Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

krzysiek
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 2004-06-02, 19:14
Lokalizacja: Gliwice

Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: krzysiek »

Cześć,
Tak sobie ostatnio patrzę na moją córeczkę, która ma już 9 miesięcy, i zastanawiam się kiedy zacznie dobierać mi się do Slaczka :-) Na razie najbardziej zainteresowana jest klawiaturą i muszę czasami nieĽle się postarać, żeby je obie uratować ;-)

A tak do rzeczy, czy zna ktoś z Was jakiś godny polecenia sposób do zabezpieczenia dziecka przed zboczeńcami, przemocą, i innymi świństwami, na które można natknąć się w sieci? Jakieś oprogramowanie, konfiguracja itp.

pozdrowienia
Krzysiek Glinka
Awatar użytkownika
rapid
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 2004-05-29, 11:21

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: rapid »

Raczej nie ma oprogramowania przeciwko zboczencom i innym pseudo-netowcom. Po prostu za pewien okres czasu musisz pogadac o tym z corka i uswiadomic jej kilka zlych rzeczy ktore czekaja na nia w necie. Oszusci i inni "zboczency" byli w internecie, sa i beda. Polityka bezpieczenstwa przede wszystkim. Zadnych danych osobowych (np. nas uczyli ze nie mozna nawet imienia podawac ale to totalna glupota), zadnych zdjec, poufnych informacji etc. W miare czasu czlowiek sam wie "who is who" w necie. Mowie to z wlasnego doswiadczenia jako ze takze jestem osoba mloda (cala wiedze zdobywalem sam, a nie opieralem sie na poradnikach :) ).

EDIT: No oczywiscie bez przesady, nie stosuj metody ze nie bedzie moglo z nikim "klikac".
Ostatnio zmieniony 2004-06-21, 19:36 przez rapid, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grucha
Administrator
Posty: 1681
Rejestracja: 2004-05-21, 14:24
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: Grucha »

Na linuxa chyba jeszcze nie mam.
Ale przecież :

Kobieta + linux :arrow: rzadkość
Dziecko + linux :arrow: praktycznie brak
"Touch my car and i will touch your girl"
Awatar użytkownika
rapid
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 2004-05-29, 11:21

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: rapid »

Grucha pisze: Dziecko + linux :arrow: praktycznie brak
Zalezy Grycha co masz na mysli piszac dziecko bo prawnie dzieckiem jest kazdy kto nie ukonczyl 18 lat.
Awatar użytkownika
ahes
Użytkownik
Posty: 1047
Rejestracja: 2004-05-28, 10:44
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: ahes »

rapid pisze: Zalezy Grycha co masz na mysli piszac dziecko bo prawnie dzieckiem jest kazdy kto nie ukonczyl 18 lat.
nie no dzieckiem jest kazdy z nas. ten kto nie ukonczyl 18 lat jest jedynie niepelnoletni.
[b][url=http://rootnode.net]rootnode.net[/url] :: Konta shellowe z piekła[/b]
Awatar użytkownika
rapid
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 2004-05-29, 11:21

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: rapid »

ahes pisze: nie no dzieckiem jest kazdy z nas. ten kto nie ukonczyl 18 lat jest jedynie niepelnoletni.
eee... cos ci sie chyba pomieszalo. Moze nie tyle ze dzieckiem jest kazdy z nas o ile ze kazdy z nas ma cos z dziecka. Nie wiem o co ci moglo chodzic w tej wypowiedzi. Prosze o jakies wyjasnienie
:)
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: Sad Mephisto »

rapid pisze:Prosze o jakies wyjasnienie :)
No ja też poproszę... wydaje mi się, że dziedziczenie klasy "dziecko" po klasie "rodzic" idze w drugą stronę :]
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
rapid
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 2004-05-29, 11:21

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: rapid »

Ja przy okazji zaproponuje przeniesienie tego topicu do dzialu Chat.

