Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Bing
Pomocnik
Posty: 825
Rejestracja: 2004-12-26, 22:40
Lokalizacja: Sk-ce

Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Bing »

Pozdrawiam
Bing
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: kazalot »

podobno novaux (czy jakos podobnie? (edit:bylem blisko ;) )) rozwija otwarte sterowniki do kart geforce , ktos sie orientuje na jakim etapie jest projekt?kiedys cos o nim znalazlem ale bylo to dawno mam nadzieje ze nie zrezygnowali

znalazlem nouveau
http://nouveau.freedesktop.org/wiki/
niestety nie jestem developerem wiec nie mam pojecia czy mozna miec jakies nadzieje ;) jezeli ktos uczestniczy w projekcie to niech poda jakies optymistyczne informacje :)

co do petycji to mysle ze jest malo(wcale :( ) skuteczna (oczywiscie sie wpisalem) i chyba lepszym pomyslem bylo by zaangazowanie sie w projekt
Ostatnio zmieniony 2006-10-19, 11:43 przez kazalot, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwidzin
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 2004-09-20, 18:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: kwidzin »

Petycja pewnie będzie tak samo skuteczna, jak prośba do M$ by udostepnić kod źródłowy Windy.
Linux Registered User #417093
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Trurl »

Podaj dobry powód (chodzi mi o konkretną, wymierną korzyść dla firmy), dla którego NVIDIA miałaby otworzyć sterowniki.
Awatar użytkownika
Bing
Pomocnik
Posty: 825
Rejestracja: 2004-12-26, 22:40
Lokalizacja: Sk-ce

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Bing »

Trurl pisze:Podaj dobry powód (chodzi mi o konkretną, wymierną korzyść dla firmy), dla którego NVIDIA miałaby otworzyć sterowniki.
Pomoc środowiska w rozwoju sterownika za free
Pozdrawiam
Bing
Awatar użytkownika
difrost
Moderator
Posty: 2802
Rejestracja: 2006-03-11, 12:31
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: difrost »

Trurl pisze:Podaj dobry powód (chodzi mi o konkretną, wymierną korzyść dla firmy), dla którego NVIDIA miałaby otworzyć sterowniki.
Odciążenie swoich programistów kosztem społeczności, po uwolnieniu nad sterami będą pracowały tysiace, a nie 10-u zapaleńców.

Wieksza stanilność sterowników, szybciej wprowadzane zmiany adaptacyjne, poprawiane błędy, etc.
Ostatnio zmieniony 2006-10-19, 13:06 przez difrost, łącznie zmieniany 1 raz.
[url=http://bdtk.sourceforge.net][img]http://pin.if.uz.zgora.pl/~beton/bdt-ready.png[/img][/url] #337142
--------------------------------------------
"I had a letter in the post today. It said 'Gas Bill'. It sounds a tempting offer." -- Alan Cox
"Users have been trained that when a computer bluescreens and losing all of their data, it's either (a) just the way things are, or (b) it's microsoft's fault." -- Theodore Tso
Lone_wolf

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Lone_wolf »

difrost pisze:Odciążenie swoich programistów kosztem społeczności
To jest argument.
difrost pisze:Wieksza stanilność sterowników, szybciej wprowadzane zmiany adaptacyjne, poprawiane błędy, etc.
To też.Zresztą życie pokazało że systemy z otwartym kodem są jednak stabilniejsze.
Alonzo
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 2006-08-17, 02:01

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Alonzo »

Odciążenie swoich programistów kosztem społeczności, po uwolnieniu nad sterami będą pracowały tysiace, a nie 10-u zapaleńców.
I wzrośnie bezrobocie ;]
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Trurl »

Bing pisze:
Trurl pisze:Podaj dobry powód (chodzi mi o konkretną, wymierną korzyść dla firmy), dla którego NVIDIA miałaby otworzyć sterowniki.
Pomoc środowiska w rozwoju sterownika za free
I pomoc w rozwoju sterowników i sprzętu konkurencji również za free.

