spam [co wkurza jeszcze bardziej niż dostawanie spamu?]

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

rkkr
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 2004-06-11, 23:13

spam [co wkurza jeszcze bardziej niż dostawanie spamu?]

Post autor: rkkr »

mam mały (?) problem.

dostaję od paru dni maile "Delivery failed"; na podane adresy żadnych maili nie wysyłałem.

Treść maila który niby próbowałem wysłać to klasyczny spam reklamowy, a jako adres zwrotny podany jest mój. Zresztą po tym na jakie adresy próbowano to słać widać że jest to spam puszczany z automatu (np. ileś pod rząd adresów w tej samej domenie).

Przywiązałem się trochę do tej skrzynki, i nie bardzo mi się uśmiecha że ludzie dostają spam sygnowany moim adresem. Zresztą jak się ktoś wkurzy to o2 może mi skrzynkę zamknąć.

wie ktoś co z tym zrobić?

P.S. AFAIK raczej nie ma opcji żeby to szło z mojego komputera, jest w miarę zabezpieczony, więc chyba ktoś/automat po prostu podłapał mój adres.

P.P.S. Jakby ktoś chciał zerknąć na nagłówki to treść przykładowego zwrotu jest tu.
Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

Re: spam [co wkurza jeszcze bardziej niż dostawanie spamu?]

Post autor: dame »

to jest tak ze boty przeszukuja siec w poszukiwaniu adresow email, zwlaszcza latwym celem sa fora. Stad znaja twoj adres. A wysylaja wykozystujac fakt, ze najczesciej serwery (smtp ?) nie wymagaja autoryzacji. Wystarczy w configu podac taki a taki adres email i chcesz wysylac poczte przez taki a taki serwer smtp. Zadnych hasel. Stad sie biora te komunikaty.

Rada: zaloz sobie oddzielne konto do podawania w formularzach web oraz oddzielne konto do poczty 'prywatnej'.

pozdrawiam.
aktualnie windows xp
rkkr
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 2004-06-11, 23:13

Re: spam [co wkurza jeszcze bardziej niż dostawanie spamu?]

Post autor: rkkr »

mam 8 skrzynek pocztowych, z czego 5 używam często, więc nie ma problemu - mam inną prywatną, tylko tą na o2 dosyć sobie ceniłem mimo że darmowa.

a adresu w sieci raczej nie mam zwyczaju zamieszczać, ze względu właśnie na boty - nie bardzo wiem skąd ten został wzięty, na forach "na wierzchu" nie podaję, a np. do profilu trzeba się już zalogować...

---------------------
problem (chyba) rozwiązany - właśnie sobie przypomniałem że na o2 można włączyć autoryzację smtp
Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

Re: spam [co wkurza jeszcze bardziej niż dostawanie spamu?]

Post autor: dame »

tez niby nigdzie 'na wierzchu' nie podaje, ale z mojego doswiadczenia wynika ze boty jakos odzyskuja dane ktore powinny (i pewnie sa) przechowywane w bazie danych...
aktualnie windows xp
My4tic
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 2005-01-25, 17:05

Re: spam [co wkurza jeszcze bardziej niż dostawanie spamu?]

Post autor: My4tic »

W jakiej bazie danych? Chyba nie w SQL bo to jakoś wydaje mi się bardzo mało pawdopodobne. Tak samo wygląda sprawa z loginami, hasłami, mailami przechowywanymi w "pamięci" przeglądarek pomocnymi przy wypełnianiu formularzy. Możliwe, że spamerzy mają coś podobnego do boota indexującego strony www w wyszukiwarkach. Taki pająk pewnie skacze po stronach www i zbiera znalezione adresy mailowe.
Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

Re: spam [co wkurza jeszcze bardziej niż dostawanie spamu?]

Post autor: dame »

nie mam pojecia jak to dziala -to tylko przypuszczenia.
aktualnie windows xp
ODPOWIEDZ