Studia? jakie? gdzie?

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
peteer
Przyjaciel Forum
Posty: 126
Rejestracja: 2005-02-12, 14:04
Lokalizacja: Bytom

Studia? jakie? gdzie?

Post autor: peteer »

Witam!
Wiem, ze moze i forum nie dokonca odpowiednie na moje pytanie, jednak wydaje mi sie, ze moge sie czegos pozytecznego od Was dowiedziec ;)
Uczeszczam do klasy maturalnej pewnego bytomskiego liceum (wiem, zaczyna sie jak ogloszenie matrymonialne ;) ) i nie wiem gdzie kontynuowac moja edukacje. Czuje sie dobry w matmie, fiezie, chemii, infie. Mysle o studiach informatycznych, jednak jak widze co sie dzieje - nawet w jakims zadupiu z akademi rolniczej wychodza informatycy...
Z informatycznego doswiadczenia jakie posiadam: czuje sie w miare dobry w windowsie, w linuxie jeszcze nie jestem zbyt dobry, ale ciagle sie ucze, liznolem html'a, php MySQL'a i czuje sie niezle w c++. Gdzie bym chcial studiowac? Podoba mi sie Wroclaw, w zwiazku z tym mysle o pol. wroclawskiej, lub slaskiej, ale nie uzalezniam swoich planow od tych miast.
Teraz moje pytanie/pytania do Was:
1. Czy potrzebny w ogole bedzie kolejny informatyk, programista? ..Najlepiej jakbym Pracowal w Polsce, ale za granica mysle, ze tez sobie bym poradzil.
2. Czy moze lepiej zrezygnowac z tych planow a isc na mate, fize, chemie, lub cos zupelnie innego? moze jakies rady, wskazowki?
3. Mozecie mi cos powiedziec/ doradzic na temat szkoly, Wroclaw, Slask? a moze jeszcze gdzies indziej?
Nie bede ukrywal ze zalezalo by mi w przyszlosci na jakims w miare dobrze platnym zawodzie ;) (chyba jak kazdemu z nas).
Troche wstyd mi dawac taki temat, ale do konca tego tygodnia musze zadeklarowac z czego pisze mature, a ja nie mam pojecia co po tej szkole chce robic...
Pozdrawiam Piotrek!!
Registered User #384128, Slackware 10.2 i Gentoo amd64
Awatar użytkownika
puszczyk
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 2005-06-13, 17:15
Lokalizacja: Września

Re: Studia? jakie? gdzie?

Post autor: puszczyk »

Ja co prawda studia zaczynam dopiero od 1 pażdziernika (na polibudzie w Poznaniu), ale co do matury chyba moge Ci doradzić. IMHO najlepiej zdawać teraz matme i fize(oba na rozszerzonych). Masz wtedy duże pole do manewru - stoją otworem przed tobą politechniki, kierunki ścisłe na uniwerkach i szkoły ekonomiczne.

A co do politechnik to słyszałem, że wśród inżynierów praktycznie nie ma bezrobocia (informatyków dotyczy to szczególnie). Ja bym się w sumie nie zastanawiał i szedł na polibude na informatyke albo ewentualnie elektronike i telekomunikacje jeśli te tematy Cię interesują.
kamillo
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 2004-11-23, 18:27
Lokalizacja: Gdynia

Re: Studia? jakie? gdzie?

Post autor: kamillo »

Hej

Z mojego doswiadczenia (studiowalem fizyke na Polibudzie Gdanskiej) moge Ci powiedziec tylko tyle ze univerki to piecio letnie wakacje z zajebistymi dziewczynami, ksztalca teoretycznie, na politechnikach zdobywasz wiedze praktyczna ale jest ciezko sie utrzymac. Informatycy zawsze beda mieli prace, teraz wszedzie masz komputery. W Gdansku na wydziale ETI (elektronika telekomuna informatyka) jest mase ogloszen z firm telekomunukacyjnych, albo programistycznych (glupio brzmi), z tego co wiem najlepsi znajduja zatrudnienie w Intelu w Gdansku.
I tak jak pisal puszczyk zdawaj matme i fize na poziomie rozszerzonym to Ci otworzy wielke drzwi.
Polecam politechniki bo ta sa uczlenie gdzie naprawde zdobywasz wiedze... ale najwazniejsze zebys robil to co lubisz
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: Studia? jakie? gdzie?