Fakt: NVIDIA produkuje procesory graficzne.
Fakt: Popatrzenie w kod gotowego sterownika od czołowego producenta sprzętu może bardzo ułatwić research przy pracy nad własnym sprzętem i własnym sterownikiem.
Fakt: NVIDIA nie chce wspierać w powyższy sposób swojej konkurencji.
Fakt: użytkownicy Linuksa to jakieś 1% rynku, do tego większość z nich ma w nosie swoją karte graficzną (z braku sensownego rynku gier 3D dla Linuxa najtańsza karta z chipem NVIDIA styknie)
Fakt: zysk z otwarcia sterowników byłby wg decydentów NVIDII niewspółmiernie mały w porównaniu z opisanym ryzykiem jakie taki krok niesie
Konkluzja: NVIDIA ma użytkowników Linuksa w nosie i specjalnie nie powinno to dziwić.
Ostatnio zmieniony 2006-10-19, 16:17 przez Trurl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Rush
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: 2005-05-18, 21:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Rush »

Imo, nie wszystko open source to zloto. Wedlug mnie sterowniki nvidii sa dobre jakie sa. :) A jak sie nie podoba to won do ATI. :D
PS. Good point Trurl.
Ostatnio zmieniony 2006-10-19, 16:29 przez Rush, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: kazalot »

Fakt: NVIDIA produkuje procesory graficzne.
no i co z tego wynika?intel tez produkuje procesory
Fakt: Popatrzenie w kod gotowego sterownika od czołowego producenta sprzętu może bardzo ułatwić research przy pracy nad własnym sprzętem i własnym sterownikiem.
hmm sugerujesz ze np popatrzenie w kod zrodlowy linuxa moze bardzo ulatwic "research" przy pracy nad procesorem np pentium 4?to jest oprogramowanie wykonujace jakies zadania na danym procesorze nie zdradza jego konstrukcji chyba ze masz na mysli np liczbe rejestrow ich pojemnosc itd,
ale to i tak w zaden sposob nie pomoze w skonstruowaniu z bramek dzialajacego procesora.
oprogramowanie tworzy sie do sprzetu a nie odwrotnie. pozatym czas pokazal ze zawsze udostepnienie specyfikacji bylo dobrym posunieciem , najlepszym przykladem moze byc ibm pc mysle ze najpopularniejszy dzis komputer osobisty na swiecie.
istnialo wiele ciekawych i lepszych komputerow ale niestety wszystkie upadly przez zamknieta architekture. najlepszym posunieciem w promocji komputera ibm pc stalo sie to ze zaczely go produkowac inne firmy, gdyby tak sie nie stalo firma pewnie by istniala jedynie jako wspomnienie tak commodore czy atari.
Fakt: NVIDIA nie chce wspierać w powyższy sposób swojej konkurencji.
zanim stwierdzisz ze to fakt to podaj w jaki dokladnie sposob jest to wspieranie bo powyzszy pomysl jest nie trafiony
Fakt: użytkownicy Linuksa to jakieś 1% rynku, do tego większość z nich ma w nosie swoją karte graficzną (z braku sensownego rynku gier 3D dla Linuxa najtańsza karta z chipem NVIDIA styknie)
ciekaw jestem skad dysponujesz takimi danymi statystycznymi? mozesz podac zrodlo?
Fakt: zysk z otwarcia sterowników byłby wg decydentów NVIDII niewspółmiernie mały w porównaniu z opisanym ryzykiem jakie taki krok niesie
hmm a jakiej wielkosci zysk by to byl? i jakiej wielkosci ew straty i z czego one mialy by wynikac? jak rozumiem jestes specjalista do spraw sprzedarzy w nvidii i dysponujesz prognozami na ten temat, mozesz podac przewidywane zyski i straty w $ ?

