problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

sebekpro
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2006-09-30, 17:10

problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: sebekpro »

Witam,
mam pewien problem, ponieważ mam nagrywarkę DVDRW model: SHM-165H6S mam
problem z wykryciem jej przy instalacji slackware przy kernelu 2.6.18
(slackware current 26.09.2006, inne dystrybucje oczywiście nawet mojego dysku baracuda 320GB 7200.10 SATA2 nie wykrywają) przy jądrze test26.s
Próbowałem alternatywnej instalacji z twardego dysku ale tez nie idzie
po prostu coś nie tak robie, podaje ścieżkę do rozpakowanej instalki
obrazu płyty potem próbuję do katalogu SLACKWARE w zestawie instalacyjnym
ale też jest źle. Chciałem spróbować wg poniższego sposobu ale nie ma
urządzenia loop0.

mkdir -p /dos
mount -t vfat /dev/hda1 /dos
cd /dos
mknod /dev/loop0 b 7 0
mkdir /INSTALL
mount -o loop /dos/install.iso /INSTALL

tak jest w repozytorium FAQ na stronie slackware ale niestety nie ma
urządzenia loop0. Nie wiem co trzeba zrobić by zainstalować slackware,
chciałem skompilować sobie jądro 2.6.18 ale nie wiem jak to wszystko
zorganizować skoro potrzebny do tego jest kompilator, którego nie ma przy
instalacji slackware....
Może ktoś ma pomysł jak skompilować kernela wraz z obsługą tego DVD kiedy przed instalacja nie ma utworzonego systemu i brak kompilatora??
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: kazalot »

jak rozumiem to zwykly naped ide wiec nie potrzeba zadnych specjalnych rzeczy do jego obslugi zrob sobie jakis katalog a potem zamontuj cdrom do niego

Kod: Zaznacz cały

mkdir -p /plyta 
mount /dev/hdc /plyta
gdzie hdc :
hda primary master
hdb primary slave
hdc secondary master
hdd secondary slave

czyli zaleznie od tego jak podlaczyles naped a potem wybierasz instalacje z "premounted directory" i podajesz /plyta
Awatar użytkownika
danielos
Użytkownik
Posty: 201
Rejestracja: 2004-05-28, 12:40
Lokalizacja: Tarnów/Wiedeń

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: danielos »

o co dokladnie chodzi z niewykrywanie cd? mozesz bootowac z tej nagrywarki i pozniej jej nie widac czy wogole nie mozesz z niej bootowac?

gdzie masz katalog na dysku z plikami instalacyjnymi?

pod jakim systemem probowales skorzystac z loop? probowales modprobe loop ?

jesli jakis linux Ci tam startuje i masz pakiety na dysku to zawsze mozesz podmontowac partycje
i rozpakowac na nia pakiety oraz uruchomic plik /install/doinst.sh w pakietach w ktorych on sie znajduje
pozniej odpowiednio skonfigurowac lilo/grub i powinno dzialac. Najlepiej w ten sposob wrzucic pakiety z serii a/ , do tego sed, pkgtools a pozniej mozesz zrobic chroot na ta partycje i reszte doinstalowac
uzywajac polecenia installpkg.
danielos,
zobacz [url=http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?p=59095]koszulki z pingwinkiem[/url]
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: kazalot »

mozna ale po co sie meczyc jest przeciez instalacja z " premounted directory" wystarczy zeby w jakims katalogu byly te katalogi a ap ... z paczkami i podac do nich sciezke ;)
sebekpro
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2006-09-30, 17:10

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: sebekpro »

po prostu przy starcie nie wykrywa mi kernel napędu cd-rom dlatego też ten problem występuje, płytka bootuje się z tego napędu DVDRW bez problemu co do instalacji z katalogu premounted to mi nie idzie nie wiem czemu. Zrobiłem tak, że rozpakowałem paczki ISO do jednego katalogu np /mnt/slack potem podałem tą ścieżkę dla instalacji premounted i nie poszło to podałem następną: /mnt/slack/SLACKWARE czyli tam gdzie były wszystkie paczki a,ap ... kde itp ale wypisał mi że ścieżka błędna.....
mpier
Użytkownik
Posty: 1002
Rejestracja: 2005-10-01, 13:24
Lokalizacja: Blachownia||Cz-wa

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: mpier »

sebekpro pisze:/mnt/slack/SLACKWARE
Zacznij od instrukcji/README. Po pierwsze jakie /mnt/...? W /mnt zamontowany będzie /. Po drugie wielkość liter ma znaczenie. Jeszcze jedno: katalog nie jest np /mnt, tylko /mnt.
sebekpro
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2006-09-30, 17:10

