Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Trurl »

difrost pisze: Tak na marginesie. Intel tez produkuje uklady graficzne (ktore sa dosyc popularne - sam ma w jednym kompie taki) i sterowniki do nich sa w pelni otwarte oraz wspierane przez Intela.
No i co z tego? Czy z tego wynika, że NVIDIA powinna otowrzyć swoje sterowniki?

Czy z tego, że firma Ferrari do swojego modelu F1 produkuje spojlery wynika, że firma FSO ma produkować spojlery do Poloneza?

P.S. Wiem, wiem, Polonezy to już przeszłość, ale chodzi o ideę a nie konkretne firmy samochodowe.
Awatar użytkownika
Bing
Pomocnik
Posty: 825
Rejestracja: 2004-12-26, 22:40
Lokalizacja: Sk-ce

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Bing »

No i co z tego? Czy z tego wynika, że NVIDIA powinna otowrzyć swoje sterowniki?
wynika to ze jednak otwarcie kodu sterownika nie powoduje rozrost konkurencji ... no chyba że to NVIDIA nieco skrzystała z tego sterownika - wtedy miałbyś racje a NVIDIA miałaby uzasadnienie
Ostatnio zmieniony 2006-10-19, 19:54 przez Bing, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Bing
Awatar użytkownika
difrost
Moderator
Posty: 2802
Rejestracja: 2006-03-11, 12:31
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: difrost »

Trurl pisze:
difrost pisze: Tak na marginesie. Intel tez produkuje uklady graficzne (ktore sa dosyc popularne - sam ma w jednym kompie taki) i sterowniki do nich sa w pelni otwarte oraz wspierane przez Intela.
No i co z tego? Czy z tego wynika, że NVIDIA powinna otowrzyć swoje sterowniki?
Ano to, ze jak pokazuje przyklad duze, a raczej wielkie (bo Intel to wieksze bydle od NVIDII), firmy udostepniaja sterowniki na GNU GPL bez ceregieli - to byla inicjatywa Intela, nikt na nich nie naciskal przy pomocy petycji. Tutaj pojawia sie rowniez przyklad AHCI lub chocby poczynan IBM.

Czy NVIDIA ma jakis interes w zamknietych sterownikach - nie wiem! Wszak mozesz sobie ,,rozpakowac'' stery NVIDII i przegladac kod dowoli. Jesli kod bylby wydany na GNU GPL, to firmy, ktore chcialby go adaptowac dla siebie, tez musialyby wypuszczac te sterowniki na GNU GPL.
Ostatnio zmieniony 2006-10-19, 19:55 przez difrost, łącznie zmieniany 1 raz.
[url=http://bdtk.sourceforge.net][img]http://pin.if.uz.zgora.pl/~beton/bdt-ready.png[/img][/url] #337142
--------------------------------------------
"I had a letter in the post today. It said 'Gas Bill'. It sounds a tempting offer." -- Alan Cox
"Users have been trained that when a computer bluescreens and losing all of their data, it's either (a) just the way things are, or (b) it's microsoft's fault." -- Theodore Tso
Awatar użytkownika
Rush
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: 2005-05-18, 21:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Rush »

difrost pisze:
Trurl pisze: Co wynika? Konkluzja na końcu mojej wypowiedzi. A co do tego, że "Intel też..." - wątek jest firmie NVIDIA i sterownikach do kart graficznych a nie o firmie Intel i jej procesorach, nie wiem czy zauważyłeś.
Tak na marginesie. Intel tez produkuje uklady graficzne (ktore sa dosyc popularne - sam ma w jednym kompie taki) i sterowniki do nich sa w pelni otwarte oraz wspierane przez Intela.
Heh ? Porownujesz uklady GPU Intela do Nvidii ? Smiechu warte. :)
ばか!
Awatar użytkownika
Lashlo
Użytkownik
Posty: 108
Rejestracja: 2006-02-26, 12:13

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Lashlo »

Rush pisze: Heh ? Porownujesz uklady GPU Intela do Nvidii ? Smiechu warte. :)
Ciekawo kto sprzedaje więcej kart graficznych?

