Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Mariusz
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-06-13, 08:40
Lokalizacja: NY

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Mariusz »

Trurl pisze:Chociaż też nie! Bo popatrz: mam starą kartę Riva TNT. Nie mam do niej sterowników. Więc jeśli chcę mieć direct rendering to kupuję nową kartę graf. od NVIDII... a jeśli miałbym stery (np. rozwijane przez tzw. community) to pozostałbym przy starej.
Ano, tak sie wlasnie robi interesy ;) Jak kupi sie nowa karte to i tak nie bedzie dzialala w starym komputerze, wiec i trzeba tez caly komputer wymienic. Z drugiej strony mozesz sie wkurzyc na NVidie ze nie udostepnia sterownikow do Rivy, przejsc do konkurencji i nabyc pieknego, lsniacego Matroksa np. G450 i trzaskac w foobillarda godzinami ;)

Pozdrawiam i zycze milego weekendu wszystkim,
Mariusz
Awatar użytkownika
Radek_R
Moderator
Posty: 1196
Rejestracja: 2004-06-14, 11:40
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Radek_R »

Mariusz pisze:nabyc pieknego, lsniacego Matroksa np. G450
Nabylem. Swietna grafika za przystepna cene.
Mariusz pisze:Moim zdaniem Intel otwarl swoje sterowniki kart graficznych bo nie mial nic do stracenia
Moze mial do stracenia pewne rynki (stanowiska robocze pracujace na linuksie o ktorych wspomnial Difrost) i dlatego otwarl swoje sterowniki.
A co z Creative - potentatem na rynku kart dzwiekowych? Przeciez wspieraja spolecznosc open source i jakos nie boja sie ze konkurencja im nagrandzi.
Trurl pisze:
KLAPEK pisze:Trurl zauważ że sporo dużych firm wspiera wolne oprogramowanie.
Właśnie z wyrachowania.
Tak, to prawda. No i co z tego?
Moze to ze oni jakos nie obawiaja sie konkurencji. Wiedza ze sa "dobrzy" w tym co robia i ze nie bedzie latwo komus innemu ich "pogrzebac".
#358274
http://www.prook.net
Mariusz
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-06-13, 08:40
Lokalizacja: NY

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Mariusz »

Radek_R pisze:
Mariusz pisze:nabyc pieknego, lsniacego Matroksa np. G450
Nabylem. Swietna grafika za przystepna cene.
U mnie na moim starszym komputerze ciagle dziala, rowniez bylem zadowolony, no i MPlayer bardzo ladnie odtwarza filmy.
Radek_R pisze:
Mariusz pisze:Moim zdaniem Intel otwarl swoje sterowniki kart graficznych bo nie mial nic do stracenia
Moze mial do stracenia pewne rynki (stanowiska robocze pracujace na linuksie o ktorych wspomnial Difrost) i dlatego otwarl swoje sterowniki.
Wlasciwie to mialem cos podobnego na mysli. Poniewaz technologicznie jest w tyle za NVidia i ATI, wiec mysle ze nie mial czego ukrywac w sterownikach. A ze mu to na dobre wyszlo to uzytkownicy sie na pewno ciesza.
Radek_R pisze:A co z Creative - potentatem na rynku kart dzwiekowych? Przeciez wspieraja spolecznosc open source i jakos nie boja sie ze konkurencja im nagrandzi.
Poniewaz nie wiem jak wspieraja, wiec tak na szybko chcialem sciagnac sterowniki do ich najnowyszych produktow Audigy i X-Fi i ze strony nie bylo takiej mozliwosci. Czyli ze tych kart nie ma sterownikow czy za malo wszedlem w temat?