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: sebekpro »

mpier po pierwsze spokojnie chłopaku a po drugie to jest taki katalog SLACKWARE bo taka ma nazwę DUŻE litery. co do Katalogu /mnt to mogę nazwać go i mloda_laseczka to i tak wlezie gdzie trzeba jeśli tak wszystko zdefiniuję teraz już rozumiesz o co chodzi?? Dobra bo szkoda czasu na pierdoły teraz odpowiedź na konkretne rady.
Danielos ja mam na dysku katalog z plikami o nazwie slack jest on sobie w katalogu roota bezpośrednio jak na razie, jeśli przykłądowo podmontuję mount /dev/sda7 /mnt to będzie on się znajdował teraz w /mnt/root/slack w nim jest katalog o nazwie: SLACKWARE, który zawiera katalogi A, AP, D, KDE... itd jeśli mu przy instalacji w opcji "premounted directory" daję sciezke na /mnt/root/slack/SLACKWARE to wyrzuca mi błąd.. nie wiem czemu. Druga rzecz to może dało by rade zainstalować te paczki ze środowiska chroot ale jakoś wysypuje mi się przy tym system jak robie installpkg *.tgz albo po prostu installpkg nazwa_paczki.tgz.
Co do odpowiedzi Kazalota to niestety poniższe polecenia nie przyniosą rezultatu:
mkdir -p /plyta
mount /dev/hdc /plyta
dlaczego się tak dzieje to jedyną odpowiedzią jest to, iż kernel nie ma sterowników dla LITE-ON DWDRW SHM-165H8S na interfejsie IDE.
mpier
Użytkownik
Posty: 1002
Rejestracja: 2005-10-01, 13:24
Lokalizacja: Blachownia||Cz-wa

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: mpier »

sebekpro pisze:mpier po pierwsze spokojnie chłopaku a po drugie to jest taki katalog SLACKWARE bo taka ma nazwę DUŻE litery.
Nie zrozumiałeś czegoś? Nie wiem jak Ty to iso rozpakowałeś, ale oryginalnie są małe.
sebekpro pisze:co do Katalogu /mnt to mogę nazwać go i mloda_laseczka to i tak wlezie gdzie trzeba jeśli tak wszystko zdefiniuję teraz już rozumiesz o co chodzi??
O tak, no to powodzenia:

Kod: Zaznacz cały

cat /mnt/README

....don't go mounting your source partition(s) here. This directory is used by 'seup' to mount your target partition(s). If you need to mount something, make your own directory.
sebekpro pisze:jeśli przykłądowo podmontuję mount /dev/sda7 /mnt to będzie on się znajdował teraz w /mnt/root/slack w nim jest katalog o nazwie: SLACKWARE, który zawiera katalogi A, AP, D, KDE... itd jeśli mu przy instalacji w opcji "premounted directory" daję sciezke na /mnt/root/slack/SLACKWARE to wyrzuca mi błąd.. nie wiem czemu.
Teraz już wiesz dlaczego.
Ostatnio zmieniony 2006-09-30, 21:14 przez mpier, łącznie zmieniany 1 raz.
sebekpro
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2006-09-30, 17:10

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: sebekpro »

mpier nie mam ochoty na wygłupianie się, może jak napije się więcej piwa to wtedy powygłupiam się z Tobą teraz niestety nie ponieważ szukam odpowiedzi na mój dylemat. Postaw się w mojej sytuacji gdy coś Ci nie idzie tak jak powinno nagle pojawia się postać która zaczyna prowokacyjnie z Tobą rozmawiać, co wtedy robisz? : a) siadasz na tyłku i zaczynasz płakać, b) śmiejesz się z tego kogoś, c) bierzesz za fartuszek i wieszasz na wieszaku do ręczników... Teraz już wiesz gdzie tkwi błąd w odpowiedzi??
sebekpro
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2006-09-30, 17:10

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: sebekpro »

Wcześniej napisałem:
co do Katalogu /mnt to mogę nazwać go i mloda_laseczka
oczywiście chodziło mi o katalog gdzie mam montować partycje, nazwa nie gra roli czy to jest mloda_laseczka czy stara_dupa chodzi o to ze /mnt jest odniesieniem ze się montuje urządzenia a gdzie podmonuję sobie dyski to jest obojętne
mpier
Użytkownik
Posty: 1002
Rejestracja: 2005-10-01, 13:24
Lokalizacja: Blachownia||Cz-wa