co niniejszym czynię...
bzyk.
Awatar użytkownika
ahes
Użytkownik
Posty: 1047
Rejestracja: 2004-05-28, 10:44
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: ahes »

rapid pisze:Prosze o jakies wyjasnienie
:)
nawet jak mi stuknie czterdziestka to dzien dziecka bede obchodzil :P
[b][url=http://rootnode.net]rootnode.net[/url] :: Konta shellowe z piekła[/b]
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: KLAPEK »

Grucha pisze: Kobieta + linux :arrow: rzadkość
Dziecko + linux :arrow: praktycznie brak
A dlaczego?
Ja w domu używam tylko linuxa i jak żona potrzebuje posurfować czy popisać to mozilla i OOo to żaden problem.
Synek zaś bardzo się interesuje - podoba mu się pingwinek na starcie :), lubi ponaciskać strzałeczki w Tux Racerze, potworzyć pana ziemniaka, czy ostatnio pooglądać jasia fasolę w mplayerze ;p
W ogóle garnie się do myszki i obsługi i raczej będzie znał linuxa, a nie łindoł$a :twisted:
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Awatar użytkownika
Googie
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2004-05-23, 08:35
Kontakt:

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: Googie »

Ja w przyszlosci wprowadze w swoim domu rzady totalitarne pod znakiem pingwina :)

A tak wracajac do pierwotnego pytania Krzyska - chyba nie ma zadnego skutecznego zabezpieczenia poki co (te pod windowsa to chyba tez tak srednio dzialaja, ale nie chce mowic na pewno, bo nie sprawdzalem). To dobry powod zeby pomyslec nad stworzeniem czegos takiego :)

Ogolny zarys - demon odpalany w tle przy starcie systemu, w jego konfigu lista uzytkownikow ktorych restrykcja powinna dotyczyc + ewentualny poziom tej restrykcji. Niestety najwiekszy problem pozostaje - jak sprawdzac wszystkie aplikacje (jest ich tyle rodzajow...) pod wzgledem zakazanych informacji... Mysle ze mozna by zrobic filtry na poziomie kernela (iptables + jakies laty?) co by sprawdzaly przychodzace dany pod wzgledem ich zawartosci merytorycznej. Takie rozwiazanie mialo by pewne minusy (chyba dosc czesto zabranialo by dostepu danym, ktore tak na prawde nie sa szkodliwe).

A jakie Wy macie na to pomysly? :) To wlasciwie nie jest projekt nie do zrealizowania...
Googie [ http://scripts.one.pl ]
krzysiek
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 2004-06-02, 19:14
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: krzysiek »

Googie pisze:A tak wracajac do pierwotnego pytania Krzyska - chyba nie ma zadnego skutecznego zabezpieczenia poki co (te pod windowsa to chyba tez tak srednio dzialaja, ale nie chce mowic na pewno, bo nie sprawdzalem). To dobry powod zeby pomyslec nad stworzeniem czegos takiego :)
Można też w zasadzie pobawić się konfiguracją aplikacji z których będzie Ola korzystała (konquerror itd.) a i pewnie duzo można zdziałać przy dorobienie wyobraĽni i bogactwie unixowego systemu uprawnień na plikach/katalogach. Myślę, że też nie od parady są różne aplikacje w stylu menudrake (o sorry - nie wywaliłem jeszcze tego mandrejka ;^) itd.

dzięki z podtrzymanie wątku

pozdr
Krzysiek Glinka
Awatar użytkownika
Grucha
Administrator
Posty: 1681
Rejestracja: 2004-05-21, 14:24
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: Grucha »

PrzeprowadĽ ankiete w podstawówc i zobaczysz. Z resztą jak dziecko ma go używam jak tam gry nie chodzą :wink:
"Touch my car and i will touch your girl"
Awatar użytkownika
Bags_Bunny
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 2004-06-16, 23:02

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: Bags_Bunny »

fatal error: ms windows system found
php ma w zasadzie tylko jedna zalete - dziala
Klopsik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 2004-06-10, 12:20
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Jak ochronić dziecko przed "ciemną stroną" sieci?

Post autor: Klopsik »

Grucha pisze:Dziecko + linux :arrow: praktycznie brak
Qrde bardzo wydoroslałem(14lat) :P
ODPOWIEDZ