Sterowanie i konfiguracja diod kontronych w laptopach ASUS

Slackware FAQ - czyli baza pytań i odpowiedzi.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
filipcynarski
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 2005-10-29, 00:31
Lokalizacja: Inowrocław

Sterowanie i konfiguracja diod kontronych w laptopach ASUS

Post autor: filipcynarski »

Kod: Zaznacz cały

1.Wstęp
2 Jak to zrobić?
        2a.   Sprawdzanie
        2b.   Co jeśli nie ma?
        2b1.  Gdzie to jest?
3. Sterowanie
        3a.   Zasady działania
        3b.   Właczamy i wyłączamy
4. Automatyzacja działania
5. Program w perlu dla "lampek"
6. Koniec
1. Wstęp

Witam! Mając model laptopa ASUS A3L5010 bez W-LANu kupując kartę W-LAN PCMCIA, której zainstalowanie i konfigurację opisywałem wcześniej w dziale propozycje do FAQ - chciałem ustawić, aby nieaktywna i prawdopodobnie nigdy już nie wykorzystana dioda W-LANu zapalała się w odpowiednim momencie.

Oczywiście rozwiązanie problemu jest banalnie proste. Myśle, że w innych laptopach sytuacja wygląda podobnie. Jeśli posiadają takowe diody i w jądrze znajduje się dla nich support.

2. Jak to zrobić?

a.Sprawdź czy w katalogu proc/acpi znajduje się katalog ASUS jeśli tak to masz połowe drogi za soba jeśli nie patrz na punkt b.

b. Edytuj jądro przechodząc do katalogu gdzie się znajduje i uruchamiając xconfiga znajdź support dla ASUSA. Przykład:

# cd /usr/src/linux-2.6.14.4
# make xconifg


b1. Gdzie znaleźć support dla Asusa:

---->Character Devices
----------->Hardware monitoring support

Zaznacz asusa i skompiluj wszystko. Można tylko do modulu, gdy masz już skompilowane jądro i z niego korzystasz.

# make modules
# make modules_install


3. I co z tego?

a. Więc... Mając już wszystko i widząc w katalogu proc/acpi katalog asus przechodzimy do niego. W katalogu, prócz innych plikow sterujacych znajdują sie dwa mled i wled.

Pliki te zapalają bądź wyłączają diody pierwsza to ta, która niby może sygnalizować nadejście wiadomości e-mail, choć nigdy nie korzystałem z niej. W przyszlości napiszę jak pod Linuxem ustawić ją w programie pocztowym jako powiadomienie o wiadomościach na koncie mail.

Druga to sygnalizująca działanie W-LANu, która w laptopach z W-LANem zapala sie samoczynnie.

b.Jak działaja te pliki. Aby wyłączyć diode wystarczy w jednym z tych plików(w zależności od tego którą diodę obsługujemy) wpisać 0 i zapisać po zapisie dioda od razu gaśnie.

Jeśli chcemy właczyć diodę wpisujemy 1 i zapisujemy. Dioda się zapala od razu po zastosowaniu zmian.

Czyż nie jest to świetna zabawa :wink:

4. Po co mi to jak nic z tego nie mam?

Kolejna kwestia to jak zautomatyzować włączanie diody. Nie jest to trudna sprawa. Wystarczy napisać jedną linijke kodu.

# echo '1' > /proc/acpi/asus/wlan

Jeśli wyłączamy

# echo '0' > /proc/acpi/asus/wlan

Z czego pierwszą linijkę możemy dodać do startu systemu. Służy do tego plik rc.local znajdujący się w katalogu /etc/rc.d

Drugą linijkę dodajmy do wyłączania się systemu(na samej górze pliku) ten plik znajduje się w tym samym katalogu co poprzednio jego nazwa to: @rc.0

Sprawa prosta, ale jakże przyjemna :P

5. Zabawa z Perlem i diodami

Zróbymy sobie choineczke z naszych "lampek". Ten prosty skrypt wystarczy skopiować i zapisać z rozszerzeniem .pl

Kod: Zaznacz cały

while(true)
{
open(PLIK,">/proc/acpi/asus/mled");
open(PLIK1,">/proc/acpi/asus/wled");
print PLIK "1";
print PLIK1 "0";
sleep(1);
open(PLIK,">/proc/acpi/asus/mled");
open(PLIK1,">/proc/acpi/asus/wled");
print PLIK "0";
print PLIK1 "1";
sleep(1);
}
potem poprzez konsolę uruchomić:

# perl nazwa_pliku.pl

6. Kończe mój opis myślę, że to ciekawa sprawa, może zainspiruję kogoś do innych eksperymentów ze sterowaniem diodami. Przykład ten jedynie wskazuje drogę i to, jak Linux potrafi wszystko :D

Pozdrawiam i dziękuję za uwage!

-> Filip Cynarski
Ostatnio zmieniony 2005-12-21, 23:19 przez filipcynarski, łącznie zmieniany 4 razy.
ODPOWIEDZ