w twojej wypowiedzi widze jak narazie jeden fakt "NVIDIA produkuje procesory graficzne. " (produkuje tez inne rzeczy ale to nie wazne ;) ) czyli calkiem niezle, gorzej jest jak sie dyskutuje z kims kto nie ma zadnego argumentu :)
Awatar użytkownika
Heniek
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 2005-08-03, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Heniek »

Moim zdaniem ta petycja nie ma sensu i i tak nic nie da.
Ostatnio zmieniony 2006-10-19, 19:31 przez Heniek, łącznie zmieniany 1 raz.
Partition@IRCNet
Awatar użytkownika
difrost
Moderator
Posty: 2802
Rejestracja: 2006-03-11, 12:31
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: difrost »

Podobne naciski wykonano w strone Adobe, aby udostepnila wersje (oczywiscie nieotwarta) Photoshopa CS9 pod Linuksa. Co prawda takiej wersji nie bedzie, ale oddelegowali kilku programistow, ktorzy maja pomoc developera Wine, zeby Photoshopa mozna bylo uzywac pod WIne.
Ostatnio zmieniony 2006-10-19, 19:36 przez difrost, łącznie zmieniany 2 razy.
[url=http://bdtk.sourceforge.net][img]http://pin.if.uz.zgora.pl/~beton/bdt-ready.png[/img][/url] #337142
--------------------------------------------
"I had a letter in the post today. It said 'Gas Bill'. It sounds a tempting offer." -- Alan Cox
"Users have been trained that when a computer bluescreens and losing all of their data, it's either (a) just the way things are, or (b) it's microsoft's fault." -- Theodore Tso
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Trurl »

kazalot pisze:
Fakt: NVIDIA produkuje procesory graficzne.
no i co z tego wynika?intel tez produkuje procesory
Co wynika? Konkluzja na końcu mojej wypowiedzi. A co do tego, że "Intel też..." - wątek jest firmie NVIDIA i sterownikach do kart graficznych a nie o firmie Intel i jej procesorach, nie wiem czy zauważyłeś.
kazalot pisze: hmm sugerujesz ze np popatrzenie w kod zrodlowy linuxa moze bardzo ulatwic "research" przy pracy nad procesorem np pentium 4?
Nie, nie zrozumiałeś, nie sugeruję, że popatrzenie w źródła Linuksa ułatwi skonstruowanie P4. Napisałem, ze zapoznanie się ze źródłami sterownika do karty graficznej może ułatwić research przy opracowywaniu własnego sterownika jak i własnej karty graficznej.
kazalot pisze: to jest oprogramowanie wykonujace jakies zadania na danym procesorze nie zdradza jego konstrukcji
Nie napisałem, że kod sterownika zdradza konstrukcję sprzętu. Napisałem, że znajomość kodu sterownika moze ułatwić research przy opracowywaniu własnego. Wiesz, "research" to jest dosyć szerokie pojęcie. Ciężko kapujesz, więc wytłumaczę bardziej dosłownie (nie spodziewałem się, że będą trudności ze zrozumieniem):
Produkt jakim jest karta graficzna to tak naprawdę duet: karta+sterownik. Jeśli sterownik jest do dupy to nawet najlepsza karta nie będzie za dobrze działać a co za tym idzie nie będzie się za dobrze sprzedawać. Skąd wiesz co NVIDIA zawarła w swoich sterownikach? A może jakiś innowacyjny algorytm, którego nie ma u konkurencji (i który usprawniłby działanie konkurencyjnego sprzętu, gdyby tylko został poznany)? Wyobraź sobie taką sytuację:
"inżynier z ATI analizuje kod sterów NVIDII i mruczy pod nosem:
- a czemu oni tę funkcję napisali tak dziwnie... czekajcie, czekajcie, przecież to genialne! szefie, to lepsze od naszej implementacji!".