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: mpier »

sebekpro pisze:mpier nie mam ochoty na wygłupianie się
Nie rób tego.
sebekpro pisze:może jak napije się więcej piwa to wtedy powygłupiam się z Tobą
Nie.
sebekpro pisze:szukam odpowiedzi na mój dylemat
Jaki dylemat? Może przeczytać instrukcje, czy nie przeczytać?
sebekpro pisze:Postaw się w mojej sytuacji gdy coś Ci nie idzie tak jak powinno nagle pojawia się postać która zaczyna prowokacyjnie z Tobą rozmawiać
Właśnie idzie jak powinno. To nie jest prowokacja, tylko konkretna odpowiedż.
sebekpro pisze:co wtedy robisz?
Czytam instrukcję.
sebekpro pisze:Teraz już wiesz gdzie tkwi błąd w odpowiedzi??
W mojej odpowiedzi nie ma błędu.
sebekpro pisze:chodzi o to ze /mnt jest odniesieniem ze się montuje urządzenia a gdzie podmonuję sobie dyski to jest obojętne
Nie, /mnt to jest katalog. Jest obojętne?
sebekpro
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2006-09-30, 17:10

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: sebekpro »

Mpier chodzi mi o to żeby się nie popisywać każdy popełnia błędy i nikt nie jest omnibusem. Problem tkwił tak jak wcześniej lekko zwróciłeś na to uwagę o wielkości liter w nazwach plików. Otóż kiedy slackware nie chciał mi się zainstalować, wyjąłem shrota xp i zainstalowałem, potem ściągnąłem slackware-current z kernelem 2.6.18 i je załadowałem podczas startu dysku instalacyjnego, wcześniej rozpakowałem dyski iso na twardym i z nich chciałem poprowadzić instalację, lecz shrocik xp przy rozpakowaniu plików nadał im wszystkim duże litery w nazwach, nie zwracając na to uwagi chciałem zainstalować pakiety z dysku lecz instalator a głównie installpkg nie ruszyło tego czegoś i tu tkwił główny błąd. Co do /mnt to tak jest to katalog ale patrząc z innego punktu na to jest to odniesienie dla użytkowników gdzie są montowane urządzenia, patrząc z innego punktu odniesienia jest to trzyliterowa nazwa poprzedzona ukośnikiem służąca do składowania danych, definicja jest definicją nie dla każdego punktu odniesienia ta sama jedna rzecz jest taka sama jak dla innego punktu odniesienia. Chodzi o to żeby nie zmuszać kogoś do tego, że tylko nasz punkt odniesienia jest najlepszy i jedyny bo tak nie jest!! A Ty napisałeś że w Twojej odpowiedzi nie ma błędu ale nie napisałeś względem jakiego punktu odniesienia nie ma błędu, bo musisz pamiętać o tym że nie ma tylko jednej słusznej racji jak to sądzą Ci z partii Pogrzeb i Stypa.
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: kazalot »

sebekpro pisze:A Ty napisałeś że w Twojej odpowiedzi nie ma błędu ale nie napisałeś względem jakiego punktu odniesienia nie ma błędu, bo musisz pamiętać o tym że nie ma tylko jednej słusznej racji jak to sądzą Ci z partii Pogrzeb i Stypa.
w jego odpowiedzi nie bylo zadnego bledu ;)
Co do /mnt to tak jest to katalog ale patrząc z innego punktu na to jest to odniesienie dla użytkowników gdzie są montowane urządzenia, patrząc z innego punktu odniesienia jest to trzyliterowa nazwa poprzedzona ukośnikiem służąca do składowania danych, definicja jest definicją nie dla każdego punktu odniesienia ta sama jedna rzecz jest taka sama jak dla innego punktu odniesienia. Chodzi o to żeby nie zmuszać kogoś do tego, że tylko nasz punkt odniesienia jest najlepszy i jedyny bo tak nie jest!!
bredzisz ;P
czy musisz przeprowadzic glupia dyskusje i analize znaczenia nazwy katalogu /mnt zeby zrozumiec ze podczas instalacji masz nic z nim nie robic? ;)
sebekpro
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2006-09-30, 17:10

Re: problem z instalacją linuxa z CD/DVD

Post autor: sebekpro »

Kazalot ja nie bredzę ponieważ Ty nie rozumiesz w czym jest rzecz i dlatego odpowiedź jest jaka jest czyli typu Wałęsowskiego: "Dlaczego nie?? Bo nie." Jeśli ktoś nie rozumie w czym jest rzecz powinien odpowiadać na pytania spokojnie bez tekstów typu bredzisz. Problem tkwił w pakietach które miały w nazwach duże litery!! Katalog /mnt podałem dla przykładu żeby się wszystkim dobrze skojarzyło instalowałem w swoim katalogu /root więc po co się rozdrabniać tam gdzie nie ma błędu?? Błąd był w innym miejscu i ani Ty Kazalot nie popisałeś się wiedzą ani mpier co najwyżej jesteście gotowi kogoś pojechać i zero z tego korzyści. radzę na przyszłość nie udzielać odpowiedzi jeśli odpowiedź ma być prowokacyjna a tym samym nic nie wnosić w życie przez to można sobie nieraz kłopotów narobić czego pewnie nikt z nas by nie chciał.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