Opera vs. Firefox

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: BeteNoire »

A co świadczy?
Nie zamierzam głębiej dociekać co jest przyczyną, nie mam nawet możliwości przekompilowania źródeł. Próbowałem różnych ustawień. Te które wypracowałem mi odpowiadały i tak chciałem korzystać z tego programu. Zawiodłem się na nim (i na tym co o nim mówią) więc dałem sobie spokój. Wolę jednak OpenSource, który mimo, że lekko muli to jednak uruchamia się max 5 sekund.
Ja mam około 700, (słownie: siedmiuset) bookmarków.
Skąd przypuszczenie, że uruchamiam Operę na innym dysku niż FF? Dysk jest ten sam (80 GB), ten sam system plików, bo ta sama partycja. Zatem warunki "eksperymentu" wystandaryzowane ;) No, chyba, że za znaczący czynnik uznasz miejsce zapisu pliku na dwugigowej partycji...
Awatar użytkownika
guitarrizer
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-06-12, 14:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: guitarrizer »

ravnet pisze:
guitarrizer pisze:Na Linuksie to chyba Firefox jest szybszy od Opery, co widać już przy uruchamianiu (Operze zajmuje to jakieś 10 sekund)...
Dziwne że tak wolno, testowałeś na jakimś starym kompie?
Celeron 2.4 GHz, 1 GB RAM DDR Kingston, dysk 120 GB Seagate Barracuda 7200 rpm, więc chyba ze sprzętem jest wszystko ok. Obie przegladarki są zainstalowane na tej samej partycji na systemie plików ReiserFS. I fakt faktem, że Opera nigdy przed upływem 10 sekund nie wstaje :(
Linux Registered User #350196

Obrazek
Awatar użytkownika
heysel
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 2005-04-21, 16:23

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: heysel »

Pod win tylko opera bo jest nawet kilkikrotnie szybsza od FF. Pos slackware firefox bo z kolei od wydania 1.0.7 znacznie przyspieszyl (gotowa binarka ze strony mozilli, chyba musi byc przekompilowana z jakimis bardziej agresywnymi flagami bo w poruwnaniu do 1.0.6 to rakieta). Opera pod linuxem nie lyka mplayer-plugin, istniejacy adblock tez ne chce dzialac. Za to opera ma cos czego firefox jak na razie nie ma : znakomita obsluge javy. Chodzi mniej wiecej o to, ze u mnie firefox po uruchomieniu apletu javy wlacza (nie wiem jak to lepiej ujac) maszyny javy, ale po wylaczeniu apletu maszyna wirtualna dalej jest uruchomiona obciazajac zasoby. Pod opera to sie nie zdarza.
ravnet
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2005-09-23, 15:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: ravnet »

Co do opery to ja mam athlona xp 2600 (delikatnie podkręcony), 1 GB RAM, dysk 200GB WD 8MB,7200, tylko ja tesowałem na mandrivie, wygląda na to że Twój komputerek też jest nawet nawet więc chyba problem z samej paczce, do mandarynki miałem gotową paczkę (dla niej zrobioną) więc może tu jakaś różnica jest.
Pod windą nie testowałem opery tylko FF i działa błyskawicznie w porównianiu z IE.

Pozdrawiam.
rav
Awatar użytkownika
Maxim
Przyjaciel Forum
Posty: 243
Rejestracja: 2005-04-17, 07:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: Maxim »

guitarrizer pisze: ..........I fakt faktem, że Opera nigdy przed upływem 10 sekund nie wstaje :(
W takim razie lepiej rzeczywiście męcz się z firefoxem. U mnie na 1,25Gh, 512Ram,prawie 400 zakładek Opera uruchamia się 3 sekundy
"Ostatecznie, myślę że Slackware brzmi lepiej niż Microsoft, czyż nie?"
-- Patrick Volkerding
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: BeteNoire »

Wersja static czy shared?
Wznawiasz sesję z kilkoma stronami czy otwierasz nową, pustą sesję?
Awatar użytkownika
Maxim
Przyjaciel Forum
Posty: 243
Rejestracja: 2005-04-17, 07:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: Maxim »

