Palmtop

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Tom^^
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 2004-06-20, 17:52
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Palmtop

Post autor: Tom^^ »

Doszly mnie sluchy ze mozna zainstalowac Linuxa na palmtopie.
Jezeli to jest prawda to moze ktos krotko sprecyzowac jaki to jest system, czy dobrze sie go obsluguje, oraz jak zainstalowac i gdzie mozna sie w niego zaopatrzyc :D
Awatar użytkownika
rapid
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 2004-05-29, 11:21

Re: Palmtop

Post autor: rapid »

AFAIR sa palmtopy z zainstalowanym linuksem jako systemem operacyjnym, ale czy samemu mozna zainstalowac na palmtopie to nie wiem. Jezeli tak to napewno bedzie sie to wiazalo z upgradem firmware'u - a to skonczy sie utrata gwarancji.
Mozesz poszukac takze na google pod haslem: linux palmtops albo linux pda
Awatar użytkownika
slimak
Użytkownik
Posty: 324
Rejestracja: 2004-06-25, 20:21

Re: Palmtop

Post autor: slimak »

wiec po kolei palmiki narazie z linuxem robi tylko sharp - modele Zaurus - sa dostepne i w polsce ale sa strasznie drogie - 2000-4000zl
Linuxa jako takiego mozna postawic tez na ipaqach compaqa ale podobno czasem to dziala a czasem nie - choc jak przejrzysz nowy LM to zobaczysz ze w nowym konkursie wlasnie jest do wygrania ipaq z linuxem.

Ogolnie fajna sprawa ale cholernie droga :cry: za te pieniadze wole moja 3650 z symbianem :P
Awatar użytkownika
Ciuciu
Administrator
Posty: 921
Rejestracja: 2004-05-26, 21:01
Lokalizacja: 3C17y
Kontakt:

Re: Palmtop

Post autor: Ciuciu »

BTW ktoś się orientuje jak to wygląda z lapatopami? bo mnie ktoś straszył że w momencie w którym zmienimy kofigurację (winxp -> linux) to tracimy gwarancję.. Na zdrowy chłopski rozum to bzdura na resorach, ale...
[color=#888888][i][size=75]Whatever walks in my heart
Will walk alone...[/size][/i][/color]
Awatar użytkownika
slimak
Użytkownik
Posty: 324
Rejestracja: 2004-06-25, 20:21

Re: Palmtop

Post autor: slimak »

to totalna bzdura - producent, gwarant nie moze ci nakazac uzywania na sprzecie tylko jednego systemu operacyjnego.
[size=75][i][b]"When I look into your eyes
There's nothing there to see
Nothing but my own mistakes
Staring back at me"[/size][/i][/b]
Awatar użytkownika
rapid
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 2004-05-29, 11:21

Re: Palmtop

Post autor: rapid »

slimak pisze:to totalna bzdura - producent, gwarant nie moze ci nakazac uzywania na sprzecie tylko jednego systemu operacyjnego.
Hmmm... Jednak chyba to nie jest bzdura. Nie jestem do konca pewien i palca jednak za to sobie obciac nie dam :P Ale skoro palmtop ma wgrany firmware i ty go zmienisz i cos pokaszanisz ze Ci sie wogol nie odpali to gwarancja tego nie obejmie czyli dodatkowe koszta bo Ty sie tym bawiles i Ty zepsules. Jakby nie patrzec ingerencja w sprzet. Ale czy od ingerencji nie-fizycznej mozna utracic gwarancje? Musisz poczytac bo kazdy producent ma inne zasady dzialania gwarancji.
Awatar użytkownika
slimak
Użytkownik
Posty: 324
Rejestracja: 2004-06-25, 20:21

Re: Palmtop

Post autor: slimak »

rapid: zgadzam sie z toba w 100% to tyczy sie palmow - jak masz ipaqa z win i zmienisz mu na lina to z gwarancja moga byc problemy ale Ciuciu napisal
BTW ktoś się orientuje jak to wygląda z lapatopami? bo mnie ktoś straszył że w momencie w którym zmienimy kofigurację (winxp Arrow linux) to tracimy gwarancję.. Na zdrowy chłopski rozum to bzdura na resorach, ale...
wnioskuje ze chodzilo mu o laptopy a nie palmtopy - i moj post tyczyl sie ich.
[size=75][i][b]"When I look into your eyes
There's nothing there to see
Nothing but my own mistakes
Staring back at me"[/size][/i][/b]
Awatar użytkownika
rapid
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 2004-05-29, 11:21