źródło: pcworld.pl
Specjaliści z firmy Rapid7 opublikowali raport, zgodnie z którym zainstalowanie niektórych sterowników Nvidii dla Linuksa może pozwolić cyberprzestępcy na uzyskanie pełnego dostępu do systemu. Problem dotyczy driverów w wersji 8774 oraz 8762.

Sterowniki Nvidii pozwalają na uruchomienie dowolnego programu z uprawnieniami roota, czyli administratora systemu. Błąd może być wykorzystany z poziomu dziurawej maszyny oraz zdalnie. Rapid7 ostrzega, że bug może się pojawić również w Solarisie i FreeBSD.

Problem dotyczy rozszerzenia XRender, w którym rozmiar niektórych zmiennych może przekroczyć wielkość bufora - co może spowodować nadpisanie ważnych fragmentów pamięci i spowodować atak DoS. Wykorzystanie błędu jest ponoć trywialne i możliwe choćby w Firefoksie, o ile tylko zmusimy tego ostatniego do przetworzenia zbyt długiego łańcucha znaków.

Nvidia otrzymała informację o błędzie 7 lipca 2006 roku. Niestety, mimo obietnic, dziura na razie nie została załatana. Jedynym sposobem na uniknięcie włamania ma być stosowanie dostępnego na licencji open source, dostarczonego wraz z X-serverem, drivera nv.
Ostatnio zmieniony 2006-10-19, 21:16 przez Lashlo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
difrost
Moderator
Posty: 2802
Rejestracja: 2006-03-11, 12:31
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: difrost »

Lashlo pisze:
Rush pisze: Heh ? Porownujesz uklady GPU Intela do Nvidii ? Smiechu warte. :)
Ciekawo kto sprzedaje więcej kart graficznych?
Jesli chodzi o karty dla ,,graczy'', to oczywiscie kroluje NVIDIA. Natomiast uklady Intela (onboardowe) montowane sa zazwyczaj w komputerach biurowych i tam gdzie nie ma potrzeby duzej ,,mocy graficznej''. Wydaje mi sie, ze tych drugich jest wiecej. Np. u mnie w pracy jest ok. 300 stanowisk dla programistow, kazdy ma grafike Intela.
[url=http://bdtk.sourceforge.net][img]http://pin.if.uz.zgora.pl/~beton/bdt-ready.png[/img][/url] #337142
--------------------------------------------
"I had a letter in the post today. It said 'Gas Bill'. It sounds a tempting offer." -- Alan Cox
"Users have been trained that when a computer bluescreens and losing all of their data, it's either (a) just the way things are, or (b) it's microsoft's fault." -- Theodore Tso
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Trurl »

difrost pisze:Natomiast uklady Intela (onboardowe) montowane sa zazwyczaj w komputerach biurowych i tam gdzie nie ma potrzeby duzej ,,mocy graficznej''.
Na moim kompie w pracy (jakby nie było, stanowisko dla programisty) jest Radeon 9800.

A do wszystkich pro-opensource'owych oszołomów:
Zaczniecie zarabiać na chleb programowaniem, to się wam światopogląd zmieni, i tyle w tym temacie.

P.S. poza tym, nie napisałem, że otwarcie sterownika spowoduje ułatwienie pracy konkurencji. Napisałem, że może spowodować w sposób opisany kilka postów wczesniej. Widać ryzyko takiego scenariusza jest na tyle duże, ze NVIDIA postanowiła swoje sterowniki trzymać zamknięte.
Ostatnio zmieniony 2006-10-19, 22:32 przez Trurl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: KLAPEK »

Trurl zauważ że sporo dużych firm wspiera wolne oprogramowanie.
Właśnie z wyrachowania.
Bo da się na tym zarobić.
Może nie na samym oprogramowaniu, ale głównie na pomocy technicznej, supporcie, dokumentacji etc.
Spójrz na Novella - juz prawie nic nie słychać o ich pierwotnym produkcie - cały czas tylko suse....
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: BeteNoire »