BeteNoire pisze:Wersja static czy shared?
Wznawiasz sesję z kilkoma stronami czy otwierasz nową, pustą sesję?
Jeżeli to było do mnie?
opera-8.50-20050916.5-shared-qt.i386-en
i jasne, że bez otwierania stron. Niektóre strony otwierają się 1 sek a są takie, że i pół minuty.
"Ostatecznie, myślę że Slackware brzmi lepiej niż Microsoft, czyż nie?"
-- Patrick Volkerding
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: BeteNoire »

Tak, to było do Ciebie.
Rzadko z takich stron korzystam, rzadko takie się spotyka... Jeśli nie jest to strona typu dokumentacji systemu operacyjnego all-in-one-page to jej długie otwieranie nie jest spowodowane rozmiarem a raczej właściwościami Twojego łącza.
Też miałem Operę "shared". I jak to już zauważyłem - potrafiła się otwierać ponad 15 sekund. Korzystałem z zapisywania sesji, bo to jedna z fajniejszych rzeczy we współczesnych przeglądarkach. W FF zapisuję sobie sesje 5-10 stron i wcale nie spowalnia to jego startu. Drobne opóźnienie (2-3 sekundy) spowodowane wczytywaniem stron z cache/netu jestem w stanie znieść, za cenę wznowionej sesji.
Awatar użytkownika
pawian
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 2005-05-13, 20:54

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: pawian »

mi sie zaczela dlugo otwierac opera po tym jak wyszedlem z x bez zamkniecia opery wczesniej 5 sekund teraz ponad 10 :lol:
patpi
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 2005-06-03, 22:31

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: patpi »

pawian pisze:mi sie zaczela dlugo otwierac opera po tym jak wyszedlem z x bez zamkniecia opery wczesniej 5 sekund teraz ponad 10 :lol:
sproboj tego
http://my.opera.com/polski/forums/topic ... ent1095870
Awatar użytkownika
m4ddog
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2005-10-06, 16:06
Lokalizacja: z piekła :)

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: m4ddog »

Mi się długo otwierała Opera 8.2, zainstalowałem 8.5 i śmiga noramalnie.
Problem z Unixami z reguły znajduje się pomiędzy krzesłem, a klawiaturą.
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: BeteNoire »

Do czasu...
;)
SAL

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: SAL »

Ja osobiście dużo bardziej lubię Fireforx'a. Dawniej tłumaczyłem to syfiastymi bannerami w Operze... Ale niestety to znieśli ;) Tesotwałem ją znowu i jednak zostanę przy swoim. Firefox jest szybszy. Przynajmniej u mnie :P Mam 128 MB RAM, Opera zachowuje się dużo gorzej przy tej ilości. Poza tym FF'a łatwiej się aktualizuje, współpracuje z Thunderibrdem... No, a poza tym ma ładniejsze skiny i logo, ot co! :wink:
przemek999
Pomocnik
Posty: 1157
Rejestracja: 2005-03-04, 18:27

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: przemek999 »

Opera jest oparta na Qt, a Firefox na GTK 2.X ! Różnica w wydajoności obu bibliotek jest znaczna - Firefox działa muliscie. Opera potrafi cache'ować stronki w pamięci RAM - to rewelacja, wyłaczyłem przechowywanie cache na dysku i otrzymałem kolejny wzrost wydajnośći (mam wolny dysk, teraz Opera żadko go wykorzystuje). Nie ma browsera doskonałego, ale na dizeń dzisiejszy wybieram Operę.
Pozdrawiam Przemek.
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Opera vs. Firefox

Post autor: BeteNoire »

przemek999 pisze:Opera jest oparta na Qt, a Firefox na GTK 2.X ! Różnica w wydajoności obu bibliotek jest znaczna - Firefox działa muliscie .
Ciekawe, że z programów GTK2, których używam tylko Firefox działa muliście...
ODPOWIEDZ