Post autor: m00n »

Witam
Dawno mnie nie było gdyż też jestem niestety w klasie maturalnej :/ w śmierdzącej budzie co zwie się elektronik w Olsztynie.
Wybieram się właśnie na Politechnikę Poznańską gdyż slyszalem dobre opinie o tej uczelni. Najprawdopodobniej na informatykę, choć w grę wchodzi też automatyka i robotyka oraz telekomunikacja. Proszę napiszcie coś więcej o tej uczelni. Przeglądałem strone internetową i wydziałową informatyki i znalazłem info ze w zeszlym roku na infe było 4.8 osoby na miejsce niewiem czy to duzo czy malo. Łatwo wam pisac ze najlepiej i matme i fize na rozszerzonym ale nie kazdy jest takim mozgiem. Niewiem z czego to wynika ale lubie fizyke i dobrze sie w niej czuje a matma mnie strasznie odstrasza i leb mnie od niej boli :/ Na maturze chcem wziasc POl ANG FIZ (pdst) i INF (roz) tylko czy ta infa mi sie do czegos przyda ??? Jesli chodzi o oceny maturalne to z matmy mysle ze bedzie 3 a z fiz 4/5. Niewiem czy tyl wystarczy zeby dostac sie na PP. Jesli mi sie nie uda to bede skazany na UWM albo jakas prywatna uczelnie w Olsztynie.
Pozdrawiam i prosze o opinie
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
przemek999
Pomocnik
Posty: 1157
Rejestracja: 2005-03-04, 18:27

Re: Studia? jakie? gdzie?

Post autor: przemek999 »

JA z kolei będe zdawał matematykę, angielski, polski oraz informatykę (wszystkie oprucz polaka rozszerzone). Ponoć na AGH informatyka jest honorowana na równi z fizyką - byłbym wdzięczny, gdyby ktoś napisał o tym coś więcej...
Pozdrawiam Przemek.
tadziu
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 2004-05-23, 18:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Studia? jakie? gdzie?

Post autor: tadziu »

Hmmm... To i ja się przyłączę. Jestem zdecydowany na informatykę i nie mam żadnego innego kierunku na oku. Jedyne co mnie martwi, to specjalność. Chciałbym wybrać coś związanego z administracją sieciami komputerowymi, ewentualnie zahaczyć o systemy bazodanowe, ale programowanie akurat nie pociąga mnie aż tak bardzo (nie widzę dla siebie wielkiej przyszłości w tym).
Dostać bym się chciał albo na Polibudę Wrocławską (PPT), albo Gdańską (ETI, lub cokolwiek innego jak nie będzie wyjścia ;P), ale ani tu ani tu nie znalazłem nic, co by w pełni mi odpowiadało. Większość studiów informatycznych na pierwszym planie stawia programowanie/algorytmikę. Żeby nie było - lubię programować, ale chciałbym, by studia dały mi praktyczną wiedzę z tego co mi się bardziej podoba - administracji sieciami/systemami. Do tej pory wszystkiego musiałem uczyć się sam, co oczywiście nijak mi nie zaszkodziło (wręcz przeciwnie), ale było trudniejsze niż otrzymanie wiedzy.

Ewentualne osoby z doświadczeniem prosiłbym o wskazanie nazwy specjalizacji, która by takim wymaganiom mogła odpowiadać, informacje szczegółowe sobie wygooglam ;)
Linux registered user #325402
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Studia? jakie? gdzie?

Post autor: Outlaw »

tadziu, w Poznaniu jest też specjalnizacja - administracja sieciami ;) zobacz tam. Mam również ten sam problem co ty. Nie ciągnie mnie do programowania, raczej chciałbym coś o sieciach. Uważnie czytam wszystkie posty w tym temacie ;)
Awatar użytkownika
dozzie
Użytkownik
Posty: 855
Rejestracja: 2004-06-01, 13:15
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Studia? jakie? gdzie?