Trurl pisze:Fakt: użytkownicy Linuksa to jakieś 1% rynku, do tego większość z nich ma w nosie swoją karte graficzną (z braku sensownego rynku gier 3D dla Linuxa najtańsza karta z chipem NVIDIA styknie)
Jestem innego zdania. Użytkownicy linuksów mają poważniejsze cele niż ciupanie w giery :twisted: A tak serio to uważam, za indolencję programistów, że nie wypuszczają tylu gier pod Linuksa co pod win-wiadomo-co. Ale jeśli istnienie takich projektów jak naprzykład Nexuiz uważasz za bezsensowne... to Ci współczuję ;)
Heniek pisze:Moim zdaniem ta petycja nie ma sensu i i tak nic nie da.
Co za fatalizm. Jakby każdy tak myślał to świat nie posunąłby się do przodu od czasów kamienia łupanego. Jeśli na czymś ci zależy i nie możesz nic zrobić to rób cokolwiek, żeby to uzyskać.
Mariusz
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-06-13, 08:40
Lokalizacja: NY

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Mariusz »

Moim zdaniem Intel otwarl swoje sterowniki kart graficznych bo nie mial nic do stracenia, NVidia widocznie czuje ze moze cos stracic. Nie znam historii IBM-a i innych systemow tamtych czasow, ale przez analogie mysle ze IBM czul sie jest w tyle za innymi wiec udostepnil specyfikacje. Spowodowalo to ze wyparl innych z rynku, ale kosztem tego ze teraz nie ma juz zadnego zysku z tego ze kiedys cos wymyslil. Microsoft tez nie chce udostepnic kodu, bo wie ze moglby na tym stracic. Reasumujac, uwazam ze petycja jest jak najbardziej w porzadku, choc watpie zeby doprowadzila do otwarcia kodu. Ale gdyby tak spowodowala otwarcie kodu np. dla starszych kart to mysle ze bylby to juz jakis sukces.

Pozdrawiam,
Mariusz
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: kazalot »

a tam nie wiem dlaczego nie wierzycie w powod ktory podaje nvidia, dla mnie jest on bardzo rozsadny prawdopodobie maja w sterowniku jakies opatentowane w ameryce algorytmy(oczywiscie przez kogos innego) i jezeli je ujawnia to pewnie beda miec problemy.
licencja na te sterowniki jest bardzo restrykcyjna nawet nie mozna ich rozprowadzac (dlatego min nie ma ich w dystrybucjach). podejrzewam ze jezeli by uwazali ze dla nich sterowniki sa tajemnica firmowa to pewnie by to napisali, nie widze powodu dla ktorego mieli by klamac.
a wasze teorie na ten temat uwazam ze sa wyssane z palca ale to tylko moje zdanie :D oczywiscie uszanuje odmienny poglad na ta sprawe prostakiem nie jestem i nie bede nikogo wyzywal od "oszolomow" (jednak pewien poziom kultury osobistej wypadalo by miec...)
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Trurl »

KLAPEK pisze:Trurl zauważ że sporo dużych firm wspiera wolne oprogramowanie.
Właśnie z wyrachowania.
Tak, to prawda. No i co z tego?

