DSL-najlepszy podział, odpowiednie wykorzystanie UL

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Nothic
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2006-07-31, 11:30

DSL-najlepszy podział, odpowiednie wykorzystanie UL

Post autor: Nothic »

Witam

Chciałem prosić Was o pomoc odnośnie podziału Internetu. Niceshaper przestał już mi wystarczać, więc szukam skutecznego połączenia uzupełniających się nawzajem aplikacji żeby to działało jak najlepiej.

Co posiadam:
- DSL 4000/512, na ~ 40 użytkowników
- serwer: celek 900mhz (jeżeli byłoby potrzebne leci na 1200mhz), 512 RAM, HDD 120GB, sieciówki 2xCOM 3c905tx-m

Chciałbym żeby to działało pod kontrolą slackware 10.2/11 lub NND.

Najważniejsze dla mnie są w kolejności:
1.) niskie pingi w grach online
2.) sprawne działanie www (czyli odetkanie UL)
3.) sprawne działanie gg, skype, itp. do komunikacji
4.) mail

5.) wszystko inne czego nie wymieniłem
6.) P2P i inne podobne zamulacze łącza na UL.

Najważniejszy dla mnie jest jak najlepszy podział UL. Żeby np. punkty 1,2,3 korzystały z minimum 20 kB, w razie potrzeby dobierały sobie z reszty ALE żeby np. punkty 4,5,6 przypadało 45 kB z tym że nie mogło by to zachodzić na pasmo dla punktów 1,2,3.

Potrzebuję również równomiernego i dynamicznego podziału łącza. Tak aby niewykorzystywane pasmo przechodziło na aktywnych użytkowników. Ale żeby żaden z użytkowników nie mógł „zjadać” więcej niż np. 40 kB UL.

Krótko mówiąc: czego potrzebuję do wykonania moich planów? Dobrze to zaplanowałem? Chciałbym aby wszystkiemu sprostał opisany wyżej serwer ale żeby go również jak najlepiej wykorzystać.

Jeżeli to już było, to zamiast odsyłać do szukajki, niech napisze czego szukać...
mancin
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 2006-03-29, 18:02

Re: DSL-najlepszy podział, odpowiednie wykorzystanie UL

Post autor: mancin »

htb - zrób klasy dla każdego typu usługi i za pomocą layer7 kieruj do odpowiednich klas (p2p ,skype,gry) resztę kieruj po portach (www, ftp.poczta)
download statycznie - każdemu rate i ceil
512 to raczej mało w obecnych czasach na 40 osób.
zacharyjos
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 2005-09-29, 04:16
Lokalizacja: Żywiec

Re: DSL-najlepszy podział, odpowiednie wykorzystanie UL

Post autor: zacharyjos »

Hej
Najlepiej zrób trzy klasy, pierwsza dla dns,www, druga dla ruchu "ciężkiego" typu poczta, ftp, a do klasy trzeciej dorób podklasy dla każdego usera, i przydziel jakieś gwarantowane pasmo, choćby to 1kbit :) i rate 30kibt.
U nas ponad 150 userów na łączu 8Mb/640kbps ten podział śmiga tyle, że z grami, które biorą więcej niż 25kbps jest już gorzej.
Pozdrawiam
"Weź udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Jezusa Chrystusa"
Awatar użytkownika
bzyk
Moderator w st. spocz.
Posty: 991
Rejestracja: 2004-06-05, 06:32
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: DSL-najlepszy podział, odpowiednie wykorzystanie UL

Post autor: bzyk »

Ja od siebie dodam, że jeśli to jest iDSL, to pomyśl również o ograniczeniu liczby połączeń i ograniczeniach dla pps (packet per second). DSLe, nawet nie obciążone maksymalnym transferem można skutecznie "zamulić" liczbą pakietów/połączeń.
In /dev/null no one can hear you scream.
Awatar użytkownika
bojleros
Użytkownik
Posty: 785
Rejestracja: 2005-08-29, 11:12
Lokalizacja: z widokem na familoki :)

Re: DSL-najlepszy podział, odpowiednie wykorzystanie UL

Post autor: bojleros »

Nothic, Proponuję założenia troche odmienne. Załatw sobie esfq i CONNMARKA.