Post autor: dozzie »

tadziu pisze:Dostać bym się chciał albo na Polibudę Wrocławską (PPT), albo Gdańską (ETI, lub cokolwiek innego jak nie będzie wyjścia ;P), ale ani tu ani tu nie znalazłem nic, co by w pełni mi odpowiadało. Większość studiów informatycznych na pierwszym planie stawia programowanie/algorytmikę. Żeby nie było - lubię programować, ale chciałbym, by studia dały mi praktyczną wiedzę z tego co mi się bardziej podoba - administracji sieciami/systemami. Do tej pory wszystkiego musiałem uczyć się sam, co oczywiście nijak mi nie zaszkodziło (wręcz przeciwnie), ale było trudniejsze niż otrzymanie wiedzy.
Jeśli chcesz wiedzieć, to w sieciach, programowaniu i kryptografii nie istnieje takie pojęcie, jak "otrzymywanie wiedzy". Zawsze musisz się sam uczyć, i to niezależnie od tego, kogo masz jako nauczyciela. Co najwyżej możesz od niego wyciągnąć dodatkowe informacje, na przykład czego warto poszukać na googlach.
Na PWr sieciowców najwięcej jest na EKA, ale to są sieciowcy bardziej od kabli, niż od opracowywania i łamania protokołów.
Ja sam za najciekawszą specjalność uważam Bezpieczeństwo komputerowe. Musisz tu umieć wszystkiego po trochu, ale zwykle od innej strony niż szeregowy klepacz kodu/kabli (a raczej od paru stron, do tego innych niż ta znana przez wspomnianego klepacza). Przy czym nadal nie dostaniesz wiedzy na tacy i tak czy siak będzie trzeba samemu kopać.
-zsh
#!/bin/bash
#!/usr/bin/perl -w
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: Studia? jakie? gdzie?

Post autor: m00n »

hehe panowie mam nadzieje ze sie wszyscy dostaniemy i spotkamy na Polibudzie Poznanskiej na wydziale informatyki i zarzadzania.
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
sayetan
Moderator w st. spocz.
Posty: 2193
Rejestracja: 2004-06-20, 21:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Studia? jakie? gdzie?

Post autor: sayetan »

To lepiej chodźcie na PWr, z tego co wiem to tam dużo osób w forum jest/chce sie dostać. :)
kamillo
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 2004-11-23, 18:27
Lokalizacja: Gdynia

Re: Studia? jakie? gdzie?

Post autor: kamillo »

ach wroclaw miastem studentow.. :)

co do zdawania/niezdawania matmy na maturze to wszystkim ktorzy wybieraja sie na jakakolwiek politechnike (zreszta wszystkie studia o kierunkach technicznych) radze zdawac matme, wszedzie sa teraz konkursy swiadectw i kazda uczelnia ma przeliczniki na punkty np. PG (Polibuda Gdanska) bierze pod uwage oceny z fizy, matmy i jezyka, sa one przeliczane przez odpowiednie przeliczniki: najamniejszy przelicznik: oceny ze swiadectwa szkolnego potem oceny z matury (nierozszerzonej) i z matury rozszerzonej + dotego sa dodatkowo inaczej przeliczane oceny w zaleznosci od typu klasy np. z rozszerzona matma maja jeszcze wyzszy przelicznik. Wniosek: jesli wybierasz sie na PG a niezdawales matury z matmy na poziomie rozszerzonym nie masz szans (moje osobiste zdanie). Przyklad: pisalem stara mature w klasie ogolnej z matmy mialem 5 z angola 4 z fizy nie pisalem a na swiadectwie mialem 3, o ETI moglem pomarzyc max to informatyka na wydziale..... FIZYKI= bleee
a co do ETI to prawda ze niesamowity nacisk klada na programowania ale z tego co mi wiadomo po 3 roku mozna sobie wybrac specjalnosc
Javaanse

re

Post autor: Javaanse »