Kapujesz już ten mechanizm? Sytuacja troszkę przejaskrawiona, ale to jest poprawka na twoje rozumienie tego co się po polsku do ciebie pisze. To nawet nie musi być nic zwiazanego bezpośrednio z hardwarem, to może być jakieś błyskotliwe rozwiązanie programistyczne, które kolesie z konkurencji dostają za darmo gotowe i oszczędzone czas i pieniądze mogą władować w opracowywanie innych partii produktu. Rozumiesz już, na czym polega ułatwienie pracy konkurencji?
Analogicznie może z kodu sterownika da się wywnioskować coś o strukturze hardware'u? Tego nie wiesz, to wiedzą inżynierowie w firmie NVIDIA i widać mieli uzasadnione obawy przed otwarciem swoich sterowników (bo ich nie otworzyli).
kazalot pisze: pozatym czas pokazal ze zawsze udostepnienie specyfikacji bylo dobrym posunieciem,
Tego nie wiesz, bo tam gdzie udostępnienie specyfikacji byłoby złym posunięciem owego posunięcia nie wykonano (właśnie dlatego, że byłoby złe - naprawdę w NVIDIA nie pracują idioci, wierz mi).
kazalot pisze: zanim stwierdzisz ze to fakt to podaj w jaki dokladnie sposob jest to wspieranie bo powyzszy pomysl jest nie trafiony
Fakt: sterowniki NVIDII są zamknięte. Ty pewnie myślisz, ze to ze złośliwości i niechęci do Linuksa. Ja myślę, że to z wyrachowania. Jakby się opłacało otworzyć sterowniki to by je otworzyli. Powtarzam, że tam nie pracują idioci.
kazalot pisze: ciekaw jestem skad dysponujesz takimi danymi statystycznymi? mozesz podac zrodlo?
http://www.ranking.pl - łącznie z opisem metodologii.
kazalot pisze: hmm a jakiej wielkosci zysk by to byl? i jakiej wielkosci ew straty i z czego one mialy by wynikac? jak rozumiem jestes specjalista do spraw sprzedarzy w nvidii i dysponujesz prognozami na ten temat, mozesz podac przewidywane zyski i straty w $ ?
Ech efekciarstwo, nie kupuję tego...
Nie jestem pracownikiem NVIDII - wnioskuję z zaobserwowanych faktów. Jakby nie było tak jak piszę, to sterowniki NVIDII byłyby otwarte. W takich wielkich firmach (i w małych zresztą też) nic nie dzieje się bez powodu - jeśli trzymają sterowniki zamknięte to widać uważają, że tak im się bardziej opłaca, tak ciężko to zrozumieć?
kazalot pisze: gorzej jest jak sie dyskutuje z kims kto nie ma zadnego argumentu :)
Najgorzej jest, jak się podaje argumenty, które oponant zwyczajnie ignoruje, tak jak ty. Wiesz, w sumie to cokolwiek ja nie napiszę, to możesz zawsze odpowiedzieć jak mantrę: "nie podałeś żadnych argumentów", takie to dosyć efekciarskie dla niezbyt rozgarniętego czytelnika.
Ostatnio zmieniony 2006-10-19, 19:43 przez Trurl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
difrost
Moderator
Posty: 2802
Rejestracja: 2006-03-11, 12:31
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: difrost »

Trurl pisze: Co wynika? Konkluzja na końcu mojej wypowiedzi. A co do tego, że "Intel też..." - wątek jest firmie NVIDIA i sterownikach do kart graficznych a nie o firmie Intel i jej procesorach, nie wiem czy zauważyłeś.
Tak na marginesie. Intel tez produkuje uklady graficzne (ktore sa dosyc popularne - sam ma w jednym kompie taki) i sterowniki do nich sa w pelni otwarte oraz wspierane przez Intela.
[url=http://bdtk.sourceforge.net][img]http://pin.if.uz.zgora.pl/~beton/bdt-ready.png[/img][/url] #337142
--------------------------------------------
"I had a letter in the post today. It said 'Gas Bill'. It sounds a tempting offer." -- Alan Cox
"Users have been trained that when a computer bluescreens and losing all of their data, it's either (a) just the way things are, or (b) it's microsoft's fault." -- Theodore Tso
ODPOWIEDZ