnęłem starego lapka i... firefox i thunderbird czarny bez ikonek na userze (na root działa)
Oj nie chce mi się tym walczyć po prostu.

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

: 2019-02-19, 08:31
autor: KLAPEK
A ja właśnie koledze laikowi na starym lapku asusa eee pc posadziłem Saliksa 14.1.
Miał już wcześniej wgranego przeze mnie Minta z Mate, ale strasznie wolno chodził.
Po dorzuceniu Saliksa z XFCE jako drugiego systemu lapek wręcz odżył. Wszystko działa 2-3 razy szybciej :)

+1 dla slacka ;)

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

: 2019-02-20, 03:50
autor: Sajmon
Mogę polecić SparkyLinux rodzimej produkcji rolling/stable czy jak to woli.
Sam używam i jestem happy :)

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

: 2019-02-21, 08:50
autor: KLAPEK
Niekoszerny ;)
Toć to Debian ;p

Re: W ciężkich czasach przyszło nam żyć

: 2019-02-22, 04:06
autor: Sajmon
Ano :)