Re: Palmtop

Post autor: rapid »

slimak pisze: wnioskuje ze chodzilo mu o laptopy a nie palmtopy - i moj post tyczyl sie ich.
oops, ale wpadka :oops: Musicie wybaczyc ale dopiero wstalem i nieoczytalem. Co sie tyczy laptopow to oczywiscie ze mozesz zmieniac dowolnie oprogramowanie - nikt Ci nie ma prawa narzucic czego masz uzywac. Ale zauwazcie ze wiele firm oferujacych laptopy ma zainstalowany system winxp ktory podeyzsza koszt laptopa. Na szczescie pomalutku to sie zmienia.
Awatar użytkownika
slimak
Użytkownik
Posty: 324
Rejestracja: 2004-06-25, 20:21

Re: Palmtop

Post autor: slimak »

hehe kazdemu sie zdarzyc moze :D
rapid pisze: Ale zauwazcie ze wiele firm oferujacych laptopy ma zainstalowany system winxp ktory podeyzsza koszt laptopa. Na szczescie pomalutku to sie zmienia.


zmienia zmienia ale IMHO bardzo powoli :(
[size=75][i][b]"When I look into your eyes
There's nothing there to see
Nothing but my own mistakes
Staring back at me"[/size][/i][/b]
Awatar użytkownika
Ciuciu
Administrator
Posty: 921
Rejestracja: 2004-05-26, 21:01
Lokalizacja: 3C17y
Kontakt:

Re: Palmtop

Post autor: Ciuciu »

Hehe.. True, chodziło mi o laptopy (tak sobie napisałem.. z przyzwyczajenia).

Zapytałem na wszelki wypadek, bo z prawa jestem naprawdę cieńki, a ostatnie sprawy patentowe (+ same patenty) zachwiały we mnie wiarę w ludzi (tych z kasą od dużych firm).

No to skoro koszt palmtopa z linuxem jest porównywalny z kosztem całego noteboka (3 - 4 tyś? - nie potrzebny mi jakiś superwypasiony) a możliwości porównywalne (tyle że palm zmieści się do kieszeni, a laptop co najwyżej do torby).. to wole lap_a_topa ;)
[color=#888888][i][size=75]Whatever walks in my heart
Will walk alone...[/size][/i][/color]
Awatar użytkownika
rapid
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 2004-05-29, 11:21

Re: Palmtop

Post autor: rapid »

No i bardzo dobrze ze wolisz laptopa. Ja tez nie jestem biegly z prawa ale po prostu znam nieco co mozna a co nie ;)
Jak wybierasz laptopa to szukaj takiego bez windy xp to obnizy jeg koszt o ok. 400-600zl.
Awatar użytkownika
slimak
Użytkownik
Posty: 324
Rejestracja: 2004-06-25, 20:21

Re: Palmtop

Post autor: slimak »

dokladnie na ta chwile palmy z linuxem sa w cenach dosc porzadnych laptopow - moim osobistym zdaniem jednak na ta chwile ten sprzet jednak ustepuje laptopowi z linuxem:
1. moc obliczeniowa jednak jest mniejsza
2. softu dedykowanego do palma z linuxem jest bardzo malo

Nie da sie ukryc jednak ze bedzie wszystko idzie w dobrym kierunku jednak dosc wolno :( bo na ta chwile to jesli chodzi o palmy to nie ma w czym wybierac bo tak - windows ce strasznie drogie, soft trzeba kupowac - tez drogi, palm niby urzadzenie tansze ale soft tez drogi troche go jest, zaurus (palm z linuxem) narazie strasznie drogi, niezbyt stabilny, softu malo. Symbian... eh stabilny ale jednak moznaby go troche dopracowac (kumplowi nowa 6600 co jakis czas wypluwa error ktory nic nie robi a serwis nie wie o co biega) soft drogi. Jakby na to nie patrzec jakby wiecej firm sie zainteresowalo linuxem do palmtopow to ceny by spadly z racji braku licencji, soft tez by sie pewnie znalazl czy to platny czy to nie platny - widac jak wyglada opensource dla pc.
[size=75][i][b]"When I look into your eyes
There's nothing there to see
Nothing but my own mistakes
Staring back at me"[/size][/i][/b]
mitTEC
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 2005-07-31, 20:59
Lokalizacja: Wr0c|_@v

Re: Palmtop

Post autor: mitTEC »

Na Laptopach nie ma wogóle problemów - chociaż to zależy też od producenta,
A co do palmów to jest kilka projektów np. dotyczący sławnego HP Jornada 680 - posiadam takiego i właśnie zamierzam wrzucić tam Linuxa - bo mam tam wgrany Francuski Win$it, ale ponoć da się to zrobić - jest nawet cross compiler - a co do softu to jest opie :))))
[img]http://pucservice.no-ip.org/~kage/oms.png[/img]
Open Your Mind... Open Source
ODPOWIEDZ