Mariusz
Awatar użytkownika
Radek_R
Moderator
Posty: 1196
Rejestracja: 2004-06-14, 11:40
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Radek_R »

Mariusz pisze:Poniewaz nie wiem jak wspieraja, wiec tak na szybko chcialem sciagnac sterowniki do ich najnowyszych produktow Audigy i X-Fi i ze strony nie bylo takiej mozliwosci. Czyli ze tych kart nie ma sterownikow czy za malo wszedlem w temat?
Nie wnikajac w szczegoly, mozliwe ze blednie wyciagnalem wnioski z pewnych zdarzen w przeszlosci. Po wnikliwej analizie strony http://opensource.creative.com/ doszedlem do wniosku ze to co napisalem moze nie miec sensu.
#358274
http://www.prook.net
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: KLAPEK »

Trurl po stylu Twojej dyskusji to ja się nie dziwię, że dostajesz ostrzeżenia.
Naprawdę nie ma sensu się denerwować i obrażać innych.
Trochę luzu i dystansu.
To tylko literki na ekranie ;)
A w przypadku kart nV to przecież płacę za samą kartę [niemałe pieniądze] i mogę w zamian za to wymagać otwartych sterowników pod otwarty system. [no ja nie kupuję nowych, bo nie potrzebuję, ale są tacy...]
Novella podałem jako przykład firmy która prawie całkiem przestawiła się na wolne oprog., praktycznie uśmiercając swój produkt jakim był novell os, promując dziś niemal wyłącznie suse linux.
I nie pisałem bynajmniej o swojej przeglądarce - choć ona też ;)
Jak nie wiesz jak scalić post, użyj opcji edytuj ;)
No i więcej luzu i dystansu :)
pzdr
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Awatar użytkownika
Bing
Pomocnik
Posty: 825
Rejestracja: 2004-12-26, 22:40
Lokalizacja: Sk-ce

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Bing »

A jednak jest szansa na poprawę jeśli chodzi o otwarte sterowniki może nawet i ATI
http://7thguard.net/news.php?id=5230
Pozdrawiam
Bing
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: KrzychuG »

Bing pisze:A jednak jest szansa na poprawę jeśli chodzi o otwarte sterowniki może nawet i ATI
http://7thguard.net/news.php?id=5230
Nie bardzo, ten news juz troche ma i ATI zdarzylo zapowiedziec, ze swoich sterownikow nie otworza. Na odwrotna decyzje u nVidii tez bym jakos nie liczyl, nawet mimo petycji podpisanej przez kilka tysiecy osob.
Ostatnio zmieniony 2006-10-21, 19:08 przez KrzychuG, łącznie zmieniany 1 raz.
It's time to quit the game...
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Trurl »

KLAPEK pisze:Trurl po stylu Twojej dyskusji to ja się nie dziwię, że dostajesz ostrzeżenia.
Ostrzeżenie dostałem zanim zacząłem gryźć. Dokładnie to za napisanie słowa "bredzisz" pod adresem moderatora, który bredził.
KLAPEK pisze: Naprawdę nie ma sensu się denerwować
JA się nie denerwuję.
KLAPEK pisze: To tylko literki na ekranie ;)
Pamiętasz... :-D

Anyway, co się stało w linuxweb?
KLAPEK pisze: A w przypadku kart nV to przecież płacę za samą kartę [niemałe pieniądze] i mogę w zamian za to wymagać otwartych sterowników pod otwarty system.
No właśnie w tym rzecz, ze nie możesz. Rynek hardware'u to jest raczej rynek producentów i nic na to nie poradzisz - to nie odbiorcy dyktują tutaj warunki. Nie podoba się NVIDIA to korzystaj pod Linuksem z ATI, smacznego życzę.
KLAPEK pisze: Novella podałem jako przykład firmy która prawie całkiem przestawiła się na wolne oprog., praktycznie uśmiercając swój produkt jakim był novell os, promując dziś niemal wyłącznie suse linux.
No i co z tego? Jak to się ma do NVIDII? Wiesz, jakieś 20 albo więcej lat temu z samolotu na pokładzie którego wybuchła bomba wypadłą jugosławiańska stewardessa i przeżyła upadek z 8km (spadła z częścią samolotu na ośnieżony stok, połamała sobie co się tylko da, ale przeżyła. Zmarła z przyczyn naturalnych jakieś dwa lata temu). To co, spróbujesz skoczyć czy niebardzo? Na bok dygresje; to, ze w jednej firmie jakis proces sie sprawdził nie oznacza, że w innej tez tak będzie.
KLAPEK pisze: I nie pisałem bynajmniej o swojej przeglądarce - choć ona też ;)
Ale przeglądarka to akurat jest przykład na konkretną korzyść z modelu open source. Sterownik sprzętu już nie bardzo.
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: KLAPEK »