Trzy klasy na download : prio ,norm , p2p . Klasyfikować w kolejności prio p2p , reszta norm. W prio uwzględnić pakiety które są wysyłane przy rozpoczynaniu połaczeń oraz ich kończeniu . Mogą tez być ack<64bit o ile masz coś w swojej sieci z czego inni z zewnątrz sciągają.
Upload tak samo : prio , norm, p2p. Klasyfikujesz w tej samej kolejności : prio p2p reszta norm.Tutaj obowiązkowo ack<64bit do prio ! Teraz sztuka w tym żeby podobierać odpowiednie wartości: prio , rate, ceil , burst, cburst. Na dwie ostatnie polecam szczególnie zwrócic uwagę : w prio dać duże (czesto gry chodzą na udp) , w p2p dać małe. Gdyby na uploadzie esfq nie widziało wszystkich adresów to uzyc imq i szejpować na interfejsie lanu. Acha , i oczywiscie najwieksze prio maja klasy z tak własnie nazwą a najmniejsze klasy z p2p. W uploadzie wrecz krytyczne bo na tym co jest od naszych userów wysyłane nam przecież nie zależy a zalezy nam na drożności uploadu :)

Generalnie nie przejmuje się tym ile ma kto max wysyłu w danej klasie , esfq samo o to dba. Podstawowa zaleta takiego skrypciku to jego niezależność od ilości userów.

Jeżeli masz jakas wiedze na temat kontroli ruchu to poniższe linijki uznaj za niebyłe :)
-------
Polecam:
Klasyka gatunku : http://lukasz.bromirski.net/docs/transl ... tc-pl.html
Dział faq i artykuł(artykuły) tam zamieszczone.
google z hasłami typu htb, imq itp
-------

Życzę powodzenia ! :)

zacharyjos,

Czy mógłbyś mi powiedzieć dlaczego ruch www uznajesz za jakoś priorytetyzowany ?? Może masz proxy ?? Osobiście uważam że przy obecnej liczbie grafiki i reklam na stronach trudno nie byłoby go zaliczyc co jakiejś klasy z cięzszym ruchem (oczywisnie nie z p2p ale naprzykłąd z pocztą ?).

Jak długo ładuje się Twój skrypt ??

Czy uzywasz esfq/sfq , CONNMARK dla zaznaczania połaczen p2p ??
Jan van Czura
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 2006-10-10, 12:25

Re: DSL-najlepszy podział, odpowiednie wykorzystanie UL

Post autor: Jan van Czura »

Ja robie tak.
podział ruchu na 3 typy tak jak proponuje bajleros,
kazda z tych katergorii jest podzielona na ilość klientów. Tak mam to zorganizowane ze tylko dodaje pliczke z klientem gdzie pisze jakie ma mieć predkosci ip mac itd.
cron co 1 min sprawdza wykorzystanie łącza i ilość osób on-line, i odpowiednio zmejsza maxymalne predkosci na każdej z tych klas.
To samo dla wyjść do internetu wiec na każdego klienta przypada 6 klas.
markuje pakiety i korzystam z filtru fw w htb. nie zakładam imq. Najpierw wstepnie rozsyłam w tebeli mangle pakiety po trzech łańcuchach odpowiadająch usługom prio norm p2p. aby zmiejszyć ilość testów wykonywanych na pakiecie. Jak pakiet wyszedł z któregoś z tych łancuchów to juz w konfiguracji poszczególnego klienta zostaje odpowiednio zaznaczona jednym z trzech markerów przypisanych klientowi.
Działa dobrz, tylko ostatnio mi wirusy strasznie marnotrraiwą wyjście, przez co są mocno obcinane prędkości, Prubuje z tym walczyć.

mamy 210 klientów na 7-dmiu dslach 2megowych, i klienci odczuwają tranfer 800kbit. Sciągają i grają. Gadają przez skype, jamą bramki glosowe i itp. Czasem niektóre uslugi typu prio wymagają konsultacji klenta ze mną ale to nie jest problem.
mam na to jeszcze dołożone pare dodatkowych patentów działających na cronie, ale boje się ze mnie szef powiesi jak to opublikuje ;), chociaz pewnie ktoś też na to juz wpadł.

Ucze się c++ zeby to przepisać w demona a nie na cornie zeby mi to działało.
Ostatnio zmieniony 2006-12-10, 21:33 przez Jan van Czura, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