Czy to, że sprawdza się model open source w przypadku Twojej ulubionej przeglądarki internetowej zaraz oznacza, że sprawdzi się on w firmie produkujacej chipy graficzne? A na jakiej podstawie mielibyśmy tak twierdzić?
KLAPEK pisze: Bo da się na tym zarobić.
Tak, ja nie neguję, że da się zarobić na projektach open source, ale litości - jak ty sobie wyobrażasz to w przypadku takiego dosyć sopecyficznego projektu jakim jest sterownik do karty graf.?
KLAPEK pisze: Może nie na samym oprogramowaniu, ale głównie na pomocy technicznej, supporcie, dokumentacji etc.
Pomocy technicznej do sterownika grafiki? Znaczy co, nie działa mi karta pod Slackiem, to dzwonię do NVDIDII, płacę 100$ i koleś mi przyjeżdża skonfigurować? Dokumentacji? O czym ty mówisz?! Rozumiem, że sterownik będzie darmowy open source a instrukcja instalacji będzie dostępna za opłatą?
KLAPEK pisze: Spójrz na Novella - juz prawie nic nie słychać o ich pierwotnym produkcie - cały czas tylko suse....
Novell produkuje karty graficzne i sterowniki do nich? A jeśli tak (nie znam się) to jego pozycja na rynku kart graficznych jest porównywalna z NVIDIĄ?

Ja nie rozumiem z czym wy macie problem. Sterowniki NVIDII instalują się pod Slackware bez problemu: enter- > enter -> enter i gotowe. Naprawdę nie ma się czego czepiać. Jak się nie podoba, to korzystajcie z kart ATI, smacznego życzę.
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Trurl »

Mariusz pisze:Moim zdaniem Intel otwarl swoje sterowniki kart graficznych bo nie mial nic do stracenia, NVidia widocznie czuje ze moze cos stracic.
That is the point!
Mariusz pisze: Ale gdyby tak spowodowala otwarcie kodu np. dla starszych kart to mysle ze bylby to juz jakis sukces.
No, tu widzę sens open source. Skoro NVIDIA nie produkuje już sterownika do np,. Rivy TNT (ani samej karty) to co im zależy... specyfikację archaicznego sprzętu mogliby otworzyć. Chociaż też nie! Bo popatrz: mam starą kartę Riva TNT. Nie mam do niej sterowników. Więc jeśli chcę mieć direct rendering to kupuję nową kartę graf. od NVIDII... a jeśli miałbym stery (np. rozwijane przez tzw. community) to pozostałbym przy starej.
Ostatnio zmieniony 2006-10-20, 16:54 przez Trurl, łącznie zmieniany 1 raz.
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Trurl »

kazalot pisze:prostakiem nie jestem
jesteś
kazalot pisze: i nie bede nikogo wyzywal od "oszolomow"
Jeśli pijesz do mnie, to spieszę wyjaśnić, że ja ciebie nie przezwałem tylko nazwałem. Nie wiem czy rozumiesz różnicę między znaczeniem tych słów, sądzę, że nie, ale to już nie mój problem.
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Trurl »

BeteNoire pisze:
Trurl pisze:Fakt: użytkownicy Linuksa to jakieś 1% rynku, do tego większość z nich ma w nosie swoją karte graficzną (z braku sensownego rynku gier 3D dla Linuxa najtańsza karta z chipem NVIDIA styknie)
Jestem innego zdania. Użytkownicy linuksów mają poważniejsze cele niż ciupanie w giery :twisted: A tak serio to uważam, za indolencję programistów, że nie wypuszczają tylu gier pod Linuksa co pod win-wiadomo-co.
Człowieku, naiwny jesteś jak małe dziecko... Programista programuje to za co mu płacą i na ogół nawet nie wie na jakiej licencji i przez kogo i dla kogo to co pisze będzie wydawane...
BeteNoire pisze: Ale jeśli istnienie takich projektów jak naprzykład Nexuiz uważasz za bezsensowne...
Nic takiego nie napisałem (nie wiem skąd ten pomysł). Nawet nie wiem co to jest i prawdę mówiąc mało mnie to obchodzi.
BeteNoire pisze: to Ci współczuję ;)
W dupie mam twoje współczucie.

P.S. Nie wiem jak się scala posty, moze któryś moderator ruszy tyłek i scali moje trzy ostatnie w tym wątku. Chociaż jak sądzę, żadnemu się nie zechce. Tutaj bycie moderatorem sprowadza się do posiadania mocnego argumentu w dyskusjach jakim jest udzielanie formalnych ostrzeżeń, banów etc.
ODPOWIEDZ