Trurl pisze:
KLAPEK pisze: To tylko literki na ekranie ;)
Pamiętasz... :-D

Anyway, co się stało w linuxweb?
:)

Sajmon mi napisał że choć może dostać się na serwer, to jednak nie może nic więcej i sam nie wie, czemu nie ma lw, a adaś się nie odzywa...
Więc to chyba już definitywnie koniec ;(
Trurl pisze:
KLAPEK pisze: A w przypadku kart nV to przecież płacę za samą kartę [niemałe pieniądze] i mogę w zamian za to wymagać otwartych sterowników pod otwarty system.
No właśnie w tym rzecz, ze nie możesz. Rynek hardware'u to jest raczej rynek producentów i nic na to nie poradzisz - to nie odbiorcy dyktują tutaj warunki. Nie podoba się NVIDIA to korzystaj pod Linuksem z ATI, smacznego życzę.
Ja sam na pewno nic, ale gdyby zebrała się większa grupa (nacisku) odbiorców (nabywców) i zagroziła bojkotem (brak dopływu $$) to kto wie...
Trurl pisze:
KLAPEK pisze: Novella podałem jako przykład firmy która prawie całkiem przestawiła się na wolne oprog., praktycznie uśmiercając swój produkt jakim był novell os, promując dziś niemal wyłącznie suse linux.
No i co z tego? Jak to się ma do NVIDII? Wiesz, jakieś 20 albo więcej lat temu z samolotu na pokładzie którego wybuchła bomba wypadłą jugosławiańska stewardessa i przeżyła upadek z 8km (spadła z częścią samolotu na ośnieżony stok, połamała sobie co się tylko da, ale przeżyła. Zmarła z przyczyn naturalnych jakieś dwa lata temu). To co, spróbujesz skoczyć czy niebardzo? Na bok dygresje; to, ze w jednej firmie jakis proces sie sprawdził nie oznacza, że w innej tez tak będzie.
Ale to nie jest li tylko jedna firma, coraz więcej z branży it robi małe kroczki vide hp, ibm.
I to się opłaci.
Zobacz że jeśli hp ma dobrze udokumentowane, własne, otwarte i dobrze działające sterowniki to dana społecznośc (tu linuksowa) takie właśnie produkty wybierze (firma tylko na tym zyska).
Ja np zawsze do firmy kupuję drukarki hp, bo wiem, że będą bez problemu działały (oczywiście zawsze sprawdzam linuxprinting ;))

Kod: Zaznacz cały

Question: Which types of software licenses apply to HPLIP?
Answer: HPIJS is licensed under the BSD licence. HPLIP is licensed under the MIT and GPL licenses. More information can be found on the license page and the COPYING file in the source tarball.
http://hplip.sourceforge.net/license.html

pzdr:)
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Sajmon
Moderator
Posty: 1215
Rejestracja: 2004-05-22, 23:19
Lokalizacja: Graz
Kontakt:

Re: Petycja do Nvidii o otwarcie sterowników

Post autor: Sajmon »

KLAPEK pisze: Sajmon mi napisał że choć może dostać się na serwer, to jednak nie może nic więcej i sam nie wie, czemu nie ma lw, a adaś się nie odzywa...
Więc to chyba już definitywnie koniec ;(
Mało tego, nie ma go na kadu jak i ostatni znany mi jego email adres też nie działa.
ODPOWIEDZ