Witam,
kończę właśnie studia na UŁ (dokładnie to kończę pisać prce mgr "Zastosowanie kontrolingu w zarządzaniu strategicznym bankem") i właśnie rozpocząłem studai na PŁ (informatyka) i tak jak powiedział kamillo: chcesz się bawić, mieć fajne dziweczyny w grupie idź na uniwerek, ale nie spodziewaj się, że będą kształćić Cię tam w kierunku umiejętności- przyjdziesz, posłuchasz wykładu, egzamin czy zaliczenie i tak przez 5 lat. Natomiast na polibudzie, jak się nie nauczys programować (czyli umiejętności pewnego myślenia), nie poznasz języków programowamia (od ada do c++ i inne) to nie zrobisz nawet inż.- jesli ukończysz polibudę będziesz musiał coś umieć w praktyce.

Twój wybór

P.S.
Nie znam wszystkich uniwerków, bo jak można je znać wszytkie, ani wysztkich wydizałó, stąd moje zdanie może być trochę subiektywne.

P.S.2.
Mój promotor nawet nie przeczytał 2 rozdziałów pracy które mu przyniosłem w lipcu, i daję głowe, nawet jak przyniosę mu cała pracę, tez je nie przeczyta- taki fart :)
Awatar użytkownika
Kosma
Użytkownik
Posty: 531
Rejestracja: 2005-04-02, 00:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Studia? jakie? gdzie?

Post autor: Kosma »

PWr == PoWer :D
Kot, etatowy opieprzacz z zakresu kart AC'97.
Awatar użytkownika
puszczyk
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 2005-06-13, 17:15
Lokalizacja: Września

Re: Studia? jakie? gdzie?

Post autor: puszczyk »

m00n pisze:Witam
Dawno mnie nie było gdyż też jestem niestety w klasie maturalnej :/ w śmierdzącej budzie co zwie się elektronik w Olsztynie.
Wybieram się właśnie na Politechnikę Poznańską gdyż slyszalem dobre opinie o tej uczelni. Najprawdopodobniej na informatykę, choć w grę wchodzi też automatyka i robotyka oraz telekomunikacja. Proszę napiszcie coś więcej o tej uczelni. Przeglądałem strone internetową i wydziałową informatyki i znalazłem info ze w zeszlym roku na infe było 4.8 osoby na miejsce niewiem czy to duzo czy malo. Łatwo wam pisac ze najlepiej i matme i fize na rozszerzonym ale nie kazdy jest takim mozgiem. Niewiem z czego to wynika ale lubie fizyke i dobrze sie w niej czuje a matma mnie strasznie odstrasza i leb mnie od niej boli :/ Na maturze chcem wziasc POl ANG FIZ (pdst) i INF (roz) tylko czy ta infa mi sie do czegos przyda ??? Jesli chodzi o oceny maturalne to z matmy mysle ze bedzie 3 a z fiz 4/5. Niewiem czy tyl wystarczy zeby dostac sie na PP. Jesli mi sie nie uda to bede skazany na UWM albo jakas prywatna uczelnie w Olsztynie.
Pozdrawiam i prosze o opinie
Na PP myśle, że spokojnie się dostaniesz pod warunkiem, że zdajesz matme i fize. Nawet jeśli matme zdasz nie za dobrze, a fize na przyzwoitym poziomie to masz duże szanse* na AiR czy EiT, ale z informatyką może być ciężko. Co do tych 4.8 osoby, to ogólnie nie jest dużo (na uniwerku bylo chyba koło 11), ale poziom tych osób jest zazwyczaj wysoki(IMHO na polibude idą Ci, którzy są zdecydowani co chcą robić).

Mam nadzieje, że pomogłem, gdbyś miał jeszcze jakieś pytania to pisz na maila.

Aha, generalnie informatyki nie warto zdawać, ja osobiście nie znam uczelni, na której to by się liczyło, a matura w tym roku była dosyć trudna, więc lepiej sobie odpuścić infe i ten czas przeznaczyć na matme czy fize.

*Wiem to z doświadczenia znajomych z klasy i szkoły.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