Pkgtools - zarządzanie pakietami w Slackware.

Slackware FAQ - czyli baza pytań i odpowiedzi.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Radek_R
Moderator
Posty: 1196
Rejestracja: 2004-06-14, 11:40
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pkgtools - zarządzanie pakietami w Slackware.

Post autor: Radek_R »

[center]Pkgtools - zarządzanie pakietami w Slackware.[/center]

Spis treści:

Kod: Zaznacz cały

1. Wstęp
2. Pakiet pkgtools
3. installpkg
4. removepkg
5. upgradepkg
6. pkgtool

1. Wstęp

Paczki dla Slackware mają bardzo nieskomplikowaną budowę. Jest to zwyczajne archiwum tar skompresowane programem gzip zawierające podstawową strukturę katalogów, w której znajdują się pliki danego programu. W archiwum znajduje się dodatkowy katalog install, w którym umieszczone są dodatkowe pliki nie występujące normalnie w drzewie katalogów. Plikami tymi nie będziemy się zajmować, gdyż z naszego punktu widzenia ich zawartość nie jest istotna. Jeżeli chcemy przeczytać do czego te pliki służą, proponuję zajrzeć do opisu Przygotowywania pakietów binarnych Slackware znajdującego się w naszym FAQ. Nazwa paczki jest także znormalizowana. Składa się z nazwy programu, wersji, architektury i numeru kompilacji oddzielonych myślnikami.

Kod: Zaznacz cały

<nazwa-programu>-<wersja>-<arch>-<build>.tgz
Dokładniejsze informacje znajdują się w artykule wskazanym powyżej.
Niekiedy możemy spotkać archiwa także kończące się na .tgz, jednak w większości przypadków (wbrew błędnemu myśleniu niektórych osób) nie jest to paczka Slackware a jedynie archiwum z tak zakończoną nazwą. A więc jak już mamy paczkę dla Slackware, możemy ją zainstalować.


2. Pakiet pkgtools

Za instalację paczek przeznaczonych dla naszej dystrybucji odpowiada zestaw narzędzi wchodzących w skład paczki pkgtools. Paczka ta jest oznaczona jako REQUIRED, więc na pewno mamy ją zainstalowaną. Znajdują się w niej takie narzędzia jak: installpkg, removepkg, upgradepkg czy też uniwersalne pkgtool. Oprócz wymienionych zawarte są też makepkg, explodepkg, xorgsetup oraz xwmconfig, ale nie zostaną omówione gdyż wykracza to poza ramy tego poradnika. Szczegółów należy szukać na stronach podręcznika systemowego. Dodam dla niewtajemniczonych, że procedury instalacji, usuwania, upgrade'u wykonujemy jako root.


3. installpkg

Jak sama nazwa wskazuje, installpkg służy do instalacji nowych paczek w systemie. Użycie jest banalne:

Kod: Zaznacz cały

# installpkg nazwa_paczki
Po wydaniu tego polecenia powinniśmy ujrzeć informacje na temat instalowanej paczki. Po zakończeniu działania paczka jest zainstalowana. Skrypt ten (tak skrypt!) posiada kilka opcji z którymi możemy go wykonać, omówię tutaj te najprzydatniejsze.
  • -warn nazwa_paczki - wyświetla informacje na temat usuniętych lub nadpisanych plików/katalogów w wyniku instalacji podanej paczki. Paczka nie zostanie zainstalowana.
  • -root /katalog - instaluje paczkę(ki) używając /katalog jako nowy korzeń (/) drzewa katalogów.
  • -infobox - informacje o paczce wyświetla za pomocą programu dialog (w ładnym okienku tekstowym). W sumie opcja nieprzydatna, ale jakby ktoś chciał mieć ładnie podczas instalacji to wrzuciłem.

4. removepkg

Removepkg usuwa z systemu paczki, których już nie potrzebujemy, lub z innych powodów chcemy się pozbyć. Jako parametr możemy podać pełną nazwę paczki lub też samą nazwę bazową. Dla przykładu, chcemy usunąć paczkę z odtwarzaczem multimediów MOC:

Kod: Zaznacz cały

# removepkg moc-2.4.1-i686-1.tgz
# removepkg moc-2.4.1-i686-1
# removepkg moc
Obojętnie który sposób podany powyżej wybierzemy, paczka zostanie odinstalowana.
Jedyną opcją przydatną dla przeciętnego użytkownika może być opcja -warn mająca takie samo zastosowanie jak w przypadku installpkg.
Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość usunięcia paczki w przypadku zainstalowania jej z podaniem opcji -root. Gdy zajdzie taka potrzeba, aby skorzystać z opisanej funkcji, musimy ustawić zmienną środowiskową ROOT na katalog podany przy instalacji paczki do parametru -root.


5. upgradepkg

Za pomocą tego narzędzia jesteśmy w stanie uaktualnić (np. do nowszej wersji) paczki juz zainstalowane w systemie bez uprzedniego ich usuwania. Jako parametr podajemy nazwę paczki lub nazwy paczek rozdzielone znakiem % w sytuacji gdy nazwa nowej paczki różni się od starej:

Kod: Zaznacz cały

# upgradepkg nazwapaczki
# upgradepkg nazwastarejpaczki%nazwanowejpaczki
Oprócz tego można zastosować szereg opcji urozmaicających działanie tego narzędzia.
  • --dry-run - znaczenie podobne do wcześniejszego -warn. Wypisuje nazwy paczek, które zostaną zainstalowane lub zupgrejdowane, jednak bez wykonywania tych czynności.
  • --reinstall - jeżeli w systemie istnieje paczka o tej samej wersji, architekturze oraz numerze build, upgradepkg normalnie pomija taką paczkę. Opcja ta sprawia, że upgradepkg zainstaluje paczkę nawet gdy tak sama jest zainstalowana w systemie.
W tym przypadku także trzeba ustawić zmienną środowiskową ROOT, jeżeli chcemy zupgrejdować paczki znajdujące się w innym drzewie katalogów niż /.


6. pkgtool

Pkgtool to narzędzie ogólnego przeznaczenia wyposażone w wygodny interfejs. Można za jego pomocą zainstalować, usunąć lub przejrzeć zainstalowane paczki a także uruchomić ponownie niektóre skrypty instalacyjne Slackware.
Po uruchomieniu widzimy listę opcji do wyboru:
  • Current - instaluje paczki zawarte w bieżącym katalogu.
  • Other - pozwala wskazać katalog z paczkami do zainstalowania.
  • Floppy - instaluje paczki znajdujące się na dyskietce.
  • Remove - pozwala na wybranie paczek do usunięcia. W spisie paczek wyboru dokonujemy spacją zaznaczając odpowiednie paczki.
  • View - pozwala obejrzeć listę paczek zainstalowanych w systemie. Po wybraniu konkretnej paczki pojawia się jej pełny opis.
  • Setup - pozwala wybrać skrypty instalacyjne do ponownego uruchomienia. W spisie skryptów zaznaczmy odpowiednie spacją po czym potwierdzamy wybór Enterem.
Obsługa nie jest zbyt skomplikowana i każda średnio rozgarnięta osoba powinna sobie poradzić. Jako opcję można podać parametr -target_dir katalog. W tym przypadku znaczenie tej opcji jest takie samo jak opcji -root w poleceniach opisanych w poprzednich punktach. Reszta jest mało istotna z punktu widzenia przeciętnego użytkownika.

Autor: Radek_R
Ostatnio zmieniony 2008-06-06, 19:21 przez Radek_R, łącznie zmieniany 3 razy.
#358274
http://www.prook.net
ODPOWIEDZ